Kaip pasakojo Panevėžio krašto donorų asociacijos vadovė Vijolė Miškinienė, Pasaulinė organų donorystės diena visame pasaulyje minima labai seniai, o Panevėžyje – tik pirmuosius metus. Anksčiau žvakutės šią dieną būdavo uždegamos tik bažnyčiose, o jau pernai miesto širdyje – Laisvės aikštėje. Tikimasi, kad tai taps gražia tradicija.
„Pastebime, kad visuomenei informacijos apie donorystę vis dar trūksta. Donorystė apaugusi įvairiomis baimėmis ir mitais. Tad šios akcijos tikslas – ne tik šviesti visuomenę, bet ir padėkoti tiems žmonėms ir jų artimiesiems, kurie kitiems padovanojo savo organus. Daugelio jų jau nebėra, tad šios žvakutės skirtos būtent jiems“, – sakė V. Miškinienė.
Daugelis po organų persodinimo gyvena visavertį gyvenimą ir ši diena – puiki galimybė padėkoti tiems žmonėms, kurių dėka iki tol buvę sunkūs ligoniai gali minėti antrąjį savo gimtadienį. Pasak V. Miškinienės, dėkojama ne tik tiems, kurių jau nebėra tarp gyvųjų, bet ir gyviesiems. Nemažai atvejų, kai savo inkstus ar kaulų čiulpus tėvai dovanoja vaikams, vyras – žmonai.
„Šie žmonės gavo didžiausią dovaną – gyvenimą. Tad jį labai brangina ir vertina. Dažnam iš mūsų reikėtų pasimokyti iš jų mylėti gyvenimą“, – mano V. Miškinienė.
Žvakutes Laisvės aikštėje uždegė ne tik su persodintais organais gyvenantys panevėžiečiai, jų artimieji, donorų asociacijos savanoriai, bet ir miesto mokyklų moksleiviai.
Žvakučių jūra sužibo ir kituose didžiuosiuose miestuose.
Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 2,817 mln. gyventojų. Sutikimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donorais yra pareiškę 24 882 gyventojai – 8602 vyrai ir 16 280 moterų. Nuo 2000 metų, kai Lietuvoje buvo įteisinta donoro kortelė, potencialiais donorais tapo (jiems buvo konstatuota smegenų mirtis) vos penki šios kortelės turėtojai.