Jų pranašumas, palyginti su tabletėmis, neginčijamas: žolelės natūralios, beveik neturi šalutinio poveikio, o svarbiausia – ir ilgai jas vartojant neišsivysto priklausomybė.
Dar viena puiki gydomųjų žolelių savybė: vaistus iš jų galime pasigaminti patys.
Valerijono šaknis. Jos arbata veiksminga kamuojant nepaaiškinamam vidiniam nerimui ir esant nervinės įtampos, išgyvenimų sukeltiems miego sutrikimams. Valerijonų arbata taip pat gali padėti turint bėdų dėl skrandžio ir žarnyno, jeigu jos susijusios su nervais.
Deja, šis senas gerai žinomas vaistas turi vieną esminį trūkumą – specifinį kvapą, todėl valerijonus reikia laikyti sandariame inde. Dėl tos pačios priežasties patariama juos vartoti kartu su kitomis gydomosiomis žolelėmis.
Apyniai. Jų žieduose gausu karčių, rauginių medžiagų ir eterinių aliejų. Naudinga gerti ne tik apynių žiedų arbatą – apyniais kimštos pagalvėlės irgi gerai migdo.
Levandos. Puikūs violetiniai žiedai vasarą skleidžia nepaprastai stiprų aromatą. Todėl levandos jau seniai yra klasikinė sudedamoji daugumos raminančių priemonių – voniai, aromatingoms pagalvėlėms, – dalis.
Levandų žiedų arbata padeda įveikti nerimą, nemigą, skrandžio sutrikimus, pilvo pūtimą ir nervinių išgyvenimų sukeltas širdies problemas.
Melisos. Dėl aromatingumo melisos kartais vadinamos citrininiu augalu. Šių žolelių lapuose esanti medžiaga ramina, padeda užmigti ir įveikti virškinimo trakto sutrikimus.
Tiesa, melisų poveikis ne toks stiprus kaip valerijono šaknies, todėl melisų lapai dažniausiai vartojami su kitomis gydomosiomis žolelėmis.
Kryžiažiedės. Šių augalų žiedai pasižymi migdomosiomis savybėmis ir yra labai veiksmingi slopinant vidinį nerimą, gydant lengvus miego sutrikimus bei nervinio pobūdžio skrandžio ir žarnyno problemas.
Receptas
Gydomųjų žolelių arbatą galite pasigaminti patys. Geriausiai tam naudoti pačių vasarą surinktas žoleles, tačiau jei tokios galimybės nėra, svarbiausių ingredientų galima įsigyti vaistinėje.
Prireiks 25 g apynių žiedų, 25 g levandų žiedų, 25 g melisų lapų, 25 g kryžiažiedžių žiedų.
Džiovintas žoleles gerai sumaišykite ir užpilkite 150–200 ml verdančio vandens. Palikite 5–10 minučių nusistovėti.