Į Panevėžio gatves sekmadienį triukšmingai išėję Užgavėnių persirengėliai juokėsi, kad šiemet žiemos vyti nebereikia.
Po tokių šiltų pastarųjų mėnesių net ir audringas savaitgalis nieko neišgąsdino. Todėl tradicinės šventės svečiai ir dalyviai nusprendė tiesiog kviestis pavasarį ir laukti dar daugiau saulėtų dienų.
Nuo gaspadinių vaišių iki raganų niekšybių
Užgavėnės – labai sena šventė, žinoma daugelyje pasaulio šalių. Ir visur ji neįsivaizduojama be kaukių ar persirengėlių.
Šios atributikos apstu ir lietuviškose Užgavėnėse. Skarmalais, linų pakulomis, bulviniais maišais, susivėlusiais perukais, prisidažę, smagiai nusiteikę čigonai, gaspadinės, velniai, „daktarai“ bei kiti šventės personažai šiemet vėl rinkosi ir prie Panevėžio bendruomenių rūmų. Čia tradiciškai vyko Aukštaitiškų Užgavėnių linksmybės.
„Matyt, tikrai pavasaris ateina su vėjeliu – šilta žiema šalin eina!“
S. Myškienė
Po audringo šeštadienio miestelėnai iš pradžių nedrąsiai, bet ilgainiui vis gausiau traukė apžiūrėti šalia Senvagės įsikūrusių persirengėlių kiemelių. Kiekviename jų vyko didžiausi darbai: gaspadinės ruošė vaišes, gydytojai kvietė pasitikrinti sveikatą, Rojaus peklyno šeimininkai mastė vis naujas išdaiga ir niekšybes, raganos kvietė pasinaudoti nemokamu taksi ant šluotos. Visur skambėjo akordeonų, armonikų ir barškučių melodijos. Šokių rateliai apjuosė šventinį laužą.
Išdaigas krėtė ir vėjas
Užgavėnės Panevėžyje prasidėjo su vėjeliu – visomis prasmėmis. Kol svečiai šurmuliavo prie koncertui paruoštos scenos, įsismarkavęs vėjas išvartė šventines dekoracijas: stovai su didžiulėmis kaukėmis jam buvo it plunksnelės.
„Matyt, tikrai pavasaris ateina su vėjeliu – šilta žiema šalin eina!“ – dėl netikėtų rūpesčiu nenusiminė šventės organizatorių Panevėžio bendruomenių rūmų direktorė Sandra Myškienė ir kvietė visus pasibūti, pajusti tikrąją Užgavėnių dvasią.
„Daug kolektyvų šiandien dalyvauja. Be mūsų rūmų atstovų, turime svečių iš Klaipėdos, Kauno, Šeduvos, Radviliškio“, – vardijo S. Myškienė.
Netoliese sutikti ubagais persirengę Pagyvenusiųjų liaudiškų šokių kolektyvo „Sidabra“ nariai degte degė smagia nuotaika. Apsimuturiavę šiltomis liemenėmis, kailinėmis kepurėmis jie praeiviams siūlė riestainių ir „ubagienės“.
„Labai ruošėmės šventei, terbeles siuvom, vaišių turim, kad ir nebagoti“, – vienas per kitą šnekėjo persirengėliai.
Jų būrelio narė Aldona pasakojo kiekvienais metais dalyvaujanti Užgavėnėse su savo kolektyvu, tad jau spėjusi pabuvoti ir Čigone, ir Gydytoja.
„Labiausiai mums patinka būti čigonais, nes esam linksmi žmonės. Bet ir šį kartą pašoksim, patrepsėsim, kad netikėtai užsnigtų, o paskui galėtume vyti dienai atėjusią žiemą“, – juokavo persirengėlė.
Į šventę – iš ligoninės
Užgavėnių žaidimams ir šėlionėms vietą rado ir vaikai, galėję išbandyti kojokus, nupjauti rąsto galą, pašokinėti per nedidelius šiaudų spudulus.
Savo dukrelę į Užgavėnes Panevėžyje kupiškėnė Edita sakė atvedė tiesiai iš ligoninės.
„Mus tik šiandien paleido, išgirdome muziką ir atėjome. Nors šaltoka, nepabijojome“, – šypsojosi jauna mama ir apgailestavo ilgai šventėje neužsibūsianti, nes žiemos palydos niekada nepamirštamos ir gimtajame Kupiškyje. Pastarajame mieste Užgavėnių šventė, viešnios pastebėjimu, gal net didesnė.
Tačiau tuokart linksmybės prie Senvagės dar tik buvo prasidėjusios. Joms įsisiūbavus, veiksmo netrūko. Kulminacija tapo Kanapinio ir Lašininio ginčas, kuriam dabar eilė klestėti. O atpirkimo ožiu šiame konflikte tapo nelaimėlis Gavėnas – jam su garbinga palyda teko atsisveikinti su švente, kad į žemę ateitų tikras pavasaris.
Stirta blynų
„Kalbėkime atvirai – nėra šiemet ko išvyti, – šypsojosi panevėžietė Jolita. – Ryte lynojo truputį, bet gyvenam čia šalia, tai ir atėjome. Įdomiausia pažiūrėti kaukių. Vis šiokia tokia pramoga, o ir galimybė prisiminti lietuviškas tradicijas.“
Moteris su sūneliu būtinai žadėjo paragauti blynų, be kurių neįsivaizduojamos Užgavėnės. Panevėžio bendruomenių rūmai šiuo patiekalu nemokamai vaišina kiekvienais metais. Kaip sakė keptuvę ant laužo čirškinęs pagrindinis šventės kulinaras Algis, sekmadienį keptiems blynams prireikė 8 kg miltų ir nemažai kiaušinių.
Gardėsių ir suvenyrų šventinėje mugėje nusipirkti kvietė ir prekybininkai. Vieni jų – jau daug metų Užgavėnių kaukes siūlanti panevėžietė t
autodailininkė Jūratė Abromavičienė su vyru. Sekmadienio šventei prie Panevėžio bendruomenių rūmų jie papjė mašė technika per pusantro mėnesio prigamino apie šimtą skirtingų veidų. Viena kaukė kainavo nuo 5 iki 7 eurų, tačiau besidominčių jomis netrūko.
„Vakar prekiavome ir Rumšiškėje, Užgavėnių mugėje, žmonių dėl prasto oro nebuvo daug. Tikimės, kad Panevėžyje svečių susirinks gausiau“, – sakė šventės pradžioje pakalbinta pardavėja.
Indrės STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotraukos