Visos Lietuvos geriausieji ir įdomiausieji veisliniai galvijai, ožkos, triušiai, avys, alpakos, žirgai ir kiti naminiai gyvuliai šį savaitgalį minias žiūrovų pritrauks į Algirdiškio kaimą Panevėžio rajone.
Penktadienį prasidėjusi tradicinė veislinių gyvūnų paroda šįkart sulaukė kaip niekada daug žiūrovų ir dalyvių.
Parodą organizuojančios bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ direktoriaus Nerijaus Griciaus teigimu, šiemet į ją suvažiavo daugiau dalyvių nei įprastai: pristatoma ir daug gyvų eksponatų, gausu įvairios žemės ūkio technikos. Skaičiuojama, kad parodoje lankytojų laukia kone 1500 eksponatų.
Pasitiko kalakutas Ramūnas
Algirdiškyje tikrai yra į ką pasižvalgyti. O bene labiausiai su parodos dalyviais ir lankytojais susipažinti norėjo laisvai po teritoriją kartu su šeimininku vaikštinėjęs kalakutas Ramūnas. Iš Kaišiadorių rajono atvykę paukščio šeimininkai Dmitrijus ir Dalia Jakovlevai tikino, jog kalakutas tokį vardą pelnęs dėl išskirtinai ramaus būdo.
Kaišiadoriškiai į parodą atvežė parodyti apie 70 įvairių veislių paukščių. Pasak D. Jakovlevo, Ramūnas išaugintas pačių – kiaušinį iš parodos Leipcige parvežė tėvas.
„Ramūnas labai draugiškas, nepiktybinis, su vaikais labai gerai elgiasi“, – augintinį giria D. Jakovlevas.
Iš tiesų vos pamatęs mažuosius, kalakutas drąsiai prie jų eina, papučia plunksnas, mielai leidžiasi glostomas už jį ne ką didesnių vaikų. Pasak paukščių augintojo, nuo daugelio kalakutų vaikams tektų bėgti, o šis kaip tik mėgsta būti tarp jų.
„Jam trūksta dėmesio“, – juokauja gražaus paukščio šeimininkas.
Jakovlevų ūkyje vyksta ir edukacijos, kai svečiai gali praleisti laiką su gyvūnais ir paukščiais.
„Dabar vaikai prie kompiuterių daugiau, o mes stengiamės supažindinti su natūraliu kaimu. Pas mus nėra jokių trinkelių, kai kur galima ir į „blyną“ įlipti“, – juokauja Dmitrijus.
Į parodą iš Ignalinos rajono atvykusi Laima Milovančevičė taip pat atvežė parodyti nemažai veislių paukščių. Ignalinietė parodoje Panevėžio rajone dalyvauja antrą kartą. Ją džiugina augantis domėjimasis paukščiais.
„Labai smagu, kad jauni žmonės domisi žemės ūkiu. Mane labai stebina, kai, pavyzdžiui, atvažiuoja tėvai su 13–14 metų vaiku ir jis žino visas veisles“, – giria L. Milovančevičė.
Ūkininkė į parodą atvežė nedidelę dalį savo augintinių. Ji kvatojasi, kad paukščiai jai – kaip liga: norisi ir to, ir ano.
Nori grožio
Be dekoratyvinių vištinių paukščių, parodoje burkavo ir lietuviškų veislių, įteisintų Europoje, balandžiai.
„Turime 15 balandžių veislių: Kauno drugeliai, Šiaulių baltasparniai, aukštaičių burbuliai ir kt.“, – vardijo Lietuvos dekoratyvinių balandžių augintojų asociacijos pirmininkas Ramūnas Naruševičius.
Jis pastebi, kad greičiausiai dėl karantino žmonės susidomėjo vištiniais dekoratyviniais paukščiais – populiarėja jų auginimas namų ūkiuose.
„Nors šie paukščiai daugiau dekoratyviniai, bet žmonės jais žavisi ir perka. Ir dekoratyvinės vištaitės deda kiaušinius“, – sako R. Naruševičius.
Parodoje Panevėžio rajone prisistato ir Lenkijos, Latvijos, Estijos paukščių augintojai.
Neigia mitus apie ožką
Lietuvos pieninių ožkų augintojų asociacijos pirmininkė Dalia Ėmužytė parodoje pristatė anglo- nubian veislės ožkas. Tokį pasirinkimą lėmė jų populiarumas. Pasak augintojos, per karantiną labai padaugėjo pavienių žmonių, turinčių kelis arus prie namų ir norinčių gražios ožkytės.
„Jos atlėpausės, margos, gražios, todėl labai populiarios. Jas perka, nes prie namų ganosi kaip šuniukai“, – pasakojo D. Ėmužytė.
Šios simpatiškos ožkytės duoda ir pieno, iš kurio gaminami sūriai, varškė, gardus jų pienas ar rūgpienis.
„Mūsų asociacija su neigiamu požiūriu į ožkų pieną kariauja 25 metus. Visi kažkodėl įsitikinę, kad ožkų pienas smirda ir panašiai“, – sako asociacijos vadovė.
Anot jos, specifinį kvapą turi senovinių ožkų pienas, kurio riebumas būdavo virš 8 procentų.
„Tas riebalas duodavo negerą prieskonį. Reikėjo 25 metų, kad įrodyčiau, jog veislinių ožkų pienas yra daug liesesnis – vidurkis 3,4 proc. Nebeliko to riebalo, neliko ir smarvės“, – ragauti dabartinių ožkų pieno produktų ragina D. Ėmužytė.
Ožkų produkcija, pasak augintojos, ne tik skani, bet ir pasižymi geromis savybėmis, o pačios ožkos yra gurmanės.
„Jų racionas labai gausus, o suėstos medžiagos keliauja į pieną. Ne be reikalo Hipokratas sakydavo, kad ožkų pienas yra gydomasis eliksyras“, – pastebi D. Ėmužytė.
Ožkų pienas nuo senovės naudojamas gydyti. Jis gražina ir odą.
„Ne veltui Kleopatra maudydavosi ožkų ir asilių piene“, – šypsosi asociacijos pirmininkė.
Visgi ji pripažįsta: ožkelė turi ir neigiamų savybių – gyvulys labai užsispyręs, dėl to tokią auginti nėra paprasta. Dėl šios priežasties mažai kas augina dideles jų bandas – šimtais ar net tūkstančiais.
„Ožkos turi labai stiprią hierarchiją. Vadė būna pati stipriausia raguota ožka. Jei jai kas nors nepatinka, bandoje pasitaiko net mirčių dėl sužalojimų“, – aiškina D. Ėmužytė.