Europos žaliųjų partijai debatuose šįkart atstovaus viena iš dviejų iškeltų pagrindinių kandidatų (vok. Spitzenkandidaten) – Franziska (Ska) Maria Keller. Ji įžanginį žodį tars antroji.
37-erių Vokietijos pilietė S. Keller pastaruosius 10 metų dirba EP. Nuo 2017 m. ji yra viena iš Žaliųjų/EFA (Europos laisvojo aljanso) frakcijos pirmininkų.
2014 m. S. Keller jau buvo keliama į EK pirmininkus. Tąkart EP rinkimuose daugiausia mandatų laimėjo ir savo kandidatą, buvusį Liuksemburgo premjerą Jeaną-Claude’ą Junckerį, iki posto atvedė centro dešinioji Europos liaudies partija (EPP).
2010 m. S. Keller baigė islamo, turkologijos ir judaistikos magistro studijas Berlyno Laisvajame universitete, o nuo to laiko visiškai atsidavė europinei politikai.
S. Keller vienu svarbiausių savo tikslų laiko kovą su klimato kaita, nes tai esą efektyviau daryti visos ES, o ne nacionalinių valstybių lygmeniu.
Kandidatė taip pat pasisako už socialinės sąjungos kūrimą, ES lygmeniu priimant privalomus taikinius socialinės politikos srityje ir taip siekiant didesnio socialinio teisingumo. S. Keller didele problema įvardija didžiųjų bendrovių vengimą mokėti mokesčius.
S. Keller taip pat mano, kad vienas svarbiausių EK tikslų turėtų būti teisės viršenybės principo palaikymas valstybėse narėse. Ji pabrėžia, kad problemų esama ne vien Vengrijoje ar Lenkijoje.
Be to, kandidatė tvirtai pasisako už moterų kvotas versle ir politikoje. S. Keller remia ir kanapių legalizavimą, kartu perspėdama, kad būtina griežtai kontroliuoti šį verslą.
Migracijos politikos srityje žaliųjų kandidatė kritikuoja susitarimą su Turkija, nes šis esą demonstruoja abejingumą žmogaus teisėms, ragina gelbėti gyvybes Viduržemio jūroje ir atsisakyti migrantų skirstymo centrų Šiaurės Afrikoje.
Kita vertus, S. Keller brėžia ryškią skirtį tarp pabėgėlių, kuriais būtina pasirūpinti, ir migrantų, kurie neturėtų būti masiškai priimami.
EP žiniasklaidos tarnybos pokalbis su S. Keller (anglų kalba):
Kitas žaliųjų kandidatas – olandas Basas Eickhoutas, kuris po chemijos ir aplinkos mokslų studijų tapo Nyderlandų aplinkos vertinimo agentūros moksliniu bendradarbiu, o 2009 m. buvo išrinktas į EP.
Prieš gegužės pabaigoje vyksiančius EP rinkimus juose dalyvausiančios Europos politinės partijos išrinko pagrindinius kandidatus užimti EK pirmininko postą.
Atsižvelgdami į EP rinkimų rezultatus, ES šalių lyderiai siūlys EP kandidatą į EK pirmininkus, kuris, kad būtų išrinktas, turės užsitikrinti daugiausia vietų Parlamente laimėjusių politinių jėgų paramą.
EP inicijavo pagrindinių kandidatų procesą siekdamas, kad į EK pirmininkus būtų siūlomas vienas iš Europos politinių partijų išrinktų pagrindinių kandidatų, užsitikrinęs daugiausia vietų EP rinkimuose laimėjusių politinių jėgų paramą. Tokiu būdu 2014 m. EK pirmininku buvo išrinktas J. C. Junckeris (EPP). Savo ruožtu 2018 m. europarlamentarai pažymėjo, kad EP pasirengęs atmesti bet kurį kandidatą į EK pirmininkus, kuris nėra nominuotas kaip pagrindinis kandidatas.
Gegužės 15 d. 22 val. Lietuvos laiku EP Briuselyje vyks pagrindinių kandidatų debatai. Juose dalyvaus šešių Europos politinių partijų atstovai. Kai kurios partijos, išsirinkusios daugiau nei vieną pagrindinį kandidatą, pagal debatų, kuriuos organizuoja Europos transliuotojų sąjunga (EBU), taisykles turėjo deleguoti vieną jų.
Debatus ves trys vedėjai, o kandidatai pasisakys pagal eilę, kuri nustatyta burtų būdu.
EP rinkimai visoje ES vyks gegužės pabaigoje. Lietuvoje balsavimas rengiamas gegužės 26 d. kartu su prezidento rinkimų antruoju turu.
Žaliųjų/EFA frakcijai EP šiuo metu priklauso Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) deleguotas Bronis Ropė.