Site icon sekunde.lt

Vyskupas emeritas atgulė amžino poilsio

Minia tikinčiųjų ir dvasininkų į paskutinę kelionę palydėjo Panevėžio vyskupą emeritą Juozą Preikšą. Atsisveikinti su velioniu atvyko vyskupai ne tik iš visos Lietuvos, bet net ir Baltarusijos.

V. BULAIČIO nuotr.

Minia tikinčiųjų ir dvasininkų į paskutinę kelionę palydėjo Panevėžio vyskupą emeritą Juozą Preikšą. Atsisveikinti su velioniu atvyko vyskupai ne tik iš visos Lietuvos, bet net ir Baltarusijos.

92 m. dvasininkas mirė praėjusį sekmadienį Kauno ligoninėje. Pirmadienį jis pašarvotas Kaune, kur praleido paskutinius gyvenimo metus, o antradienį palaikai pervežti į Panevėžį.

Šiandien po šv. Mišių vidurdienį vysk. J. Preikšas palaidotas Panevėžio Kristaus karaliaus katedros šventoriuje. Susirinkusiuosius maldai kvietė pats Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas.

Panevėžiui aštuoniolika metų tarnavusio vysk. J. Preikšo laidotuvės neišsiskyrė pompastika. Pats velionis būdamas gyvas prašė jį palaidoti tik su malda.

Panevėžio Kristaus karaliaus katedros šventoriuje dabar jau supilti du dvasininkų kapai: vysk. J. Preikšo ir kun. Alfonso Lipniūno, čia palaidoto 1945 m. Pasak Panevėžio vyskupo L.Vodopjanovo, sovietmečiu įnirtingai drausta kunigus, vyskupus laidoti šventoriuje, tačiau tai yra sena bažnyčios tradicija.

***

Vyskupas Juozas Preikšas gimė 1926 m. lapkričio 22 d. Griškabūdžio parapijoje, Šakių rajone, buvo pirmas sūnus šeimoje. Tėvai buvo darbininkai: tėvas stalius, motina – siuvėja. Jie užaugino penkis vaikus. Nuo 1934 m. mokėsi Griškabūdžio pradžios mokykloje, o nuo 1940 m. Šakių „Žiburio“ gimnazijoje. Karo metu, sudegus gimnazijai persikėlė gyventi į Kauną ir 1945 m. įstojo į Kauno tarpdiecezinę kunigų seminariją.

1949 m. mažinant seminaristų skaičių, sovietinės valdžios pašalintas iš ketvirto kurso. Kurį laiką dirbo vargonininku, vėliau grįžo į seminariją. Būdamas paskutiniame kurse, pirmojo Panevėžio vyskupo Kazimiero Paltaroko 1951 m. rugsėjo 23 d. buvo pašventintas kunigu. Po šventimų ir mokslų seminarijoje metus ėjo vikaro pareigas Karmėlavos parapijoje, o nuo 1953 m. paskirtas į prokuratoriaus pareigas kunigų seminarijoje ir kartu tęsė teologijos studijas, įgijo teologijos licenciato laipsnį. 1954 m. buvo paskirtas Kauno Šv. arkang. Mykolo (Įgulos) parapijos klebonu, 1956 m., be klebono pareigų, pradėjo dėstyti dogmų teologiją ir filosofines disciplinas Kauno kunigų seminarijoje. Čia išdirbo 13 metų.

1959 m. atleistas iš Įgulos parapijos klebono pareigų ir paskirtas Kauno arkivyskupijos ir Vilkaviškio vyskupijų kurijų ekonomu, o 1961 m. Vilkaviškio vyskupijos kurijos kancleriu. 1963 m. atleidžiamas iš kanclerio pareigų, paliekant vien dėstytoju kunigų seminarijoje. 1969 m. atleistas iš dėstytojo pareigų ir skiriamas Vilkaviškio parapijos klebonu ir dekanu. 1984 m. išrenkamas Vilkaviškio vyskupijos kunigų Tarybos ir konsultorių kolegijos nariu. Tais pačiais metais lapkričio 16 d. popiežiaus Jono Pauliaus II nominuojamas tituliariniu Egnacijos vyskupu.

1984 m. gruodžio 2 d. įšventintas vyskupu ir paskirtas Kauno arkivyskupijos ir Vilkaviškio vyskupijos apaštališkojo administratoriaus Liudviko Povilonio pagalbininku. 1988 m., Šventajam Sostui priėmus arkivyskupo L. Povilonio atsistatydinimą, vyskupas Juozas Preikšas kurį laiką buvo Kauno arkivyskupijos ir Vilkaviškio vyskupijos apaštališkuoju administratoriumi.

1989 m. paskirtas Panevėžio vyskupijos apaštališkuoju administratoriumi. Nuo 1991 m. gruodžio mėnesio – Panevėžio vyskupijos ordinaras. 2002 m. sausio 5 d. popiežius Jonas Paulius II priėmė Panevėžio vyskupo Juozo Preikšo atsistatydinimą, sulaukus Kanonų teisės kodekse numatyto 75-erių metų amžiaus. Būdamas emeritu metus gyveno ir patarnavo Panevėžio Šv. apašt. Petro ir Povilo parapijos tikintiesiems, vėliau persikėlė gyventi į Kauną, kur, kol sveikata leido, pagelbėdavo Šv. Antano Paduviečio parapijos sielovadai.

Galerija

Exit mobile version