Kaip teigia Sveikatos apsaugos ministerija, siekį reformuoti gydymo įstaigų tinklą lėmė prasti Lietuvos gyventojų sveikatos ir sveikatos priežiūros paslaugų vartojimo rodikliai. Taip pat nepakankamas sveikatos priežiūros sistemos atsparumas grėsmėms ir krizėms. Kaip priežastis pradėti reformą įvardinama ir sveikatos priežiūros paslaugų fragmentacija – esą nėra asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros integracijos savivaldoje. Taip pat teigiama, kad yra nepakankamas sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas ir kokybės užtikrinimas. Anot ministerijos, šiuo atžvilgiu egzistuoja ir teritoriniai netolygumai. Galiausiai kaip problemos, kurias sistemiškai reikia spręsti, įvardijamas netolygus žmogiškųjų išteklių pasiskirstymas bei kompetencija, pacientų laukimo eilėse problema.
Kaip rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtame pataisų aiškinamajame rašte, pagrindinis reformos principas yra tai, kad kuo daugiau būtų teikiama ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų mažinant stacionarinės pagalbos paslaugų teikimo krūvį.
Siūloma reforma ketinama sukurti gydymo įstaigų tinklą, kuris atsižvelgtų į geografinį prieinamumą pacientams ir paslaugų daugiaprofiliškumą bei kokybę ir skubiosios pagalbos užtikrinimą visą parą. Ministerija užsimojusi, kad šis tinklas būtų sukurtas nei ilgiau nei per 5 metus.
Projekte taip pat numatyta, kad Sveikatos apsaugos ministerija nustatytų bazinį medicinos paslaugų paketą, kuris būtų privalomas visoms gydymo įstaigoms.
Taip pat planuojama savivaldybėse steigti sveikatos centrus. Tokių įstaigų tikslas būtų kartu su savivaldybės gydytoju koordinuoti paslaugų teikimą savivaldybės teritorijoje ir rūpintis, kad paslaugų kokybė ir prieinamumas gyventojams gerėtų. Dėl savivaldybės sveikatos centro steigimo savivaldybės spręstų pačios, nes, kaip akcentuojama projekte, neplanuojamas privalomas savivaldybių sveikatos centrų steigimas.
„Tinklinei pertvarkai reikės sudaryti bendradarbiavimo sutartis tarp savivaldybės pirminės arba antrinės sveikatos priežiūros įstaigų, visuomenės sveikatos biuro ir privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų. Savivaldybės turi užtikrinti bazinį paslaugų paketą savo gyventojams, išnaudodamos ir valstybinių, ir privačių įstaigų potencialą, todėl bendradarbiavimo sutartys galės būti sudaromos su visomis savivaldybės teritorijoje veikiančiomis įstaigomis“, – teigiama aiškinamajame projekto rašte.