Site icon sekunde.lt

Spręs dėl galimybės emigrantams lengviau gauti būsto paskolą

Vyriausybė trečiadienį svarstys siūlymus dėl užsienio valiuta suteikiamų paskolų būstui įsigyti.

Vyriausybė trečiadienį svarstys siūlymus dėl užsienio valiuta suteikiamų paskolų būstui įsigyti.

Seimo nario Stasio Jakeliūno teikiamais ir Finansų ministerijos koreguotais pasiūlymais siekiama palengvinti emigrantams galimybę įsigyti nekilnojamąjį turtą Lietuvoje, bet, kita vertus, norima apsaugoti vartotojus nuo rizikos sudarant sutartis užsienio valiuta.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ S. Jakeliūnas siūlo numatyti išlygas, kad emigrantai, gaunantys pajamas svarais sterlingų ar kita valiuta ir besiskolinantys eurais, nebūtų vertinami kaip imantys paskolą užsienio valiuta.

„Tikslas, kad išvykę lietuviai, emigrantai, galėtų kurtis Lietuvoje (…) Nepaisant to, kad teoriškai galima skolintis užsienio valiuta, bet reikalaujamos rizikos draudimo priemonės yra praktiškai neįgyvendinamos. Tai, kad jiems (emigrantams – BNS) būtų sudarytos galimybės nevertinti skolinimo eurais jiems kaip skolinimo užsienio valiuta“, – BNS sakė S. Jakeliūnas.

Finansų ministerija teigia iš esmės pritarianti S. Jakeliūno inicijuotoms įstatymo pataisoms, tačiau siūlo jas tobulinti. Finansų rinkų departamento direktoriaus pavaduotoja Vilma Mačerauskienė teigia, kad ministerija siūlo atsisakyti S. Jakeliūno rekomenduojamos nuostatos, pagal kurią kredito užsienio valiuta sutartis gali būti sudaroma tik eurais arba valiuta, kuria kredito gavėjas gauna pajamas.

„Tai nesuderinama su Būsto paskolų direktyva ir riboja tiek kredito davėjų laisvę, tiek vartotojų teisę sudaryti pageidaujamas sutartis. Be to, pritariame siūlymui kredito davėjams panaikinti reikalavimą, siūlant gavėjams sutartį užsienio valiuta pasiūlyti ir papildomą priemonę, skirtą skolinimosi užsienio valiuta rizikai sumažinti“, – komentare BNS teigė V. Mačerauskienė.

Finansų ministerija siūlo sustiprinti vartotojų apsaugą numatant, kad kredito gavėjas, sudaręs kredito užsienio valiuta sutartį, turėtų teisę nemokamai konvertuoti kredito sutarties valiutą ne tik į eurus (kaip siūlo S. Jakeliūnas), bet, jeigu dėl to susitarė kredito sutarties šalys, ir į kitą kredito sutartyje nurodytą sutartą valiutą.

S. Jakeliūnas taip pat siūlo, kad tuo atveju, jei paskolos vertė užsienio valiuta padidėja daugiau nei 15 proc. – kredito davėjas privalo pateikti įspėjimą kredito gavėjui ir informuoti, kokių veiksmų jis gali imtis, siekiant sumažinti užsienio valiutos kurso svyravimo riziką ir (arba) ją valdyti.

Pernai liepą Lietuvoje pradėtas taikyti naujas būsto paskolų rinkos reguliavimas – Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymu į Lietuvos teisę perkelta vadinamoji Būsto kredito direktyva.

Lietuvos banko teigimu, dėl didesnės rizikos vartotojui atskirai reglamentuotos ir būsto kredito užsienio valiuta sutartys, pagal kurias kredito valiuta yra kita nei jo gavėjo pajamų ar gyvenamosios šalies valiuta. Kitaip tariant, būsto paskola eurais emigrantui, pajamas gaunančiam ne eurais, laikoma kreditu užsienio valiuta ir galioja papildomi vartotojų apsaugos reikalavimai, įskaitant ir banko pareigą pasiūlyti žmogui priemonę valiutos rizikai valdyti.

Tokia priemonė turi būti suprantama vartotojui, pavyzdžiui, didesnė kredito palūkanų norma, už kurią valiutos kurso pasikeitimo riziką prisiimtų pats paskolos davėjas, tačiau pagal įstatymą vartotojas neprivalo pasinaudoti tokia priemone.

Exit mobile version