Policija nebespėja kontroliuoti pažeidimų, kuriuos daro turintieji sėdėti užsidarę namuose. Pareigūnams plaukia šimtai pranešimų, jog grįžusieji iš užsienio ar su tokiais keliautojais bendravusieji vaikšto po parduotuves, parkus, važinėja autobusais ir atveria laisvus kelius plisti COVID-19 virusui.
Todėl pirmadienį Vyriausybė oficialiai pranešė apie ketinimus perkelti šią naštą ant savivaldybių pečių. Šioms jau nuo šiandien teks pasirūpinti visų naujai izoliuotis įpareigotų asmenų apgyvendinimu. Kaip savivaldybės organizuos izoliuotųjų logistiką, vis dar nėra iki galo aišku.
Apie naują Vyriausybės užduotį savivaldybės buvo įspėtos dar anksčiau. Daugelis jau praeitą savaitę ieškojo tinkamų izoliuotis patalpų. Panevėžio savivaldybė praneša dabar tam turinti 100 vietų. Tam skirta keli laisvi socialiniai būstai bei Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto, Raimundo Sargūno sporto gimnazijos, Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro, Panevėžio sporto centro bendrabučiai.
„Jau dabar mūsų patalpose apsistoję iki dešimties gyventojų, kuriems privaloma izoliacija. Jie tokios pagalbos paprašė patys, nes negali gyventi savo namuose dėl rizikos šeimos nariams. Laukiame naujo Vyriausybės sprendimo ir gali tekti izoliuoti visus naujus žmones“, – pirmadienio rytą kalbėjo Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Prognozuoti, kuriam laikui pakaks numatytų 100 vietų, direktorius nedrįso. Pirmiausia planuojama užpildyti socialinius būstus, jų tuščių yra 14. Į juos netilpusieji būtų apgyvendinami bendrabučiuose. Pasak T. Juknos, susitarta su dviem didesniais Panevėžio viešbučiais, kurie priimtų izoliuotis turinčius asmenis.
„Pirmiausia norim išnaudoti savus resursus. Kai nebeužteks vietos, kreipsimės į bendrabučius ir viešbučius“, – teigė direktorius.
Visuose Savivaldybės parinktuose būstuose karantinuotis galės vienas asmuo arba su juo kartu atvykę šeimos nariai. Tam numatyti dviviečiai, triviečiai butai. Pasirūpinti apgyvendinimu Savivaldybės patalpose paskirti koordinatoriai įspėja, kad 5 žvaigždučių viešbučio tikėtis nereikėtų.
„Geriausia, ką galime pasiūlyti: lovą, kėdę, tualetą, vonią ir kriauklę. Be kalbų, kad tai nėra žmogui nei patogu, nei malonu“, – teigia Panevėžio miesto savivaldybės apgyvendinimo koordinatorė Rima Čiurlienė.
Jos pareiga sudėlioti apgyvendintųjų vietos suvestines, karantinavimo laiko grafikus. Kartu su šia specialiste panevėžiečių saviizoliacija rūpinasi Savivaldybės administracijos darbuotojas Kęstutis Klungis.
Esančiųjų saviizoliacijoje Savivaldybės patalpose poreikiais rūpinasi socialiniai koordinatoriai – Panevėžio socialinių paslaugų centro vadovai. Jiems tenka pagelbėti žmonėms ir su maistu.
„Šiuo metu visiems izoliuotiems asmenims dalijame lankstinukus su informacija apie galimybę užsisakyti maisto iš jį tiekiančių įmonių. Maisto paketus esant būtinybei dalija Panevėžio socialinių paslaugų centras“, – aiškino miesto Savivaldybės atstovai.
Dėl karantino Panevėžio sporto centro, R. Sargūno sporto gimnazijos bendrabučiai šiuo metu tušti – visi mokiniai išsiųsti namo. Prireikus čia būtų priimami izoliuotis privalantys žmonės.
Sudėtingiau rasti, ką pasiūlyti Savivaldybei, buvo KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto administracijai. Nors ši mokykla turi didžiulį penkiaaukštį bendrabutį Klaipėdos gatvėje, iš viso pastato tegalėjo išskirti vieną butą.
„Negalime rizikuoti studentų, nuolatinių gyventojų sveikata, juk bendrabutyje bendros virtuvės, laiptinės. Kad ir karantinas, žmonės ten tebegyvena, mokosi. Todėl davėme vieną butą su atskiru įėjimu iš lauko. Jame prabangos nėra, bet ko labiausiai reikia, ras“, – sakė KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto dekanė Daiva Žostautienė.
Jei prireiks, visus kambarius izoliuotiesiems pasiruošęs paskirti Panevėžio viešbutis „Romantic“. Čia yra 71 kambarys ir telpa 120 žmonių.
„Karantinui iš pradžių paruošėme vieną atskirtą viešbučio dalį. Jei būtų labai daug karantinuotų žmonių, duotume visą viešbutį ir net konferencijų salėje statytume lovas“, – sako pati antrą savaitę namuose karantinuota viešbučio direktorė Dovilė Šipelienė.
Šiuo metu viešbutyje, anot jos, gyvena vos keli klientai. Pasak direktorės, net ir priėmus izoliuotuosius, šios vietos sveikiesiems gyventojams bijoti neverta, nes jų patalpos atskirtos.
„Pati sėdžiu namie ir galvoju, kad per daug mūsų bijo. Greit mums „sveikųjų“, kurie vaikšto po parduotuves, reiks vengti, o ne jiems mūsų. Nors jau keturis kartus buvau sau diagnozavusi koroną dėl menkai suskaudusios gerklės, bet dabar jaučiuosi visiškai sveika“, – sako D. Šipelienė, tarp įtariamųjų su vyru patekusi dėl keliavusių giminių.
Direktorė pripažįsta, jog viešbučio darbuotojai iš pradžių buvo išsigandę dėl sprendimo patalpas skirti karantinui.
„Šioje situacijoje tokios įmonės, kaip mes, pasigendame daugiau patarimų, ką daryti, kaip saugotis. Kažką numatę esame, bet susidūrus su tikrais atvejais gali situacija pasikeisti“, – mano D. Šipelienė.
Anot jos, izoliuoti žmonės gyventų viešbučio kambariuose, o aptarnaujantis personalas jiems reikalingas priemones paliktų už durų. Būtų naudojami vienkartiniai indai, kuriuos renkant darbuotojai naudotų pirštines, dezinfekuotų durų rankenas.
„Manau, labai gražu, kad įstaigos ir įmonės šiuo metu mobilizuojasi kovoje su virusu. Kol kas ir pačiai saviizoliacija teikia žavesio: pagaliau sustojome, niekur nebegali bėgti, skubėti. Bet baimė dėl verslo lieka, kas su juo bus po 8 savaičių, kaip dabar planuojama tęsti karantiną, ar dar vėliau“, – nuogąstauja viešbučio direktorė.
Panevėžio rajono savivaldybė numačiusi 50 vietų karantinuotiems gyventojams. Prireikus planuoja papildomai rasti dar 30. Izoliuoti žmonės būtų įkurdinti laisvuose socialiniuose būstuose, dalį patalpų Savivaldybė numačiusi užsakyti iš apgyvendinimo įmonių – viešbučių.
„Naivu tikėtis, kad patalpų gausime kiekvienoje seniūnijoje. Prireikus savo transportu gyventojai turės važiuoti izoliuotis į numatytas, jiems nurodytas vietas“, – teigė rajono Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis.
Maistu nuo visuomenės atskirtus rajono gyventojus turės aprūpinti jų šeimos nariai, taip pat žadama pirkti ir maitinimo paslaugą.
Panevėžio rajono savivaldybė savo patalpose pirmadienį buvo apgyvendinusi du izoliuotus asmenis.
Komentarai
„Tam skirta keli laisvi socialiniai būstai bei Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto, Raimundo Sargūno sporto gimnazijos, Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro, Panevėžio sporto centro bendrabučiai.“ Kas tai? Bendrabučiai kur gyveno besimokantys asmenys? Ar paskelbus karantiną tie asmenys/studentai išsikraustė su visais daiktais? Ar tikrai juose nebegyvena studentai, kurie neišvyko namo ir liko? Ar tiems išsikrausčiusiems studentams nebereikės mokėti už bendrabutį? Kas tuose bendrabučiuose rūpinsis patalyne, patalpų valymu? Ar juose patarnavimai nėra bendri? Ir dar daug, daug ar…. Juk čia apgyvendintų ne statybininkus atvykusius dirbti už kuriuos nereikia prisiimti atsakomybės?