Pats laikas pagalvoti, kokias grožybes šiemet auginsite savo balkone. Gėlininkas Vladas Karpavičius pataria, kaip balkoną paversti žydinčių augalų oaze. Vienas paprasčiausių būdų – vienmečių augalų kompozicija lovelyje ar vazone. Suderinę keletą skirtingų augalų, gausite efektingą kompoziciją, kuri džiugins jus visą vasarą. Beliks tik laistyti ir tręšti.
Kompoziciją nesudėtinga sukurti patiems
Augalų kompozicijos – populiarus balkonų ar terasų puošimo augalais būdas. Ypač joms tinka spalvų ir formų įvairove žavinčios vienmetės gėlės.
Kompoziciją dideliuose vazonuose ar gėlėms skirtuose loveliuose nesudėtinga sukurti, net jei nesate profesionalas. Reikia tam tikrų priemonių ir vietos, kurioje kabės ar stovės sukurta kompozicija. Prieš perkant augalus ir imantis darbo, svarbu atsiminti keletą taisyklių, kad galėtumėte mėgautis gražiai augančiais augalais.
Renkant augalus komponuoti dideliame vazone ar lovelyje svarbu, kad jų augimo sąlygos būtų panašios. Šviesamėgių augalų nesodinkite su mėgstančiais pavėsį. Visiems į vieną indą sodinamiems augalams turi būti tinkamos panašios augimo sąlygos. Naudokite substratą – tai terpė, laidi vandeniui, joje geriau kvėpuoja augalo šaknys. Tik neperlaistykite augaliukų, kol maži.
Geriausia, jei sodinamų gėlių augimo sparta, forma (t. y., ar svyra, ar auga kompaktiškai) būtų panaši. Tuomet gėlių kompozicija bus vientisesnė, augalai neužgoš vieni kitų ir derės tarpusavyje. Sodinkite proporcingai mažiau tų augalų, kurie auga aktyviai, ir daugiau augančių lėčiau. Taip išlaikysite kompozicijos pusiausvyrą.
Rinkitės kokybiškus daigus ir augalus
Pirkdami daigus ar žydinčius augalus, atkreipkite dėmesį į kokybę. Jie neturi būti pažeisti ligų ar kenkėjų, nuskurdę ar nušviesėjusiais lapais.
Vasarinės gėlės į lovelius ar vazonus sodinamos atsižvelgiant į sezoniškumą. Pavasarį augalus į lovelius ar kitokius indus sodinkite tik tuomet, kai jau nebėra pavasarinių šalnų pavojaus, t. y. gegužės antroje pusėje, pradėjus žydėti alyvoms. Pasirinkus pastatomus ar pakabinamus indus, rekomenduojama sodinti tankiau nei lauke į žemę. Praktiška sodinti jau paaugusius gėlių daigus –greičiau suvešės, be to, galėsite sukomponuoti daugiau augalų, žydėdami jie gražiau susilies.
Atminkite, kad vazonuose ar loveliuose auginami augalai reikalauja daugiau dėmesio nei tie, kurie auga gėlynuose. Kad priežiūra būtų lengvesnė ir labiau subalansuota, įterpkite ilgalaikių trąšų, drėgmę palaikančių medžiagų. Vazono ar panašaus indo dugne padarykite drenažo sluoksnį iš skaldos ar kitų medžiagų. Kol augalai maži, šaknų sistema neišplėtota, laistykite saikingai. Kuo augesni augalai, tuo daugiau derėtų laistyti ir tręšti.
Geriausias derinys – trys spalvos
Gėlininkas V.Karpavičius siūlo komponuojant augalus nemaišyti daug spalvų. Vienas seniai žinomų ir efektingų būdų – trijų kontrastingų spalvų derinys, pavyzdžiui, žydinčių raudona, geltona ir mėlyna spalvomis. Mėgstantiems mažiau ryškių spalvų rekomenduotina derinti dvi spalvas, papildančias viena kitą, o trečią – kontrastingą. Nėra vienos taisyklės renkant augalų kompozicijos spalvų derinius. Kiekvienas gali derinti augalus pagal savo skonį, kad tiktų prie gyvenamosios aplinkos.
Praktiška sodinti jau paaugusius gėlių daigus – greičiau suvešės, be to, galėsite sukomponuoti daugiau augalų, žydėdami jie gražiau susilies.
Komponuojant augalus, anot V.Karpavičiaus, nebūtina paisyti augalo imlumo drėgmei. Augdami viename inde, jie nutraukia drėgmę nuo tų augalų, kuriems jos per daug. Augalai vienas kitą papildo.
Kad gėlės gerai augtų, reikėtų naudoti tinkamus indus, parinkti tinkamą vietą. „Idealu, jei gėlės augs pastogėje, kur nelyja lietus. Nestatykite ir nekabinkite indų labai vėjuotose vietose“, – patarė gėlininkas. Norintiems turėti visą vasarą žydinčių augalų savo balkone V.Karpavičius siūlo derinti kelių rūšių vienmetes gėles – taip vieni žiedai keis kitus ir džiugins jus iki vėlyvo rudens.
Centre – aukščiausias augalas
Komponuojant augalus dideliame vazone ar lovelyje, galima laikytis trejeto taisyklės. Tokios kompozicijos esmė – trijų tipų augalai: pagrindiniai, foniniai (užpildantys) ir išbaigiantys kompoziciją. Priklausomai nuo indo dydžio, augalų kiekis gali būti skirtingas. Pagrindinis augalas paprastai sodinamas kompozicijos centre, šalia jo – užpildantys augalai, o priekinėje kompozicijos dalyje – smulkesnių formų svyrantys ar kiliminiai augalai.
Anot V.Karpavičiaus, vienas variantų, kalbant apie pastatomus indus, – centre sodinti į aukštį augančius augalus. Tam puikiai tinka varpiniai augalai, pavyzdžiui, ašuotės (lot. Stipa), soruolės (lot. Pennisetum alopecuroides), arba lapiniai augalai, tarkime, kanos (lot. Canna). Pagrindiniais gali būti laikomi ir dauguma kaip krūmai augančių bei žydinčių augalų, pavyzdžiui, krūminės pelargonijos, kaulasėkliai, margeniai. Jie taip pat gali tapti fonine kompozicijos dalimi. Prie jų dera pusiau svyrantys ar smarkiai svyrantys augalai.
Viena nereikliausių – kaskadinė svyrančioji pelargonija, sodinama ir į lovelius, ir į pakabinamus indus. Atspari karščiams, nereikli drėgmei (norint vešlesnio augalo, reikėtų laistyti dažniau). Pilnavidurės pelargonijos turi tokias pačias ypatybes, bet intensyviau barsto žiedlapius.
Praktiškos ir ganėtinai pakančios dirvai bei augimo sąlygoms portulakos, skevolės (lot. Scaevola aemula), gazanijos, jūriniai laibeniai, įvairiaspalviai margeniai, šlamučiai, lantanos, itin spėriai populiarėja sundavilės (lot. Sundavilia, sin. Dipladenia, Mandevilla).
Vienas naujesnių pelargonijų hibridų – Pelargonia interspecific Caliope (lot.). Jų lapai panašūs į krūminių pelargonijų, auga pusiau svyrančia forma, turi labai stambius žiedus.
Sparčiai populiarėjančias sundaviles tinka auginti induose kaip svyrančias arba prie atramų – kaip vijoklius. Jos nereiklios drėgmei, puikiai jaučiasi saulės atokaitoje.
Nemezijų hibridai – sunsatia – svyrantys augalai, tinkami komponuoti su kitomis gėlėmis, žydi gausiai. Įspūdingiausiai atrodo sumaišyti su kitų spalvų žiedais. Trūkumas – barsto žiedlapius, todėl po gausaus žydėjimo rekomenduojama pakirpti.
Kentradenija (lot. Centradenia) – vešliai auga, žydi rožiniais žiedais, tamsaus atspalvio lapija, pakanti augimo sąlygoms. Tinka komponuoti su kitomis gėlėmis.
Vertos dėmesio įvairių veislių svyrančios begonijos, pavyzdžiui, Bonfire Red. Jos turi tuščiavidurius, pailgus (5–6 cm ilgio) žiedus, yra tamsialapės arba žaliais lapais. Sodinamos į pakabinamus arba pastatomus indus. Žydi gausiai ir ištisai visą vasarą. Tinka pavėsingoms vietoms. Kai kurios veislės išaugina iki 1 m ilgio svyrančias šakas.
Kompozicijas puikiai papildo foniniai augalai: nereiklūs sukučiai (lot. Ipomoea), kurie yra svyrantys, bet gali ir driektis pažeme, pavyzdžiui, Yellow, Black tone, Red Papas, Yellow Compact Papas. Dera įvairūs margeniai (lot. Coleus), šlamučiai ir t. t. Puikūs foniniai, bet dar gana retai naudojami daugiamečiai augalai yra alūnės (lot. Heuchera).
Loveliai ar gėlinės, dideli vazonai gali būti užpildyti ir žemaūgiais vienos rūšies augalais, pavyzdžiui, našlaitėmis ar pelargonijomis. Augalai gali būti ne tik skirtingų spalvų, bet ir vienspalviai. Įdomios kompozicijos iš nežydinčių augalų, kurių skiriasi lapų tekstūra ir atspalviai. Svarbiausia, kad sukurta gėlių kompozicija jums patiktų ir džiugintų.
Kelios V.Karpavičiaus pasiūlytos kompozicijos, kurias nesunku pasisodinti
Bambukas ir pelargonija
Krūminė pelargonija Graffiti – gausiažiedė, ryškiais raudonais žiedynais, užauga iki 20–35 cm, keras tvirtas ir tankus, gerai auga gėlynuose ar loveliuose. Auginimo sąlygoms nereikli, mėgsta saulėtą ar pusiau saulėtą vietą.
Bambukas Agrostis Green Twist – žaliuojantis svyrantis augalas dekoratyviais lapais, kurie atrodo lyg plaukai. Auginamas kaip foninis augalas gėlių kompozicijose, mėgsta pusiau saulėtą vietą ar dalinį pavėsį. Gali užaugti iki 2 metrų, galima genėti – suteikti reikiamą ilgį ir formą.
Kompozicija iš trijų spalvų
Verbena Lanai Scarlet – augalas įspūdingais raudonais žiedais, tinkamas auginti dideliuose vazonuose, loveliuose ir kabančiuose krepšiuose. Atsparus vėsiems orams, nestiprioms šalnoms, karščiui ir sausrai. Lengvai auginamas, žydi pakartotinai. Auginamas saulėtose, pusiau saulėtose vietose.
Kalibrachoja (lot. Calibrachoa, smulkiažiedė surfinija) Noa Sunset (oranžinė) ir Sunrise (geltona). Žydi ištisai, nemėgsta perlaistymo, svyra iki pusės metro. Labai sparčiai populiarėja Europoje dėl to, kad yra nereiklios aplinkos sąlygoms.
Svyranti petunija – surfinija Giant Blue – sparčiai auganti, jau pažįstama daugumai augintojų. Augalas svyra iki 1 metro. Gėlė reikli, nužydėjusius žiedus su koteliu rekomenduojama nukirpti, kad augalas būtų vešlus.