Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl Panevėžio muzikos mokyklos direktoriaus Gvido Vilio veiklos.
Pradėjo tyrimą
VTEK aiškinsis, ar Muzikos mokyklos vadovas nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimo vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti bei draudimo naudotis pareigomis asmeninei naudai gauti.
Pirmasis signalas apie įtartiną G. Vilio veiklą Panevėžio miesto savivaldybę pasiekė dar rugpjūtį. Gauta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) žinia apie anoniminį skundą, kad įstaigoje įdarbinti direktoriaus giminaičiais ir galbūt vykdomos jiems palankios procedūros.
„Gavę STT informaciją suplanavome savo audito tyrimą ir jį atlikome rugsėjo–spalio mėnesiais“, – „Sekundei“ sakė Panevėžio miesto savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus vedėjas Mindaugas Čipinys.
Vedėjo teigimu, atlikus auditą nustatyta, kad biudžetinėje švietimo įstaigoje nuo 2016 metų pradžios dirba direktoriaus G. Vilio brolis Remigijus Vilys ir jo žmona Jūratė Vilienė. Taip pat įtarimų sukėlė vadovo darbiniai santykiai su žmona.
„Direktorius kai kurias paslaugas pirko iš savo žmonos, taip pažeisdamas viešuosius ir privačius interesus. G. Vilys nenusišalino ir pats pasirašinėjo po tokiomis sutartimis. Taip pat paslaugų pirkta iš asociacijos Aukštaičių kultūros draugija, kurios dalininkas vadovas ir yra. Pažeistas ir Viešųjų pirkimų įstatymas, nes rengiant konkursą dėl mokymų, renginių vedimo ir konkurso dalyvių vertinimo paslaugos dalyvavo ir laimėjo minėta draugija. Tokiu būdu pirkimų įvykdyta už 8 tūkst. eurų“, – pažeidimus vardijo M .Čipinys.
G. Vilys taip pat galėjo nesąžiningai nuomoti patalpas savo sutuoktinės vadovaujamai meno kolektyvo veiklai. Įtariama, kad savo žmonai direktorius galėjo dar ir mokėti didesnį atlyginimą nei kitiems ekspertams už konkursų dalyvių vertinimą.
Tokias audito išvadas gavęs į VTEK kreipėsi Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.
„Tiesiog gavau audito išvadas ir dabar direktoriaus elgesį svarstys kitos atsakingos tarnybos. Mano nuomone, pateikti įtarimai – gana sunkūs. G. Vilio elgesį vertinu neigiamai“, – „Sekundei“ teigė meras.
Ką nuspręs VTEK, R. Račkauskas prognozuoti nesiryžo. Meras lauks šios tarnybos išvadų.Jos lems Panevėžio muzikos mokyklos direktoriaus ateitį.
VTEK specialistai „Sekundę“ informavo, kad tyrimas pradėtas ir šiam procesui pagrindas – rimtas. Svarbesnių išvadų galima laukti po dvidešimtiems darbo dienų.
Vertina tik faktus
Koks bus galutinis nuosprendis, negalėjo prognozuoti ir pats Muzikos mokyklos direktorius. G. Vilys teigė, kad jei reikės palikti pareigas, tai ir padarysiąs. Tačiau jis tikisi, kad ekspertai savo darbą atliks teisingai ir įsiklausys į visas puses. Kol kas, anot jo, vietinio audito išvadose kalba tik faktai.
„Vidaus audito specialistai ilgai tyrė mano veiklą. Iš tiesų turiu pripažinti, kad atliekant tam tikras procedūras buvo pažeidimų. Bet kiekviena mano klaida turi priežastį“, – „Sekundei“ tvirtino G. Vilys.
Direktorius neneigė, kad šių metų pradžioje pusmečiui įdarbino savo brolį. Tačiau, anot jo, tai buvo terminuota darbo sutartis ir giminaičio pagalbos prireikė susirgus vienam įstaigos mokytojui. Panašių specialistų esą nepavyko rasti, todėl ir kreiptasi į R. Vilį.
O J. Vilienė, pasak pašnekovo, pavaduoja motinystės atostogų išleistą mokytoją.
„Dėl brolienės buvo skelbtas konkursas – ieškojome pradinio lavinimo mokytojo. Nebuvo kitų pretendentų, tik Jūratė. Ji turi patirties šioje srityje, tai lyg ir gerai mokiniams. Brolis jau nebedirba. Jį taip pat įdarbinau laikinai – Remigijus pamokas vesdavo tik 2 valandas per savaitę, tai argi čia gali būti korupcija. Viskas dėl įstaigos darbo, bet dabar tenka atsakyti už privačių ir viešųjų interesų pažeidimą“, – teigė direktorius.
Pašnekovas patikino, kad visada sąžiningai deklaruodavo savo interesus. Tačiau koją neva pakišo kai kurių įstatymų neišmanymas. Jei savo giminaičius būtų įpareigojęs įdarbinti pavaduotojui, tokių pažeidimų tikriausiai net nebūtų buvę.
Neturi pretenzijų
Procedūrinėmis klaidomis G. Vilys vadina ir sutartis su Aukštaičių kultūros draugija.
„Esu deklaravęs ir šią draugiją. Joje mes vykdome nemažai projektų ir organizacijos veiklai reikėjo vietos. Todėl ir leidau išnuomoti patalpas draugijos repeticijoms. Bet juk jų užsiėmimai vykdavo po pamokų. Mokestį už nuomą draugija mokėjo. Tai koks skirtumas, kam išnuomoti mokyklos klasę – gali ateiti repetuoti bet kas, tik nuomą tegu moka. Bet vėl pažeidimas. O ar įstaigai dėl to buvo žalos, nuostolių?“ – aiškino pašnekovas.
Nuo rudens Aukštaičių kultūros draugija Muzikos mokykloje jau neberepetuoja.
Paaiškinti direktorius galėjo ir dėl savo žmonos atlyginimo už darbą vertinimo komisijoje. Šiuo atveju, anot jo, buvo mišriųjų instrumentų konkursas ir jo dalyvius vertino daugiau specialistų. Jų atlygiai buvo skirtingi ir auditoriai išvedę vidurkį palygino skirtumą.
„Dokumentuose buvo padaryta klaida – nepažymėta, kad mano žmona dar vedė vakaronę po to renginio. Todėl ir jos atlyginimas kiek didesnis. Bet nuo kito eksperto jos pinigai skyrėsi 30 eurų“, – patikino G. Vilys.
Galiausiai direktorius ėmė apgailestauti, kad nesugebėjo iki galo išsinagrinėti visų įstatymų, todėl pro akis praslydo rasti teisės aktų neatitikimai. Kaip reikėjo dirbti teisingai, jam jau esą išaiškinta atliekant auditą.
„Neturiu pretenzijų dėl tikrintojų ir vertintojų darbo. Gal aš nevisiškai įsigilinau į dokumentus. Tai bus man pamoka, kaip reikia viską numatyti. O kaip bus, bus matyti. Bus įvertinta mano padaryta žala įstaigai, o priimto sprendimo aš nebijau. Jei reikės, išeisiu – istorija tuo nesibaigia“, – kalbėjo G. Vilys.