Kur, baigus gimnaziją, toliau mokytis: ten, kur įdomu, ar kur perspektyvu? Kur kokybiškos ir šiuolaikiškos studijos ar kur atsiveria tarptautinės galimybės? Kur galima įgyti praktinių žinių ar mokytis nuotoliniu būdu? Renkantis Vilniaus kolegiją viską galima gauti kartu. Ne veltui ši aukštoji mokykla kasmet atsiduria pirmoje kolegijų reitingų vietoje. Šiemet žurnalas „Reitingai“ Vilniaus kolegiją ir vėl išrinko geriausia. Natūralu, kad geriausias aukštąsias mokyklas renkasi gabiausi abiturientai. Vis daugiau panevėžiečių savo profesinės karjeros kelio pradžią taip pat mato Vilniaus kolegijoje. Augantį šios aukštosios mokyklos populiarumą lemia itin didelė studijų programų pasiūla. Šiemet Vilniaus kolegija kviečia rinktis iš 41 studijų programos septyniuose fakultetuose, 11 jų vyksta nuotoliniu būdu, o 9 galima studijuoti ir anglų kalba. Be to, yra programų, kurių nerasite jokioje kitoje kolegijoje, – lietuvių gestų kalbos vertimas, kūrybiškumas ir verslo inovacijos, cheminė analizė, veterinarija, mados technologijos ir verslas, šokio pedagogika, muzikinis teatras, populiarioji muzika, investicijos ir draudimas. Vilniaus kolegija yra viena iš nedaugelio, siūlanti programas, susijusias ir su žemės ūkiu: agroverslo technologiją, maisto technologiją, veterinariją, kraštovaizdžio dizainą, cheminę analizę. Pastarosios trys – vienintelės visoje Lietuvoje programos, kurių yra mokama kolegijoje.
Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto dekanė dr. doc. Nijolė Liepienė atkreipia dėmesį, kad nors žemės ūkis pastaraisiais metais išgyvena didžiulį virsmą – sparčiai žengia skaitmenizacijos ir inovacijų keliu, dar po dešimties metų ši sritis nė iš tolo nebus panaši į tai, kokia yra dabar. F akultete yra siūlomos dvi naujos specializacijos – Tvaraus ūkininkavimo sistemos ir Žaliasis kursas. „Šiuo metu žemės ūkis yra mažiausiai skaitmenizuotas sektorius pasaulyje, tačiau tuo pat metu jis turi ir vieną didžiausių potencialų savo veikloje išnaudoti inovatyvių sprendimų teikiamą naudą. Dar po dešimtmečio žemės ūkyje dominuos technologijos, pagrįstos dirbtiniu intelektu, didžiaisiais duomenimis, robotizacija, tiksliąja žemdirbyste, dronais su hiperspektrinėmis kameromis ir pan. Taip pat daugelį procesų stebėti ir valdyti realiuoju laiku bus galima per programėles išmaniuosiuose telefonuose, tad nebebus poreikio visą laiką praleisti kaimiškose vietovėse – jaunieji ūkių savininkai ar darbuotojai bent jau dalį savo laiko galės leisti ten, kur tik panorės“, – įžvalgomis dalijasi N. Liepienė.
Koja kojon žengdama su inovacijomis, Vilniaus kolegija ruošia būsimuosius agroverslo specialistus, kurie turėtų visas kompetencijas, būtinas tvariam ūkininkavimui. Kad ir kaip būtų, ekologinis ūkininkavimas – ateities perspektyva. Tačiau konkurencingi išliks tik tie ūkininkai, kurie turės kompetencijų bei gebės naudotis pažangių technologijų teikiamais privalumais. „Žemės ūkio sektorius yra labai tradicinis, todėl jaunimas, kuris sugebės įsisavinti pažangias technologijas, išmoks jomis naudotis ir supras jų vertę, turės didžiulį konkurencinį pranašumą visos Europos kontekste“, – teigė N. Liepienė.
Dar viena perspektyvi Vilniaus kolegijos siūloma mokymo programa – kraštovaizdžio dizainas. Čia reikalingos ne tik praktinės, bet ir teorinės biologijos, inžinerinės, ekonomikos žinios. Ir, žinoma, subtilus meno pajautimas. Vilniaus kolegija turi savo dekoratyvinių augalų ir želdinimo centrą „VikoFlora“, tad besimokantiesiems atsiveria galimybė kaupti unikalią patirtį. Tačiau, kaip sako Agrotechnologijų fakulteto dekanė, pokyčiai visose gyvenimo srityse, tarp jų ir aplinkos dizaino technologijų, kels naujų iššūkių ir kraštovaizdžio dizaineriams. Tad mokymo įstaigos tikslas yra būsimiems specialistams parodyti, kaip nuolat auginti savo gebėjimus. „Savo profesinėje karjeroje dizaineris neišvengiamai susidurs su begale naujai atsirandančių technologijų, medžiagų, gaminių, įrenginių ar teisinio reguliavimo – įvairiausių dalykų, kurių šiandien net neįsivaizduojame. Tai reikalaus nuolatinių pastangų atnaujinant ir tobulinant savo turimas kompetencijas. Bet tam mes ir ruošiame būsimuosius specialistus“, – kalbėjo N. Liepienė.
Vilniaus kolegijos Agroverslo fakultetas laukia studentų, kuriems nėra svetima fizika ir matematika, biologija ir medicina, žemės ūkio ir aplinkos mokslai – visai tai sutalpina Cheminės analizės studijų programa. Jau ne vieni metai pačios populiariausios lieka maisto technologijų ir veterinarijos studijos. Kolegijoje rengiami veterinarijos felčeriai – tiesiog graibstomi darbdavių, dažnai darbas pats susiranda jaunuosius veterinarijos specialistus. Ir kitų specialybių studentai, baigę Vilniaus kolegiją, Užimtumo tarnybos durų nevarsto. Užimtumo tarnybos duomenimis, pernai 96,82 proc. visų absolventų įsidarbino patys. Panašūs skaičiai fiksuojami kasmet. O kolegijos atlikta absolventų apklausa atskleidžia, kad apie 80 proc. jų dirba pagal baigtą studijų programą. Nemaža dalis baigusiųjų Vilniaus kolegiją ryžtasi imtis nuosavo verslo. Gabiausi kolegijos studentai gali pretenduoti į kasmet skiriamas darbdavių vardines stipendijas, o pažangiausi studentai – ir į Lietuvos prezidentų vardines stipendijas. 2022–2023 akademiniais metais ir Žemės ūkio ministerija yra numačiusi skirti lėšų tikslinėms skatinamosioms stipendijoms, kurios atiteks su žemės ūkio sektoriumi susijusias programas studijuojantiems jaunuoliams.
Daugiau informacijos apie Vilniaus kolegijos programas ir stojimo sąlygas galima rasti https://atf.viko.lt/