Site icon sekunde.lt

Vietoj vestuvių – ligoninės palata

Daugiau nei tūkstantis šalies gyventojų jau pasinaudojo galimybe utilizuoti taršų automobilį ir gauti kompensaciją įsigyjant dviratį, paspirtuką, mopedą, motociklą ar metinį viešojo transporto bilietą.

 

Išpopuliarėję paspirtukai leidžia net ir didesnius atstumus įveikti daug greičiau ir paprasčiau, tačiau didžiulį greitį pasiekinati transporto priemonė gali prišaukti ir didžiulę nelaimę.

Prieš savaitę Panevėžio centre paspirtuku važiuojančiam „Bolt Food“ maisto išvežiotojui susidūrus su dviratininke, ši dėl daugybinių kaulų lūžių atsidūrė ligoninėje, jai prireikė net operacijos. Nukentėjusiai panevėžietei, vieno lopšelio-darželio direktorei, skaudžiausia, kad jai pagalbą iškvietė praeiviai, o paspirtuku važiavęs jaunuolis, palikęs ant žemės parkritusią ir iš skausmo vaitojančią sužeistąją, nurūko toliau. Po sudėtingos operacijos atsigavusios dviratininkės laukia ilgas ir skausmingas sveikimo kelias. Ji viliasi, kad ši nelaimė bus savotiška pamoka ir maisto išvežiotojams, Panevėžyje didžiuliais greičiais paspirtukais tiesiog nardantiems tarp žmonių.

Mokytojų diena ligoninėje

Berutė Laureckienė – ilgametė lopšelio-darželio „Sigutė“ vadovė. Mokytojų dieną ji sutiko ligoninės palatoje. Mažiausiai pusmetį darbą jai teks iškeisti į gydymo ir reabilitacijos centrus. Praėjusį savaitgalį panevėžietė dviračiu važiavo į miesto centrą pirkti gėlių, mat vakarop ruošėsi vestuvių proga sveikinti artimus žmones. Jos kelionė baigėsi Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Pasak B. Laureckienės, pakako akimirkos, galinčios iš pagrindų pakeisti gyvenimą.

Buvo taip netikėta, kad nespėjau susivokti, kaip viskas įvyko. Tuo metu kaip tik stabtelėjau ir ruošiausi nulipti nuo dviračio, kai didžiuliu greičiu pro arką, vedančią iš Laisvės aikštės į Klaipėdos gatvę, paspirtuku atskriejo maisto kurjeris ir trenkėsi į mano dviračio ratą“, – lemtingas nelaimės aplinkybes pamena B. Laureckienė.

Jos teigimu, vėliau liudytojai pasakojo, kad prieš lemtingą susidūrimą kurjeris akis buvo įsmeigęs į telefoną ir dviratininkę tiesiog per vėlai pastebėjo. B. Laureckienė dar bandė savo dviratį pasukti į dešinę pusę, tačiau smūgio išvengti nepavyko. Paspirtukui atsitrenkus į dviračio ratą, moteris visu svoriu krito ant asfalto. Nuo smūgio lūžo ranka, o dešinė koja buvo tiesiog sutrupinta.

Skausmas buvo toks stiprus, kad rėkiau nesavu balsu. Padėti atskubėjo netoliese buvę žmonės. O paspirtuko vairuotojas didžiuliu greičiu nulėkė tolyn. Nematyti ir negirdėti mano dejonių, net jei jis buvo su ausinėmis, buvo neįmanoma“, – apstulbusi B. Laureckienė.

Paliko sužeistąją

Greitąją medicinos pagalbą parkritusiai dviratininkei iškvietė pirmasis į nelaimės vietą suskubęs jaunas vyras. Ligoninėje nustatyta, kad B. Laureckienei lūžo rankos stipinkaulis, o dešinės kojos fiksuoti daugybiniai blauzdos, šeivikaulio lūžiai, beveik sutrupintas kelio sąnarys. Pirmadienį jai atlikta sudėtinga operacija. Kaip sakė B. Laureckienė, koja sutvirtinta beveik pusės metro geležimis. Be skausmą slopinančių vaistų sužeistoji negali ištverti, be to, laikosi ir aukšta temperatūra.

Operavęs gydytojas perspėjo, kad koja labai sumaitota, mažiausiai pusmetį būsiu nedarbinga. Ne tik skausmas bus nuolatinis palydovas, nukentės ir gyvenimo kokybė. Nežinia, kokios liks pasekmės“, – kalbėjo B. Laureckienė.

Tačiau skaudžiausia, kad ją sužalojęs jaunas paspirtuko vairuotojas, užuot atsiprašęs dėl įvykio, savo kaltės nemato. Policijos pareigūnams paspirtuko vairuotojas pateikė kiek kitokius parodymus. Anot jo, moterį tik kliudęs su maisto dėže, todėl nė nepajuto ir nepamatė, kaip ši nukrito. Nors vyras iš įvykio vietos pabėgo, netrukus jo tapatybė buvo nustatyta.

Toje vietoje yra sumontuotos vaizdo kameros. Labai tikiuosi, kad tai pareigūnams padės pamatyti, kaip viskas vyko iš tiesų. Taip pat atsirado ir žmonių, kurie tikino galėsiantys paliudyti. Nelaimių išvengti neįmanoma, bet šioje situacijoje baisiausia, kad neliko vietos žmogiškumui. Guli parkritusi ant grindinio, kauki iš skausmo, o paspirtuko vairuotojas lyg niekur nieko nuvažiuoja“, – apgailestauja B. Laureckienė.

Sužalotoji kelia klausimą, ar įmonė, samdanti maisto išvežiotojus, juos instruktuoja, kaip elgtis panašiose situacijose. Kitas dalykas, ar kurjeriai neturėtų būti aprūpinti ryškiaspalvėmis liemenėmis, nes šiuo atveju pamatyti juodai vilkintį jaunuolį, ypač prietemoje, nėra taip paprasta.

Suprantu, kad mano kaulai nebėra tokie stiprūs kaip jaunystėje. Bet gal reikėtų apriboti ir paspirtukų greitį? Net gydytojai kalbėjo, kad pastaruoju metu itin išaugo sužalotųjų ir net mirčių skaičius dėl neatsakingo paspirtukininkų elgesio. Taip norėtųsi, kad žmonės būtų atsakingesni“, – kalbėjo B. Laureckienė.

Neapdairumo kaina

Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialisto Tado Martinaičio teigimu, įvykis, kai dviratininkę galimai partrenkęs paspirtuko vairuotojas iš įvykio vietos pabėgo, išties užfiksuotas šeštadienį apie 14 val. Jaunuolio tapatybė nustatyta.

Ikiteisminį tyrimą bus galima pradėti, kai policijos pareigūnai galės apklausti nukentėjusiąją. Ji šiuo metu ligoninėje ir jos sveikatos būklė to neleido padaryti. Laukiame medikų išvadų, kada bus galima apklausti moterį, ir tuomet bus galima pradėti procesinius veiksmus“, – aiškino T. Martinaitis.

Anot policijos atstovo, eismo įvykių dažniausia priežastis – kažkurio eismo dalyvio neapdairumas. Tačiau policija neatmeta nė vienos versijos, net ir pačios keisčiausios. Kaip buvo šiuo konkrečiu atveju, paaiškės tik ikiteisminio tyrimo metu.

Policija privalo apklausti abi puses, kad būtų galima daryti kokias nors išvadas“, – sakė T. Martinaitis.

Avarijų padaugėjo

Paspirtukų vairuotojai, anot policijos atstovo, taip pat yra eismo dalyviai, kuriems galioja tam tikros taisyklės. Elektrinės transporto priemonės, kurių projektinis greitis neviršija 25 kilometrų per valandą ir galia yra ne didesnė nei 1 kW, pagal Eismo taisykles prilyginamos dviračiams – paspirtukais galima laisvai važiuoti dviračių takais ir dviračių juostomis. Tačiau važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus. Važiuodamas pro pėsčiąjį, turi sumažinti greitį iki artimo pėsčiojo judėjimo greičiui – 3–7 km/val. ir palikti tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus. Dažniausiai eismo nelaimės įvyksta tuomet, kai lekiama didžiuliu greičiu.

Tenka konstatuoti, kad eismo įvykių, į kuriuos patenka paspirtukininkai, itin padaugėjo. Prasidėjus šaltajam sezonui ši transporto priemonė praranda savo patrauklumą, tačiau šiltuoju metų laiku tokių įvykių, kai po susidūrimo su paspirtukais nukenčia dviratininkai ar pėstieji, turėjome tikrai ne vieną. Taip pat labai dažnai elektrinių paspirtukų vairuotojai susižaloja patys, pasirinkę nesaugų greitį ar susidūrę su kokia nors kliūtimi“, – teigė T. Martinaitis.

Ruslanas Savičius
„Bolt Food“ maisto pristatymo plėtros vadovas Baltijos šalyse

Su savaitgalį įvykusia situacija esame susipažinę, mūsų komanda jau bendravo su nelaimę patyrusia moterimi ir jos sūnumi. Visų pirma nuoširdžiai atsiprašome nukentėjusiosios ir jos artimųjų dėl šios nelaimės. Deja, apie įvykyje dalyvavusį kurjerį vis dar laukiame informacijos iš policijos pareigūnų. Pastarieji jau yra pradėję šio įvykio tyrimą, pareigūnams jau yra žinoma kurjerio tapatybė, tačiau tokios informacijos jie kol kas atskleisti negali.

„Bolt“ kurjeriai yra individualiai dirbantys asmenys. Prieš įsidarbinimą, kiekvienam kurjeriui suteikiame gana išsamią mokymo medžiagą, kurioje įtraukiame įvairių su šia veikla kylančių situacijų pavyzdžius. Natūralu, jog ne visas situacijas pavyksta numatyti ir įtraukti į pavyzdines, tad po šio incidento planuojame daugiau dėmesio skirti tokių situacijų valdymui ir tinkamam jų sprendimui. „Bolt“ kurjeriai, kaip ir bet kuris kitas eismo dalyvis, turi laikytis kelių eismo taisyklių ir atidžiai stebėti aplinką kelionės metu.
Kai tik gausime daugiau informacijos apie įvykyje dalyvavusį kurjerį, imsimės visų reikalingų priemonių situacijai spręsti.

Exit mobile version