Nors pandemija baigėsi, patekti į gydymo įstaigas vis dar sudėtinga.
Panevėžietė Raminta, sukarščiavusiam vaikui ieškojusi pagalbos, nustebo, kai Panevėžio miesto poliklinikos registratūroje jai pasiūlė šeimos gydytojo konsultaciją telefonu.
Po ilgų ieškojimų karščiuojantį mažylį sutiko priimti Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų klinika, tačiau su sąlyga, kad tėvai sumokės už vizitą. Tiesa, galiausiai sąskaita buvo išrašyta ne tėvams, o miesto poliklinikai.
Šios direktorius Karolis Valantinas aiškina, kad tikriausiai įvyko nesusikalbėjimas – karščiuojančių pacientų poliklinika jau seniai nesibaido.
Kaip pasakojo savo pavardės nenorėjusi viešinti panevėžietė Raminta, praėjusį ketvirtadienį iš darželio pasiėmusi vaiką pastebėjo, kad jam pradėjo traiškanoti akytės, netrukus ėmė kilti ir temperatūra. Penktadienį vaiko būklė dar labiau prastėjo – temperatūra šoko iki 39 laipsnių, o vaistais ją numušti pavykdavo tik kelioms valandoms.
„Supratau, kad vien karštų arbatų ir vaistų nuo temperatūros neužteks. Paskambinau į Panevėžio miesto polikliniką, bet registratūroje išgirdau, kad karščiuojančio vaiko nepriims. Paaiškino, kad jeigu noriu, man perskambins šeimos gydytoja ir pakonsultuos. Bet kaip gydytoja, neapžiūrėjusi vaiko, gali nustatyti, kokį gydymą jam skirti?“ – stebėjosi mama.
Pasak Ramintos, tokia aukšta temperatūra vaikui pakilusi pirmą kartą. Nuo šio rudens darželį pradėjęs lankyti mažylis iki tol nėra rimčiau sirgęs.
Vaiko gerklę apžiūrėjusi mama įtarė prasidėjusią anginą – gerklė buvo nusėta baltais pūlinukais. Mama suprato, kad be antibiotikų pasveikti nepavyks.
„Esu mama, bet ne gydytoja, galiu vaiką taip nugydyti, kad atsidursime ligoninėje. Tada medikai sakys, kur buvote anksčiau, kodėl nesikreipėte laiku? Bet kaip tą padaryti, jeigu karščiuojančio vaiko nenori priimti? Registratūros darbuotoja pradėjo kalbėti, kad gal vaikui kovidas, bet paklausus, ar mus priimtų, jei pasidarytume testą, išgirdau tik tiek: „Nežinau, gydytoja jums paskambins“, – pasakojo Raminta.
Pabūgusi gaišti laiką laukiant gydytojos skambučio, panevėžietė paskambino pasikonsultuoti į greitąją. Jai pasiūlyta su karščiuojančiu vaiku važiuoti į ligoninę. Galiausiai Raminta, patarta greitosios medikų, susisiekė su Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinės klinikos priėmimo skyriumi. Atsiliepusi medikė negalėjo patikėti, kad darbo valandomis Panevėžio poliklinika nepriėmė karščiuojančio mažamečio.
„Infekcinėje sutiko apžiūrėti vaiką jie, bet įspėjo, kad už vizitą reikės sumokėti. Ligoninė taip pat negali priimti vaiko, kai dirba miesto poliklinika. Ačiū Dievui, kad mus priėmė, atliko reikalingus tyrimus. Mano įtarimai pasitvirtino – nustatyta pūliuojanti angina, paskirti antibiotikai“, – pasakojo mama.
Iš išsigandusių tėvų ligoninė pinigų nepaėmė – sąskaitą už vaikučio apžiūrą išsiuntusi Panevėžio miesto poliklinikai.
Raminta džiaugiasi, kad vaikui pradėjus vartoti paskirtus antibiotikus, jo sveikata ėmė taisytis.
„Gerai, kad ligoninėje pasitaikė supratinga gydytoja. O jeigu ir ten būtų pasakę, kad negali priimti, ir nusiuntę pas šeimos gydytoją? Nuėjus į polikliniką žmonių nėra, bet patekti pas gydytoją neįmanoma. Pandemija baigėsi, bet iki šiol gydymas vyksta telefonu. Kodėl mažamečiam vaikui pagalbos turiu ieškoti per visas įstaigas?“ – piktinosi Raminta.
Tą patį penktadienį ji bandė paskambinti ir poliklinikos vadovui, tačiau niekas telefono nekėlė. Tad šios savaitės pradžioje Raminta parašiusi skundą miesto poliklinikos administracijai.
Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas teigė, kad su šiuo skundu ir jame išdėstyta situacija yra susipažinęs.
Pasak K. Valantino, greičiausiai įvyko nesusikalbėjimas, nes poliklinika tikrai priima ir karščiuojančius pacientus.
„Tikrai nebėra taip, kaip buvo karantino metu, kad sėdėtume užsidarę duris. Paprašiau informatikos specialistų, kad surastų skambučio garso įrašą ir galėčiau išsiaiškinti, dėl ko kilo nesusikalbėjimas. Aš pats, turėdamas du mažamečius vaikus, suprantu ir kitus tėvus, kad vaikų sveikata yra svarbiausia. Galbūt mama ne taip suprato, todėl kreipėsi į Infekcinę ligoninę, o ši, kadangi dar dirbo miesto poliklinika, irgi nenorėjo priimti“, – svarstė K. Valantinas.
Pasak direktoriaus, kai pacientas nėra užsiregistravęs iš anksto ir jam reikalinga skubi mediko apžiūra ar konsultacija, paskambinus telefonu registratūros darbuotojos išklauso paciento nusiskundimus ir informaciją perduoda šeimos gydytojui.
Tuomet gydytojas pats perskambina pacientui ir suteikia konsultaciją. Jeigu mato, kad reikalinga pacientą apžiūrėti, atlikti tyrimus, paskiriamas papildomas laikas. Jeigu reikia, pas vaikus atvykstama ir į namus.
„Gal įvyko nesusikalbėjimas, galbūt registratūros darbuotoja neaiškiai perteikė, kokia yra tokių ekstrinių pacientų priėmimo tvarka“, – mano K. Valantinas.
Direktoriaus teigimu, pas šeimos gydytojus pacientai registruojasi iš anksto ir papildomų vizitų skaičius yra ribotas.
Nuo praėjusios savaitės poliklinikoje padaugėjo budinčių šeimos gydytojų. Dabar poliklinika turi tris tokius specialistus. Jie pacientus priima tą pačią dieną.
Budintis gydytojas dirba ir šeštadieniais nuo aštuonių ryto iki pietų. Jeigu asmuo karščiuoja, jis vietoje gali pasidaryti COVID-19 testą, o jo atsakymas gaunamas jau po penkiolika minučių.
Pasak K. Valantino, net ir pasitvirtinus koronaviruso diagnozei, medikai apžiūri pacientą izoliatoriuje, paskiria gydymą.
„Budintys gydytojai savo pacientų neturi, už jų paslaugas taip pat nemoka ligonių kasos, bet kadangi prie poliklinikos prirašyta per 30 tūkst. pacientų, natūralu, kad turime daug atvejų, kai pagalbos reikia čia ir dabar. Pacientai, kuriems reikalinga skubi pagalba, tą pačią dieną nusiunčiami pas budinčius gydytojus, atliekami reikalingi tyrimai“, – aiškino poliklinikos direktorius.