Site icon sekunde.lt

Viešieji pirkimai – kaip užkirsti kelią korupcijai?

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Sonata Vaitukaitytė

Jei nors kartą lankėtės viešųjų pirkimų portale, tai tikriausiai teko matyti kokios ligoninės ar poliklinikos skelbimą apie pirkimą. Sveikatos priežiūros įstaigos tokiu būdu perka vaistus, maisto produktus, statybines medžiagas, tvarsčius, medicinos įrangą.

Kaip atpažinti viešųjų pirkimų pažeidimą?

Tačiau net ir ten, kur viskas reguliuojama įstatymais, o tvarka griežtai prižiūrima kontroliuojančių institucijų, pasitaiko korupcijos atvejų. Tai teigia Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus pavaduotoja Sonata Vaitukaitytė, atskleisdama, kada medicinos įstaigų viešieji pirkimai kelia nepasitikėjimą.

„Ekspertams įtarimų kyla įvairiais atvejais. Vienas jų, kai matomas dažnas poreikis įsigyti brangios medicinos įrangos. Tada kyla klausimas, ar tikrai ligoninei ar poliklinikai reikia tokios brangios įrangos? Ar įsigyta įranga vėliau išnaudojama visu pajėgumu? Matome įvairių pavojaus signalų, įspėjančių, kad valstybės lėšos gali būti panaudojamos neefektyviai“, – pasakoja S. Vaitukaitytė.

Pašnekovė pažymi, kad sveikatos priežiūros sektoriuje dažnai vyksta vadinamieji vieno tiekėjo pirkimai. „Dėl šios priežasties šis sektorius yra vienas rizikingiausių. Štai, pavyzdžiui, medicininių analizatorių ir reagentų pirkimai, kai uždaro kodo analizatoriams tinka tik tam tikri reagentai, kuriuos galima įsigyti tik iš vieno pardavėjo, todėl techninė specifikacija suformuluojama konkretiems reagentams arba patiems analizatoriams. Jų specifikacijos reikalavimai įvardijami tokie, kad kitas tiekėjas praktiškai neturi galimybės laimėti konkursą“, – tikina VPT atstovė.

Be to, matoma ir nauja korupcijos apraiškų tendencija – techninėje specifikacijoje pateikiami konkurenciją ribojantys reikalavimai dabar perkeliami į ekonominio naudingumo reikalavimus. Teoriškai tokiame pirkime gali dalyvauti visi, tačiau pagal keliamus kriterijus pardavėjas gaus 0 balų. Laimės tas, kuris iš anksčiau buvo įgijęs pranašumą ir gaus daug daugiau balų.

Kaip sumažinti nesąžiningą konkurenciją?

Esant ne vienam įstatymo pažeidimo atvejui reikia imtis atitinkamų veiksmų. Pasak S. Vaitukaitytės, tarnyba esą svarsčiusi apie nesąžiningo elgesio mažinimo būdus. Vienas jų – šabloninės techninės specifikacijos, į kurias reikėtų įrašyti tik specifinius reikalavimus. Tai ne tik padėtų užtikrinti skaidrumą viešiesiems pirkimams, bet ir taptų pagalba organizacijoms, neturinčioms pakankamai žinių parengti kokybiškas ir konkurenciją užtikrinančias specifikacijas.

Ne kartą esame įsitikinę, kad visuomenės balsas gali būti pranašesnis už bet kokį ginklą. Lygiai taip pat ir kovoje su korupcija. Siekiant didesnio viešųjų pirkimų skaidrumo, labai svarbus tampa viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių verslo atstovų įsikišimas – pranešimai apie galimus korupcijos atvejus. Anot. S. Vaitukaitytės, nors pranešimų apie pažeidimus nagrinėjimas užsitęsia, tačiau tai yra vienas efektyviausių būdų išsiaiškinti korupcijos ir nesąžiningos konkurencijos atvejus bei užkirsti jiems kelią.

Gydymo įstaigos siekia skaidrumo

Panevėžio ligoninė, kaip ir daugelis kitų Lietuvoje veikiančių gydymo įstaigų, viešuosiuose pirkimuose dalyvauja nuolat, nes norint įsigyti tam tikrą prekę ar paslaugą tai turi būti daroma viešųjų pirkimų būdu.

Pasak Panevėžio ligoninės viešųjų ryšių specialisto Vytauto Riaubiškio, įstaiga viešuosiuose pirkimuose perka viską, kas reikalinga užtikrinti sklandžiam ligoninės darbui.

„Perkame nuo šaukšto iki brangios šiuolaikinės medicinos įrangos. Netgi išvardinti būtų sunku. Pirkimus vykdome viešai, pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, nepažeidžiant jokių taisyklių, o įvykdytų pirkimų ataskaitas viešiname ligoninės internetinėje svetainėje“, – teigia pašnekovas.

Akivaizdu, kad įstatymai turi galioti visiems, bet kartkartėmis apie tai pamirštama, bandoma viešuosius pirkimus papirkti, nuslėpti ar sudaryti sąlygas nesąžiningai konkurencijai. Tokie veiksmai viešiesiems pirkimams užklijuoja etiketę – neskaidrūs.

Siekiant to išvengti, anot Vytauto Riaubiškio, būtina kuo išsamiau viešinti visą informaciją, susijusią su viešaisiais pirkimais ir ne tik.

„Viešųjų pirkimų organizatoriai, vykdytojai ir jų dalyviai privalo be išlygų vadovautis viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis ir šalies teisiniais aktais, reglamentuojančiais šiuos pirkimus. Kitaip tariant, labai svarbios yra visų viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių subjektų teigiamos moralinės nuostatos ir vidinis supratimas, kad pirmiausia yra įstatymas, o ne privatūs interesai“, – tikina viešųjų ryšių specialistas Vytauto Riaubiškis.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR Sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Exit mobile version