A. Jakšto gatvės rekonstrukciją visiškai baigti planuojama jau gruodį. P. Židonio nuotr.

Vienos svarbiausių gatvių užbaigtuvės – netrukus

Vienos svarbiausių gatvių užbaigtuvės – netrukus

 

Tarpukariu viena gražiausių Panevėžyje buvusi A. Jakšto gatvė, žinota romantišku Meilės alėjos vardu, atgimsta. Ilgokai užtrukusi jos rekonstrukcija eina į pabaigą. Žadama, kad ši intensyvi miesto atkarpa vairuotojams ir pėstiesiems visiškai atsivers dar iki pirmųjų didesnių šalčių.

Šiuo metu čia baigiamas trečiasis didelio remonto etapas: keičiami pagrindai, tiesiami lietaus nuotekų tinklai, klojamas asfaltas, įrengiamas apšvietimas pačiame gatvės viduryje – nuo Panevėžio konsultacijų poliklinikos iki Liepų gatvės sankryžos.

„Gatvės galai nuo Smėlynės ir Stoties gatvių pusių jau baigti rekonstruoti ir eismas čia iki Konsultacijų bei rajono poliklinikų atidarytas. Sutvarkius vidurinę atkarpą, visa gatvė bus dar kartą perlieta vientisa asfalto danga“, – vardijo Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistas Andrius Aukštakalnis, atsakingas už projekto įgyvendinimą.

Anot jo, dar liko įrengti šaligatvius, automobilių stovėjimo vietas, kurių numatyta 113.

Iš viso bus atnaujinta 1,3 km A. Jakšto gatvės, joje atsiras naujas pėsčiųjų ir dviračių takas, mažoji architektūra.

Jei nekils nenumatytų kliūčių, pasak A. Aukštakalnio, gatvės rekonstrukciją visiškai baigti planuojama jau gruodį.

A. Jakšto gatvės rekonstrukcija atsieis per 1,7 mln. eurų Europos Sąjungos ir miesto biudžeto lėšų. Panevėžio savivaldybės indėlis – apie 400 tūkst. eurų.

Tarpukariu A. Jakšto prospektas buvo viena iš gražiausių Panevėžio vietų, miestelėnų vadinta Meilės alėja. Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Siūlo įrengti ir fontaną

Statybininkai juda ir intensyviai rekonstruojamame A. Jakšto skvere: čia tvarkomas ir lyginamas aikštės pagrindas, klojami skaldyti akmenys. Ši kadaise buvusi vien pėstiesiems skirta, o vėliau automobilių aikšte brutaliai paversta vieta pasikeis neatpažįstamai. Po rekonstrukcijos joje nebebus leidžiama statyti automobilių. Aikštę puoš išsaugota prieš 42 metus čia statyta skulptūra „Žemė-motina-taika“, į trinkeles sumontuoti šviestuvai. Kartu atnaujinamas ir Maironio takas. Čia jau atlikti darbai apšvietimui įrengti.

A. Jakšto gatvės peizažą pakeis ir atnaujintas Jaunimo sodas. Čia pertvarkomi želdiniai, atnaujinami ir įrengiami suoliukai, šviestuvai, pėsčiųjų bei dviračių takai, vaikų žaidimo ir sporto aikštelės, taip pat viešasis tualetas.

„Jau nutiesti trinkelėmis takai, atvežtas tualetas, vaikų žaidimo aikštelės įranga, bet jų kol kas dar nestatysime. Sulaukėme projektuotojų siūlymo šiuo etapu sode įrengti fontaną ir amfiteatrą. Tai buvo numatyta daryti kitu etapu, tačiau taupant dabar sukurtą turtą, baiminamasi, jog sunkioji technika paskui išvažinės naujai įrengtą dangą. Savivaldybės administracijos direktoriui pateikėme tokį siūlymą ir laukiame atsakymo dėl finansavimo“, – teigė projektą kuruojantis Savivaldybės Investicijų projektų poskyrio specialistas Donatas Mickevičius.

Turtinga istorija

Tarpukariu A. Jakšto prospektas buvo viena iš gražiausių Panevėžio vietų, miestelėnų vadinama Meilės alėja. Čia medžiais apsodintoje, plačiais cementiniais šaligatviais alėjoje mėgdavo vaikščioti romantiškai nusiteikusios porelės. Atviri, iš abiejų pusių matomi miesto vaizdai ir žemai tekanti Nevėžio upė prospektą padarė mėgstamiausia panevėžiečių pasivaikščiojimo vieta.

Po 1918-ųjų dešinys Nevėžio krantas iki Stoties gatvės, geležinkelio tapo naujakurių kvartalu, čia neužstatytuose plotuose ėmė sparčiai kilti nauji pastatai, buvo tiesiamos naujos gatvės.

A. Jakšto gatvėje dabar veikiančios Panevėžio rajono poliklinikos pastate tarpukariu buvo įsikūrusi apskrities administracija. Iki šiol ant jo fasado matyti anų laikų tautinis dekoras – lelijos. Po sovietų okupacijos jos vietoje įsitaisė sovietinės valdžios struktūros, o šias paskui pakeitė naciai. 1941 m. į šį pastatą atsikraustė Panevėžio apygardos komisaras Valteris Noimas – aukščiausias nacistinės Vokietijos pareigūnas Panevėžio mieste. Tik aštuntajame praeito amžiaus dešimtmetyje čia perkelta Panevėžio rajono savivaldybės poliklinika.

Po rekonstrukcijos A. Jakšto aikštėje nebebus leidžiama statyti automobilių. Aikštę puoš išsaugota prieš 42 metus čia statyta skulptūra „Žemė-motina-taika“, į trinkeles sumontuoti šviestuvai. P. Židonio nuotr.

Šalia šio pastato tarpukariu netgi planuota statyti muziejų. Netoliese stovėjo senasis ligoninės korpusas, projektuotas Vytauto Landsbergio-Žemkalnio. Nors šio korpuso neišliko, tačiau tuometį progresą mena kitas šiame kvartale to paties architekto suprojektuotas statinys – buvusi mergaičių, o dabar V. Žemkalnio gimnazija.

Stalinas ilgai negyveno

A. Jakšto gatvės pašonėje 1940-aisiais pastatyta trijų aukštų pradžios mokykla, dabar čia stovi R. Sargūno sporto gimnazijos pastatai.

Prieš daugiau nei šešiasdešimt metų pro jų langus matėsi didžiulis 1952 metais pastatytas paminklas Stalinui, kuris po devynerių metų buvo nugriautas. Vėliau jo vietą užėmė dabartinė skulptūra „Žemė-motina-taika“.

Dabartinė gatvės puošmena – 1933 metais statytas kalbininko Petro Butėno namas, turintis istorinę vertę ir įtrauktas į Panevėžio nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

A. Jakšto gatvės išskirtinumą žymi ir „Aukštaitijos“ sporto kompleksas, vyresniems panevėžiečiams žinomas kaip sporto rūmai, statyti 1965-aisiais. Kaip liudija Panevėžio apskrities archyve saugomi dokumentai, pirminė 1959 metais pradėtų statyti sporto rūmų ir stadiono statybos sąmatinė vertė buvo 495 tūkst. rublių. Šių pinigų neužteko ir sporto rūmų statyba užsitęsė. Jiems užbaigti 1965 metais Panevėžio miesto vykdomasis komitetas Ministrų Tarybos paprašė papildomai skirti 200 tūkst. rublių.

Komentarai

  • ta skulptūra tiktų prie Seimo – primintų iškaršusią Lietuvą…

  • Dar labiau susiaurint matyt neimanoma buvo,saligatvis ir gatve beveik vienodo plocio,matyt plyteles pigesnes ar kaip ?

    • Atsakyti
  • Sakyčiau dirbat lėtokai, per tiek laiko jau galėjot senokai padaryti. Jakšto g. skvere tarp paminklo trūgsta labai želdynu, gėlynu. Pagal projekta aišku vien trinkelės ir tai skaldyto akmens, tai ar čia gražu? Ar čia patogu bus vaikščioti? O kur dar pravažiavimas su dviračiu ar paspirtuku? Nemastot ir darot belekokius nesamoningus projektus! O kam reikėjo taip gatve susiaurinti, kad vos vos su veidrodėliais nesikabinam! Žodžiu įvertinu iš vienos pusės gražu, o iš kitos pusės patogumas iš kitos pusės bus tik dviratininkams ir pėstiesiams.

  • 113 vietų automobiliams,Įdomu ar teiravotės kiek pacientų per dieną atvyksta į Panevėžio raj. ir Konsultacijų polikliniką.Nustebtumėte sužinoję.

  • taip susiaurinus gatvę, bus saugiau važiuoti? gal gatvės platinimas ir parkavimo vietų didinimas būtų būvęs siekiamybė?!

  • Du kamazai laisvai prasilenk,o jie matai veidrodžius dauža,iš laukų atvažiavę. Palikiat mašinas prie babilono ir atvažiuokiat viešuoju transportu iki tos rajono poliklinikos,nereiks parkuotis atbula.Taip jūsų anūkai londej ir dara.

  • šalygatvis platesnis už gatve (beveik), gerbiami savivaldybes kopustai ijunkit kopustus savo kur ant peciu makaluojasi. miesta reikia tobulint ir gerinti daryti patogu žmogui, niekam Nx_tas jusu šalygatvis 3 metru plocio nereikalingas

    • Atsakyti
    • Kopūstą savo prasikrapstyk,ir pazek ko ten yra.

  • Kada Vilniaus gatvėje leisit isivesti dujas. Nuo kada gatvė svarbiau,už žmones kurie joje gyvena.Namas miesto centre, o reikia kurenti malkomis. Kur planas ponai valdininkai, apie taršos mažinimą miesto centre???????

  • reikia panaikyti apluzusias tvoras Maironio t. ir Smelynes g. prie Zemkalnio g. atsivertu grazios erdves

Rodyti visus komentarus (10)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų