Vienas seniausių Panevėžio gyvenamųjų kvartalų – Marijonų gatvės mikrorajonas – tampa patogia, jaukia ir saugia erdve gyventi.
Jo patrauklumas auga ne vien dėl nuolat atnaujinamos infrastruktūros, bet ir dėl susibūrusios vietos gyventojų bendruomenės iniciatyvų, čia gyvenančiuosius telkiančių bendrai veiklai, kuriančių tiek jaunoms šeimoms, tiek senjorams patrauklias erdves bendrauti, susibičiauliauti, aktyviai leisti laisvalaikį lauke.
„Marijonų mikrorajono bendruomenę įkūrėme prieš šešerius metus. Per tą laiką mikrorajone įvyko nemažai akivaizdžių pokyčių: gyventojų nuolat lankomos treniruoklių ir gimnastikos aikštelės, visada pilna vaikų žaidimų aikštelėje, vasarą bendruomenės teritorijoje sodinamos pačių gyventojų iš sėklų užaugintos gėlės. Ir tai tik maža dalis to, ką veikia bendruomenė. Kiek kartų drauge ėjome į spektaklius, kokia edukacinių užsiėmimų įvairovė – degustavome sraiges, kepėme meduolius, kūrėme floristines dekoracijas, lipdėme keramikos dirbinius, kartu keliavome po Lietuvą“, – į įvairiapusę veiklą įsitraukusiais aktyviais gyventojais džiaugiasi Marijonų mikrorajono bendruomenės pirmininkė Enrika Vitonienė.
Iššūkis pandemijai
Šiais metais bendruomenė vykdė tęstinį projektą „Socialinių ryšių stiprinimas Marijonų mikrorajono vietos gyventojų bendruomenėje“. Pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 metų veiksmų plano 1.1.4 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projektui įgyvendinti skirta 8997 eurai. Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
„Projekto „Socialinių ryšių stiprinimas Marijonų mikrorajono vietos gyventojų bendruomenėje“ metu įgyvendintos integralios veiklos, orientuotos spręsti Marijonų mikrorajono bendruomenės veiklos zonoje, ribojamoje Marijonų, Nevėžio, Vilties gatvių ir Liepų alėjos, socialines problemas“, – pabrėžė E. Vitonienė.
Pandemijos laikas, privertęs izoliuotis, atėmė galimybę būti arti savo kaimynų, pažįstamų, bičiulių. Dėl karantino atsiradusio ilgalaikio laisvės apribojimo tarpasmeninių santykių stoką ypač skaudžiai pajuto vieniši asmenys, senjorai, neįgalieji. Pasak pirmininkės, socialinių ryšių trūkumas, socialinė atskirtis tapo ypač aktualia problema ir bendruomenėje – per tą laiką atsirado susvetimėjimas tarp kaimynų, pažįstamų.
„Pandemijos laikas apribojo ir bendruomenės veiklas – negalime rizikuoti gyventojų sveikata ir rinktis, kaip būdavo anksčiau, į būrį. Šįkart teko prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių ir planuoti veiklas lauke, mažomis grupelėmis“, – pasakojo E. Vitonienė.
Buriasi kaimynai
Sustiprinti socialinius ryšius su kaimynais, pažįstamais, įsitraukti į aktyvią bendruomenės veiklą, taip mažinant atsiradusią socialinę atskirtį, padėjo projekto viena iš priemonių – Panevėžio dailės galerijoje organizuotos kūrybinės dirbtuvės „Kurdami bendraujame“.
Tai – tik viena iš projekto veiklų, padėsianti bendruomenės nariams po pandeminės izoliacijos atkurti ryšius. Tam bendruomenė subūrė savanoriškos veiklos komandą, atnaujintos Marijonų mikrorajono bendruomenės aktyvaus laisvalaikio ir bendravimo erdvės, jas pritaikant skirtingo amžiaus gyventojų poreikiams, kad tiktų šeimos ir laisvalaikio šventėms, kitiems susibūrimams. Sporto aikštyne įrengus naujus suoliukus atsirado daugiau vietos komandas palaikantiems sirgaliams, nauji įrenginiai iškilo vaikų žaidimų aikštelėje, įvairiose mikrorajono vietose įrengtos zonos jaukiems kaimynų susitikimams arčiau namų, gyventojus persėsti iš automobilių ant dviračių skatins dviračių stovai.
„Įgyvendintos priemonės padės mums pasiekti projekte išsikeltus tikslus – patenkinti Marijonų mikrorajono gyventojų socialinių ryšių poreikį, skatinti socialinę atskirtį patiriančių asmenų įsitraukimą į bendruomenės veiklą, įtraukti į bendruomeninę veiklą grįžusius iš emigracijos Marijonų mikrorajono gyventojus ir jaunimą, stiprinti bendruomenės narių sutelktumą ir tarpusavio pasitikėjimą bei toliau tęsti bendruomenės sukurtas tradicijas“, – sako E. Vitonienė.