VERT gruodžio viduryje skelbė, kad vienas iš nebuitinius vartotojus aptarnaujančių nepriklausomų elektros tiekėjų susidūrė su sunkumais vykdant veiklą, t. y., pateko į vadinamąsias „kainų žirkles“ – kurį laiką biržoje elektrą pirkdavo brangiau, nei ją parduodavo savo vartotojams.
„Tiekėjui laikinai patekus į „kainų žirkles“, tuo metu elektros prekyba tapo nuostolinga. Nuostolis yra dengiamas iš kitų veiklų pajamų. Tiekėjas planuoja pelningą veiklą nuo 2023 m. sausio mėnesio“, – Eltai perduotame atsakyme teigė reguliuotojas.
Šiam tiekėjui susidūrus su sunkumais gruodį, VERT informavo, kad įmonė savo įsipareigojimus sugebėjo vykdyti sklandžiai, o jos klientų skundų nesulaukta.
Riziką, kad vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų galimai patiria finansinių sunkumų, reguliuotojas pastebėjo vykdydamas nepriklausomų tiekėjų stebėseną, tačiau, VERT teigimu, tai buvo tik pirmosios galimų problemų indikacijos, tad didelės įtakos rinkai ir vartotojams nesklandumai neturėjo.
VERT komentare taip pat pažymima, jog kitų tiekėjų veiklos sutrikimų šiuo metu nefiksuojama.
„Nėra pastebima, kad būtų padidėjusi kitų tiekėjų veiklos rizika, lyginant su ankstesniais mėnesiais“, – teigiama Tarybos atsakyme.
Ar elektros tiekimo paslaugas siūlančių įmonių veiklos rizika nedidėja VERT analizuoja remdamasi tiekėjų pateikiamais veiklos rizikų planais. Jei rizikos nustatomos, reguliuotojas gali nurodyti tiekėjui pagerinti veiklos rizikų valdymo procesus, veiklos rizikų valdymo planą arba pašalinti veiklos trūkumus, kurie tokias rizikas sukėlė.
Nuo 2023 m. sugriežtinti nepriklausomų elektros tiekėjų veiklos reikalavimai, siekiant užtikrinti, kad tiekėjai būtų susiplanavę ir galėtų valdyti rizikas, turėtų pakankamo dydžio nuosavą kapitalą bei reguliariai informuotų VERT, kuris vertins tiekėjų mokumą.
Be to, nustatyta tvarka, kaip klientams kompensuoti nuostolius, jei tiekėjas nebegalėtų teikti paslaugų – įmonės galimoms kompensacijoms vartotojams privalės numatyti 2 tūkst. eurų arba 7 proc. visų paskutinių 3 mėn. pajamų sumos pagal visas su buitiniais vartotojais sudarytas elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartis (didesnę iš sumų).
VERT teigimu, nepaisant dalies smulkiųjų tiekėjų priekaištų, kad griežtesnė tvarka padidins jų išlaidas ir galimai kels riziką jų veiklai, nustatyti prievolių dydžiai yra „adekvatūs siekiant užtikrinti buitinių klientų interesus“.
„Kai kurie nepriklausomi tiekėjai yra indikavę, kad periodiškas informacijos apie atitiktį bei įsipareigojimų/prievolių vykdymą teikimas didins jų veiklos administravimo kaštus, tačiau šios priemonės yra optimalios ir būtinos siekiant apsaugoti vartotojus“, – komentavo Taryba.
Nebuitiniams vartotojams elektros tiekimo paslaugą siūlo 13 nepriklausomų tiekėjų: „Aox Trade“, „Achema, „Axpo Nordic“, „EGTO Energija“, „Elektrum Lietuva“, „Elenger“, „Enefit“, „Ignitis“, „Imlitex“, „Kauno termofikacijos elektrinė“, „Panevėžio energija“, „Scener“ bei „Energynet“.
Tuo metu gyventojams elektros tiekimą Lietuvoje užtikrina penkios įmonės: „Birštono Elektra“, „EGTO Energija“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“ bei „Ignitis“.