Vėjo jėgainėms Panevėžio rajone numatyta 18 ha teritorija. „Sekundės“ nuotr.

Vėjo malūnai pasipriešinimo nesulaukė

Vėjo malūnai pasipriešinimo nesulaukė

Metai kiti – ir Panevėžio rajono kraštovaizdis turėtų gerokai pasikeisti. Per rajoną besidriekiančias Lietuvos vidurio žemumas, slėnius, laukus ir kalveles planuojama apstatyti vėjo jėgainėmis. Joms šiame krašte numatyta skirti beveik 18 hektarų teritoriją.

Anot rajono mero Povilo Žagunio, tiek nėra daug, o naudos šalis gaus nemažai.

Kad vėjo jėgainių Lietuvai reikia, pripažįsta ir Panevėžio rajono seniūnai. Tačiau tokių elektrinių statybos su jais bent jau kol kas niekas nederino.

Raguvos krašto ūkininkas Egidijus Šikšna pasakoja, kad vėjo jėgainių statytojai jam užsiminę, jog toks elektrą gaminantis malūnas galėtų iškilti ir jo žemėje, bet nieko konkretaus nei pasiūlė, nei pažadėjo.

Palankūs vėjai

Panevėžio rajono savivaldybės internetiniame puslapyje prieš kelias dienas įdėta Vėjo elektrinių išdėstymo specialiojo plano strateginio pasekmių aplinkai vertinimo ataskaita.

Joje pabrėžiama, jog iš 12-os Panevėžio rajono seniūnijų statyti vėjo jėgaines planuojama 8-iose. Jos iškiltų pietinėje ir pietrytinėje rajono pusėse – Krekenavos, Miežiškių, Raguvos, Panevėžio, Ramygalos, Upytės, Vadoklių, Velžio seniūnijose. Vakarinėje ir šiaurinėje rajono dalyse – Naujamiesčio, Smilgių, Paįstrio, Karsakiškio seniūnijose šiems statiniams vietos nenumatytos.

Bendras vėjo elektrinėms Panevėžio rajone skirtas plotas kartu su priklausiniais joms aptarnauti siekia 17 991 hektarą.

Dokumente pabrėžiama, kad jėgainėms rinktos vietos, kuriose gamindamos elektros energiją jos teiktų didžiausią naudą. Būtent minėtose seniūnijose šaltuoju metų laiku pūsdamas pietrytys, pietys ir pietvakarių vėjas, o šiltuoju metu – vakaris, šiaurės vakarų ir pietvakarių vėjas „pripūstų“ daugiausia elektros. Pasak ataskaitos, vidutinis daugiametis Panevėžio krašte pučiantis vėjo greitis siekia 3,7 metro per sekundę.

Panevėžio rajono žemės, kuriose, tikėtina, ateityje iškils vėjo jėgainės, yra derlingose arba vidutiniškai derlingose teritorijose, kuriose vyrauja rudžemis.

P. Žagunio teigimu, vėjo elektrinių statytojai Panevėžio rajonu susidomėjo dar 2019-aisiais – būta ne vieno statytojo ir jų pasiūlymo. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Ir triukšmaus, ir mes šešėlius

Pasak ataskaitos rengėjų, elektrinės būtų statomos neapgyvendintose teritorijose, jų nebus ir su gyvenamąja aplinka besiribojančiuose sklypuose. Per tokias teritorijas gali būti tik važiuojama prie šių jėgainių.

Minimų elektrinių apsaugos zona – 440 metrų. Būtent tokiu atstumu jos privalo būti nutolusios nuo gyvenamosios aplinkos.

Pabrėžiama, kad tokie statiniai skleidžia triukšmą, elektromagnetinę spinduliuotę bei infragarsą, bet visa tai atitinka leidžiamas ribines normas. Skleidžia jėgainės ir vadinamąjį šešėliavimą, tačiau jo poveikis žmonėms bei gyvajai gamtai nėra nustatytas.

Kaip ne itin pageidaujamas reiškinys ataskaitoje įvardijama tai, kad šių elektrinių menkas estetinis potencialas, keičiantis vietovės siluetą.

Didžiausią neigiamą įtaką, kaip teigiama ataskaitoje, tokie elektrą gaminantys vėjo sparnai daro paukščiams bei šikšnosparniams.

Kad žala būtų kuo mažesnė, elektrinių statytojai įpareigojami per paukščių ir šikšnosparnių migraciją sustabdyti šiuos įrenginius, o paukščiams sukurti dirbtines veisimosi vietas.

Šikšnosparnių labui privalu statyti ultragarsinius įrenginius, nubaidančius šiuos gyvūnus.

Žingsnis į nepriklausomybę

Panevėžio rajono meras P. Žagunis teigia, kad vėjo elektrinių statytojai Panevėžio rajonu susidomėjo dar 2019-aisiais.

Pasak rajono vadovo, būta ne vieno statytojo ir ne vieno pasiūlymo.

Panevėžio rajono savivaldybės taryba be didesnių debatų pritarė idėjai leisti statyti vėjo elektrines.

Dabartinę jų pasekmių aplinkai vertinimo ataskaitą užsakė statytojai – bendrovė „Archstudija“.

P. Žagunis užtikrino, kad elektrinės bus statomos privačioje žemėje, kurią statytojai pirks ar galbūt nuomosis iš savininkų.

Mero nuomone, tai, kad rajone statomos elektrinės, yra puiku, tai žingsnis į Lietuvos energetinę nepriklausomybę.

Pasirinkimas nustebino

Krekenavos seniūnijos vadovas Vaidas Kaušakys teigė jau senokai girdintis, kad rajone bus statomos elektrinės. Jo žiniomis, tokių statinių turėtų rastis kažkur apie Naujarodžius.

V. Kaušakys pripažino esantis nustebintas žinios, kad statytojai elektrinėms pasirinko derlingas Krekenavos apylinkių žemes, o tokie statiniai nestatomi gerokai mažiau derlingoje Karsakiškio seniūnijoje.

„Matysim, kaip žmonės reaguos į vėjo jėgainių statybą. Kol kas jokios reakcijos negirdėjau“, – teigė seniūnas.

Jo nuomone, žemių savininkams būtų naudinga parduoti ar išnuomoti sklypus jėgainių statytojams.

Ramygalos seniūno Valdo Chirv žiniomis, jėgainės turėtų iškilti tarp Ramygalos ir Vadoklių, o jų teritorija apimtų abi šias seniūnijas.

Vadoklių seniūnijos seniūnė Milda Tamokaitienė vylėsi, kad žmonės pretenzijų elektrinių statytojams neturės, nes tai – šaliai naudingi strateginiai objektai.

Pasipriešinimo nesulaukė

Raguvos seniūno Aurimo Jurevičiaus žiniomis, vėjo elektrinei parinkta vieta kažkur apie Užunevėžius.

„Tiesą sakant, apie tokių elektrinių statybą išgirdau ne iš tų, kas jas statys, o paklausė patys gyventojai. Kaip supratau iš pokalbio su jais, žmonės tokiai statybai neprieštarauja“, – patikino A. Jurevičius.

Raguvos apylinkių laukus dirbantis ūkininkas E. Šikšna pripažino, kad elektrinių statytojai į jį buvo kreipęsi, teiravosi apie galimybę tokį įrenginį statyti jo žemėje. Ūkininkas tam neprieštaravęs, tačiau, pasak jo, nieko konkretaus taip ir nesutarta.

Krekenavos seniūnijoje esančios Naujarodžių bendruomenės pirmininkė Vaida Antanaitytė patikino iki šiol nieko negirdėjusi apie vėjo jėgaines, kurios galbūt bus statomos šiame krašte. Jos nuomone, vietos bendruomenė neturėtų tam prieštarauti.

„Mūsų bendruomenės nariai šiuo metu itin susidomėję saulės elektrinių ant stogų statyba. Manau, kad taip pat teigiamai pažvelgs ir į vėjo elektrinių statybą“, – svarstė V. Antanaitytė.

Vėjo jėgainių statytojų atstovas D. Jurėnas Panevėžio rajono gyventojams šią viziją pristatė dar prieš trejetą metų. „Sekundės“ nuotr.

Pradžia – po trejų metų

Vėjo jėgainių statybas inicijuojanti „Archstudija“ mano, kad vėjo elektrinių statybos Panevėžio rajone galėtų būti pradėtos po trejų metų – t.y. 2025-aisiais.

Kaip anksčiau yra sakęs „Archstudija“ vadovas Dainius Jurėnas, o vakar tą patvirtino raštu atsakymą atsiuntusi bendrovė, Panevėžio rajonas labai palankus vėjo elektrinių vystymui, nes pro jį praeina net keletas galingų elektros linijų, palanki susisiekimo infrastruktūra, yra teritorijų, kurios nėra taip tankiai apgyvendintos.

Pasak statytojų, pasirinktos tos Panevėžio rajono seniūnijos, kurios palankiausios šiais aspektais.

Statytojai teigia, kad kol kas numatytos tik zonos, kur vėjo elektrinių vystymas palankiausias aplinkosaugine, kraštovaizdžio, visuomenės sveikatos prasme, o kuriose konkrečiai vietose stosis pačios jėgainės, dar nenuspręsta.

Bendrovė atkreipia dėmesį, jog tarp jėgainių privalu išlaikyti vieno kilometro atstumą, ne ką mažesni atstumai nuo jų iki gyvenamųjų sodybų.

„Archstudija“ vėjo elektrines numato statyti iš privačių lėšų. Prieš trejus metus bendrovė teigė, jog į Panevėžio rajoną gali ateiti 100–120 milijonų eurų investicijos – tuo metu viena jėgainė būtų kainavusi maždaug 4 mln. eurų.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų