Panevėžio ir Anykščių kraštą garsinanti, turistus legendiniu siauruku vežanti viešoji įstaiga „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ lieka be vadovo. Iš direktoriaus pareigų traukiasi Mindaugas Jucevičius.
Nemato perspektyvos
Anot jo, kol kas su dalininkais dar derinama išėjimo data.
M. Jucevičius patvirtino, jog ilgalaikė situacija įmonėje yra viena esminių jo sprendimo priežasčių.
„Įstaiga nėra blogesnėje situacijoje, nei radau prieš porą metų. Jokių investicijų į priekį negalime daryti, nes neturime tam finansų. Gyvename tik šia diena. Remontuojame, ką dabar reikia, o vizijų į ateitį negalime planuoti. Visi finansai skiriami atlyginimams ir infrastruktūrai prižiūrėti, dar reikia nors minimaliai mažinti skolas, o daugiau lėšų niekam nebelieka. Supratau, kad reikia eiti kitu keliu“, – teigė M. Jucevičius.
Gyvena šia diena
Šiuo metu įstaigą valdo keturi dalininkai – Susisiekimo ministerija, Anykščių rajono savivaldybė, o liepą prie jų prisijungė ir Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės.
Anot direktoriaus, stabilų finansavimą – 200 tūkst. eurų per metus – įstaiga gauna iš Susisiekimo ministerijos, Anykščiai yra skyrę 10 tūkst. eurų, o tik šį pusmetį dalininkėmis tapusios Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės įnešė po 5 tūkst. eurų.
Apie galimą pasitraukimą M. Jucevičius buvo paskelbęs ir praėjusių metų pabaigoje. Tuomet vienas žinomiausių Rytų Aukštaitijoje turistų traukos objektų atrodė priėjęs bėgių galą: jo darbuotojai gruodį dar laukė algų už rugsėjį.
„Dovanojame kitiems Kalėdas, turėsime joms skirtų kelionių, pramogų, pažadame, traukinys nestos – kaip nors surinksiu pinigų degalams, reikalingai elektrai. Bet mano kolektyvas lieka be Kalėdų“, – prieš metus kalbėjo visiškai nusivylęs „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ vadovas.
Šįmet, anot M. Jucevičiaus, darbuotojų situacija geresnė – bent jau atlyginimai nevėluoja.
„Stengiamės išmokėti atlyginimus, atsiskaityti su tiekėjais, bet planuoti kažko daugiau – renovuoti, atnaujinti – negalime. Gyvename iš to, ką turime dabar. Jau jaučiu nuovargį ir nežinau, ar galiu čia ką nors daugiau padaryti“, – sako direktorius.
Krovinius pakeitė turistai
Aukštaitijos siaurasis geležinkelis nutiestas prieš 125-erius metus, pirmieji kroviniai ir keleiviniai traukiniai pradėjo kursuoti 1899-aisiais. 2001 metais siaurukas nustojo veikti kaip susisiekimo priemonė ir tapo turizmo objektu. 2003 metais dalis šio komplekso objektų paskelbta kultūros paminklais. Dabar siaurojo geležinkelio ruožas yra beveik 70 kilometrų. Siauruku reguliariaisiais ir užsakomaisiais turistiniais reisais galima nuvykti nuo Panevėžio iki Rubikių Anykščių rajone.