(BNS nuotr.)

Vardą pasikeisti tampa paprasčiau

Vardą pasikeisti tampa paprasčiau

Žinomą fotografę Metanoją Žilėnaitę tėvai pavadino Ingrida, bet neprireikė nė mėnesio, kai menininkei buvo suteiktas jos pačios pasirinktas vardas.

Dėl savo vardo į Panevėžio savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių fotografė kreipėsi dar rudenį.

„Kaip tik buvo Ingridos vardo diena, ir aš to net nežinodama nusprendžiau pasikeisti man nepatikusį vardą. Tai nebuvo spontaniškas sprendimas – palaukiau, kai baigs galioti asmens dokumentas, ir kartu su pasu pakeičiau vardą. Užteko tik užpildyti prašymą ir mažiau nei po mėnesio gavau naują vardą. Tiesa, jį nešiojau jau šešerius paskutinius metus“, – pasakojo fotografė.

Nukrito našta

Jausmas po naujų krikštynų, anot M. Žilėnaitės, buvo nepakartojamas. Ji tvirtina nė nenutuokusi, kad galima taip gerai jaustis atsikračius nepatikusio vardo. Sunkiau buvo tik susitvarkyti kitus reikalingus dokumentus.

„Man niekada nelipo ir nepatiko Ingridos vardas. Iš tiesų gal net turėjau vadintis Kunigunda Grasilda. Tik tėtis jį pamiršo ir dokumentuose mane pavadino Ingrida. Netgi svetimi žmonės pastebėdavo, kad man netinka šis vardas. Antai aktorius Enrikas Kačinskas dar prieš 11 metų, mane pamatęs, pasakė, kad aš ne Ingrida ir iki šiol vadina Žilėnaite“, – pasakojo fotografė.

Kaip ji pasirinko naują vardą, pašnekovė nenorėjo atskleisti, šį vardą į jos gyvenimą esą atnešė draugas. Metanoja filosofijoje ir religijose reiškia proto, jausmų, valios, minčių pokytį, atgailą, sąžinės priekaištą.

M. Žilėnaitė prisipažįsta nė nenutuokusi, kad galima taip gerai jaustis atsikračius nepatikusio vardo. (M. Žilėnaitės asmeninio albumo nuotr.)

Persikrikštyti paprasčiau

Praėjusiais metais vardus keitė tik du saugusieji. Jiems nauja tvarka taip pat numato paprastesnį procesą. Dėl vardo ir pavardės keitimo asmenys gali kreiptis į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą. Taip pat išliko ir bene patogiausias būdas asmenims teikti prašymus elektroniniu būdu.

„Seniau norėdami keisti vardą ar pavardę žmonės privalėdavo kreiptis tiesiai į Teisingumo ministerija ir laukti 2 mėnesius atsakymo. Bet jau kelinti metai užtenka atvykti pas mus ir pateikti prašymą. Tie minėti palengvinimai daugiau skirti mums“, – teigė F. Buzūnienė.

Atžalas pervadina emigrantai

Anksčiau be tėvų sutikimo vardą galėjo pasikeisti tik pilnametis asmuo. Tačiau naujoji vardų ir pavardžių keitimo tvarka tokią teisę suteikia ir piliečiams nuo 16 metų.

Nuo šių metų sausio 1 dieną įsigaliojusios naujos Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės supaprastino vardų ir pavardžių keitimą.

Itin svarbi minėtos tvarkos naujovė ta, kad į metrikacijos įstaigą, norėdami pasikeisti vardą ar pavardę, gali kreiptis asmenys ne nuo 18, kaip buvo anksčiau, bet nuo 16 metų. Tą jie daryti gali savarankiškai, be tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą sutikimo.

Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Fausta Buzūnienė teigia, kad ir anksčiau tekdavo keisti vardus vaikams. Sprendimą dėl nepilnamečio vaiko iki 3 mėnesių amžiaus vardo pakeitimo priima civilinės metrikacijos įstaiga. Tačiau kai norima keisti vyresnio nei 3 mėnesių amžiaus nepilnamečio vaiko vardą, prašymo pagrįstumą vertina ir Teisingumo ministerija.

Pats nepilnametis išreikšti tokį pageidavimą gali nuo 10 metų, bet dėl to turi gauti tėvų sutikimą

„Paprastai vaikų vardus pakeisti nusprendžia emigrantai. Gyvendami užsienyje jie gimusiam kūdikiui suteikia užsienietišką vardą ir grįžę į Lietuvą nusprendžia pasikeisti į lietuvišką. Tačiau pakeisti vardą su tėvų sutikimu galime ne jaunesniam nei 10 metų vaikui ir tik šiam neprieštaraujant. O nuo šių metų šešiolikmečiai savo vardą galės keisti jau ir savarankiškai“, – aiškino F. Buzūnienė.

Paskutinį kartą vaiko vardas Panevėžio miesto savivaldybėje keistas dar užpernai. 2016 metais tokių pageidavimų nebuvo, tačiau 11vaikų keistos pavardės. Tokie atvejai, pasak pavaduotojos, dažniausiai pasitaiko, kai mažylis gimsta ne santuokoje ir mama jam duoda savo pavardę. Vėliau jei ji susituokia ir nori vyro pavardės savo vaikui, turi kreiptis dėl jos pakeitimo.

Vaikams – abiejų tėvų pavardės

Įsigaliojus Civilinio kodekso pakeitimams, asmenys gali įgyti dvigubą pavardę, sudarytą iš tėvų skirtingų pavardžių. Pavyzdžiui, jeigu tėvo pavardė yra Uosis, o mamos – Liepaitė, jų sūnui bus galima suteikti arba suaugęs asmuo galės pats įgyti Uosio-Liepos arba Liepos-Uosio pavardę.

Taisyklėse, atsižvelgiant į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pasiūlymus, numatoma ir daugiau sutuoktinių pavardžių darybos alternatyvių variantų (detaliau aptariama vienanarių ir dvinarių pavardžių daryba, numatomi iki šiol netaikyti darybos variantai). Pavyzdžiui, Šutavičiaus – į Šutėno.

Keletas naujovių atsirado ir keičiant jaunesnio negu 16 metų vaiko pavardę. Atsirado daugiau pagrindų, kuriems esant gali būti keičiama vaiko pavardė. Be to, vaiko pavardė nebeprivalo identiškai sutapti su kurio nors vieno iš jo tėvų pavarde. Nustatyti pavardės keitimo pagrindai, kai keičiant jaunesnio negu 16 metų vaiko pavardę nereikia gauti Teisingumo ministerijos leidimo, o pakanka paprastos procedūros civilinės metrikacijos įstaigoje. Pavyzdžiui, kai mergaitei norima suteikti pavardę be priesagos, taip pat, kai vietoj turimos nelietuviškos ir be lietuviškos galūnės pavardės jam norima suteikti tokią pačią pavardę, pridedant lietuvišką galūnę, arba atvirkščiai nuo nelietuviškos pavardės lietuvišką galūnę nubraukti.

Asmeniui pakeitus vardą ar pavardę, popieriniai civilinės būklės aktų įrašų liudijimai nebeišduodami.

Komentarai

  • matyt tėvai buvo gudresni davę gražų vardą. Matyt merga nežino ko nori.

  • O man Metanoja tūkstantį kartų gražiau už beprasmį Ingridos vardą. Ir iš tiesų kodėl žmogus privalo nešioti tėvų duotą vardą, kurio pats nesirinko? Tai juk toks svarbus dalykas,lydintis per visą gyvenimą.

  • vardas – esminis ir dazniausias kreipinys i kiekviena is musu is tiesu yra labai svarbus ir itakojantyst mus visokeriopai (net jei to kai kas ir nesuvokia)…
    p.s. keiskime vardus ir ne vien tik juos, jei pokyciai atnesa sviesa, laisve, tikraji saves atradima ir suvokima !

  • Gerbtinas poelgis, Metanoja ! sakyciau toks METANOJISKAS !

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų