P. ŽIDONIO nuotr.

Vantos mėgėjus keis butų savininkai

Vantos mėgėjus keis butų savininkai

Prieš daugiau nei porą metų duris užvėrusios ir privatizuotos buvusios Panevėžio pirties vietoje Ukmergės gatvėje jau kitąmet turėtų pradėti kilti daugiabutis.

Netekę iš varžytinių parduotos vienintelės miesto viešosios pirties, švarintis panevėžiečiai traukia į Nemuno gatvės poliklinikos pastate veikiantį higienos poskyrį.

Planavo atsisveikinimo šventę

Daugiau nei pusę amžiaus veikusios, nugyventos, tačiau daliai panevėžiečių savaitgalio ritualu buvusios viešosios pirties Panevėžyje nebeliko 2020-ųjų vasarą. Po kelių skelbtų, bet taip ir neįvykusių aukcionų, galop pirtis, kaip itin nuostolinga bei skolinga šilumos tiekėjams, parduota iš varžytinių.

Miesto centre esantį pastatą už kiek daugiau nei 100 tūkstančių eurų įsigijo verslininkų grupė. Vienas jų – praėjusio amžiaus pabaigoje Panevėžio verslininkų asociacijai vadovavęs, prieš porą dešimtmečių miesto Taryboje dirbęs Antanas Survila.

Vakar „Sekundės“ kalbintas A. Survila prisistatė žmogumi iš pensininkų rojaus. Jis teigė Panevėžyje šiuo metu negyvenantis, tačiau save laikantis ir panevėžiečiu, mat nepardavęs to, kas šiame mieste užgyventa.

Vienas tokių jo saitų su Aukštaitijos sostine – ir buvusios pirties pastatas.

„Kai jį pirkome, turėjome didžiulį norą panevėžiečiams surengti atsisveikinimo su pirtimi šventę. Planavom kokią savaitę kūrenti pirtį ir jį ją leisti nemokamai. Bet išgirdome, jog tokiai šventei surengti reiktų tvarkyti popierius su daugybe priežiūros institucijų. Nepanorome į tai veltis“, – neįvykdytais planais dalijosi A. Survila.

Vietoje uždarytos miesto viešosios pirties ateityje turėtų iškilti daugiabutis. P. ŽIDONIO nuotr.

Vietoje uždarytos miesto viešosios pirties ateityje turėtų iškilti daugiabutis. P. ŽIDONIO nuotr.

Statybos kitąmet

Architektai, pasak A. Survilos, jau baigia parengti 20 butų namo projektą, o statybas planuojama pradėti kitąmet.

Jis vylėsi, kad pačiame Panevėžio centre, bet kartu ir nuošalioje vietoje, prie Nevėžio upės, netoli Skaistakalnio parko iškilusiame daugiabutyje būstai bus tikrai paklausūs.

Pasak verslininko, dabartinis jaunimas didelių butų nebepageidauja, tad Ukmergės gatvės daugiabučio projekto autoriai orientuojasi į mažo ploto būstus.

Pats pastatas turėtų būti dviejų, daugiausia trijų aukštų.

„Jis tikrai nebus didesnis nei šalia stovintys kotedžai, vadinamieji dailininkų namai“, – patikino A. Survila.

Anot jo, iš buvusios pirties telikusios sienos, bet ir tos netvirtos, nes drėgmė pažeidusi pastato konstrukcijas. Kiauras bei sukiužęs ir stogas.

„Daugiabučio projektuotojų prašėme, kad jie į naują statybą įkomponuotų bent dalį raudonos buvusios pirties sienos. Gali būti, kad iš pirties tik tiek ir teliks“, – pabrėžė A. Survila.

Jis sako matantis klestinčio Panevėžio ateitį, mat pro šį miestą bus tiesiamas „Rail Balticos“ geležinkelis.

Buvęs panevėžietis neabejoja, kad tokia infrastruktūra pritrauks investuotojų, sukursiančių naujų darbo vietų, o nekilnojamojo turto paklausa Aukštaitijos sostinėje išaugs.

„Daugiabučio projektuotojų prašėme, kad jie į naują statybą įkomponuotų bent dalį raudonos buvusios pirties sienos. Gali būti, kad iš pirties tik tiek ir teliks.“

A. Survila

Besiprausiančiųjų daugėja

Miesto centre nebelikus viešosios pirties, ne tik praustis, bet ir skalbti namuose tam sąlygų neturintys panevėžiečiai traukia į Socialinių paslaugų centro Asmeninės higienos paslaugų teikimo poskyrį.

Įsikūręs jis anksčiau miesto poliklinikai Nemuno gatvėje priklausiusiose patalpose. Čia įrengti dušai, pastatytos skalbyklės ir džiovyklės.

Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė atkreipė dėmesį, kad šie sunkmečio metai padidino besiprausiančiųjų viešuosiuose dušuose gretas.

Matant augantį klientų skaičių, pailgintas jų priėmimo laikas, nedirbama tik sekmadieniais.

Ir praustis, ir skalbtis nemokamai čia gali visi, kurių mėnesio pajamos mažesnės nei 294 eurai. Tam, kuris gyvena vienas, galimybė nemokamai praustis suteikiama tuomet, jei pajamos mažesnės nei 441 eurai. Kurie per mėnesį uždirba iki 588 eurų, už paslaugas moka pusę kainos.

Kam nesuteikiama teisė paslaugomis naudotis nemokamai, prausimosi duše valandos kaina – 2,47 euro. Išsiskalbti ir išsidžiovinti devynių kilogramų žlugtą atsieina 4,57 euro. Paslaugos kaina mažėja tiems, kas skalbiasi savomis skalbimo priemonėmis. Jei skalbiniai nedžiovinami, kaina taip pat mažesnė.

Nebelikus miesto biudžetui brangiai atsiėjusios pirties, neturintys sąlygų nusiprausti panevėžiečiai traukia į viešuosius dušus. P. ŽIDONIO nuotr.

Nebelikus miesto biudžetui brangiai atsiėjusios pirties, neturintys sąlygų nusiprausti panevėžiečiai traukia į viešuosius dušus. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Paslaugos brangs

L. Kazokienė skaičiuoja, kad pernai šiame higienos poskyryje suteiktos 3 749 nemokamos paslaugos, iš jų 1 484 kartus nemokamai praustasi dušuose. Šiemet beveik tie patys skaičiai pasiekti vos per dešimt mėnesių.

„Auga ir mūsų išlaidos. Sąskaitų už šildymą dar negavome, bet neabejojame, kad jos bus gerokai didesnės. Ateityje brangs ir vanduo, o didėjant minimaliam atlyginimui, teks kelti ir darbuotojų atlyginimus. Į Panevėžio savivaldybės tarybą jau parašėme prašymą didinti mūsų teikiamų paslaugų įkainius“, – teigė L. Kazokienė.

Politikų prašoma prausimosi dušuose bei skalbimo bei skalbinių džiovinimo kainas didinti iki 40 proc.

Už Asmens higienos poskyrio veiklą atsakinga Socialinių paslaugų centro Nakvynės namų vedėja Neringa Ramoškienė atkreipė dėmesį, kad į viešuosius dušus praustis ir skalbti paprastai ateina vidutinio amžiaus žmonės, senjorų tarp jų nedaug.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų