Vandens paslaptys: keisčiausi radiniai

Vandens paslaptys: keisčiausi radiniai

Kad ir kaip romantiškai skambėtų svajingos žinutės butelyje radybos paplūdimyje, turėtumėte žinoti, jog į krantą bangų buvo išplauta kur kas spalvingesnių ir keistesnių daiktų.

Kartais vandenynas veikia tarsi laiko vakuumas. Tą puikiai iliustruoja rasti dešimtys meilės laiškų, parašyti maždaug Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu.

Įsimylėjelių laiškai

Uraganas Sendė, praūžęs 2012-aisiais buvo vienas galingiausių JAV istorijoje. Jis sugriovė namus, miestus ir atėmė gyvybes, tačiau 57 meilės laiškų pluoštas, surištas rausva juostele, ištvėrė viską niokojančią audrą.

Kitą dieną po audros netoli paplūdimio vaikščiojusi Ketlin Mulen pastebėjo keistai atrodantį laiškų pluoštą. Kadangi jie buvo surišti rausvu kaspinu, Ketlin sakė tarsi automatiškai žinojusi, jog tai – meilės laiškai.

Ji parsinešė laiškus namo, atsargiai išdžiovino prie židinio ir pradėjo atidžiai juos skaityti.

Laiškus parašė Doroti Falon iš Ramsono miestelio, Monmuto grafystėje, Naujajame Džersyje, ir Lynas Farnhemas iš Vermonto 1942–1947 metais. Tai buvo istoriniai, skaudaus Antrojo pasaulinio karo laikotarpio laiškai.

„Mielasis, šįvakar neturiu tau daug pasakyti. Ką gi, po dviejų savaičių jau būsime susituokę. Aš labai tave myliu. Visada tavo, Doti“, – galima perskaityti viename iš laiškų.

Laiškus radusi Ketlin pasiryžo išsiaiškinti, kas gi tie du paslaptingieji įsimylėjėliai, savo jausmus išlieję popieriuje. Ji plačiai paskelbė žinią apie rastus laiškus internete ir galiausiai išsiaiškino, jog Lynas Farnhemas, kuriam ir buvo adresuoti laiškai, mirė 1992-aisiais metais ir buvo palaidotas Naujajame Džersyje.

Per internetinę svetainę Ketlin susisiekė su Šeli Farnhem-Hilber, poros dukterėčia, gyvenančia Virdžinijoje. Ji buvo sujaudinta išgirdusi apie radinį.

Šeli Farnhem-Hilber teigė, kad jos dėdė Lynas Farnhemas Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Perl Harbore. Meilės laiškais besidalijusi pora išties susituokė, turėjo du vaikus. Sūnus mirė, o su dukra Farnhemų-Hilberių šeima prarado ryšį. Doroti Falon-Farnhem tuo metu, kai buvo rasti laiškai, buvo 91-erių ir gyveno slaugos namuose Naujajame Džersyje. Po kelerių metų ji mirė.

Šie laiškai, anot juos radusios Ketlin, tarsi pasiuntė žinią, kad meilė nugali viską. Net ir karą ar viską niokojantį uraganą.

Beje, Vokietijoje 2016 metais aptiktas 108-erių metų senumo atvirukas, kuriame siūlomas šilingas mainais už jo sugrąžinimą Anglijos jūrų mokslinių tyrimų institutui. Dabar jis oficialiai yra seniausia pasaulyje žinutė butelyje.

Plimuto jūrų biologų asociacijos laboratorija, kuri gavo atviruką, pranešė, kad aptiktas butelis yra senesnis nei 99 metai ir 43 dienos – būtent toks butelio su žinute rekordas tuomet buvo užfiksuotas Gineso rekordų knygoje.

Butelį aptiko į pensiją išėjusi buvusi Vokietijos pašto darbuotoja Marianė Vinkler atostogaudama Vokietijos Šiaurės Fryzų salose.

Jis buvo surastas praėjus 108 metams ir 138 dienoms po to, kai 1906-ųjų lapkričio 30 dieną į Šiaurės jūrą prie Anglijos krantų jį įmetė garsus jūrų biologas Džordžas Parkeris Bideris.

M. Vinkler radinio viduje pamatė raštelį su užrašu „sudaužyk butelį“ ir atviruką, kuriame prašoma grąžinti jį Jūrų biologų asociacijai Plimute, Anglijos pietų pakrantėje.

Atviruke radėjo buvo prašoma surašyti informaciją, kur butelis buvo aptiktas, ar buvo ištrauktas tinklais, koks laivo pavadinimas. Tai padarius, prašoma atviruką grąžinti Džordžui Parkeriui Bideriui Plimute už vieno šilingo atlygį.

Dž. P. Bideris 1904–1906 metų laikotarpiu į jūrą išmetė iš viso 1 020 butelių. Jis nustatė, kad daug butelių, nugrimzdusių į Šiaurės jūros pietinės dalies dugną, vėliau buvo išmesti į krantą Anglijoje, o plūduriavę buteliai nuplaukė žemyninės Europos link.

Tai leido mokslininkui pirmą kartą nustatyti, kad Šiaurės jūros gelmių srovė teka iš rytų į vakarus.

Dž. P. Bidderis mirė 1954-aisiais, sulaukęs 91 metų.

Tesėdamas Dž. P. Biderio pažadą, institutas butelį radusiai moteriai išsiuntė padėkos laišką ir seną šilingą.

Šimto metų senumo viskis

1901-aisiais ties Lyn pakrante Šiauriniame Velse sudužo kelionių laivas „Stiuartas“. Į krantą tąkart bangos išplovė daugelį daiktų, tarp kurių – ir tūkstančius viskio butelių. Juos tarp duženų radę vietiniai gyventojai čia surengė tikrą bakchanaliją, nes tai vyko dar prieš religinį atgimimą 1904-aisiais, kuris smerkė girtuokliavimą ir kitas ydas.

Panašus atvejis po keturiasdešimties metų užfiksuotas Hebridų salose, Eriskai pakrantėje ir pavaizduotas filme „Whisky Galore“. Sakoma, kad vietiniai gėrė dienų dienas, taip pat slėpė butelius atsargai, kol nepasirodė muitininkai. Šiuos įvykius menančių butelių galima rasti net ir šiandien.

Tūkstančiai bananų

2007-ųjų lapkričio 7-ąją Teršelingo salos Olandijoje gyventojai atsibudę rado paplūdimius nusėtus tūkstančiais bananų. Taip, taip, bananų! Taip nutiko todėl, kad atsidarė iš laivo iškritę krovininiai konteineriai. Tai jau ne pirmas kartas, kai šie paplūdimiai apteršiami keistais objektais – 2006-aisiais tūkstančiai sportbačių, o prieš 21-erius metus tūkstančiai megztinių nuklojo pakrantę.

Gigantiškas medis

Pamatyti vandenyje dreifuojantį medienos gabalą yra gana normalu ir nieko tokie radiniai nestebina. Tačiau šis gigantiškas į paplūdimį išmestas medis – tai jau kas kita! Masyvus medis buvo rastas La Puš paplūdimyje Vašingtone, JAV. Beje, šis radinys buvo kiek daugiau nei 30 metrų aukščio.

Tikėtina, jog medis neatlaikė stiprios audros ar uragano, todėl paniro į vandenį, o vėliau bangų buvo išspjautas į krantą.

Lego“ lobių paieškos

Jei kada Jungtinėje Karalystėje, Kornvalio paplūdimiuose, išvysite kažko ieškančius žmones, neapsigaukite – jie ieško ne gražių kriauklelių ar akmenėlių. Lobių ieškotojus domina bangų išspjautos „Lego“ detalės.

Kasdien Kornvalio gyventojai leidžiasi ieškoti neįprastų radinių. Paplūdimį talžančios jūros bangos į krantą išmeta spalvotų konstruktoriaus detalių. Tai primena apie laivo nesėkmę.

Prieš 22-ejus metus konteineris, kuriame tilpo iki 4,8 milijono „Lego“ detalių, laivu buvo gabenamas į Niujorką, tačiau per audrą nugrimzdo į gelmes. Viskas įvyko labai greitai – į krovininį laivą „Tokyo Express“ rėžėsi galinga banga, laivas prarado pusiausvyrą ir gerokai pasviro. Iš jo į jūros dugną nugarmėjo 62 laivu gabenti konteineriai. Viename jų buvo konstruktoriaus detalės. Tačiau jos dugne nepasiliko – nešamos srovių ėmė keliauti po plačiuosius vandenis.

Užvirė tikra išplaukusių į Kornvalio krantus „lobių“ paieška. Likimo ironija – dauguma į vandenį išmestų „Lego“ detalių buvo skirtos jūros temos konstruktoriams. Taigi vietos gyventojai ir turistai dabar krante randa mažyčių plastikinių piratų kardų, plaukmenų, gelbėjimosi liemenių, jūržolių ir aštuonkojų su spalvotais drakonais ir gėlytėmis.

Guminių ančių puolimas

1992 metais Ramiajame vandenyne pasklido 29 tūkstančiai geltonų guminių ančiukų. Konteineris su žaislais buvo pamestas jūroje beveik prieš trisdešimt metų, tačiau jo turinys vis dar išplaunamas į krantą visame pasaulyje. Guminių žaisliukų buvo randama vakarinėje Šiaurės Amerikos pakrantėje, Pietų Afrikos Respublikoje, Australijoje, o 2007 metais pasiekė ir Europą.

Jei kada paplūdimyje pastebėsite geltoną guminį ančiuką, atminkite, jog tai gali būti istorinis radinys!

Akies obuolys

Pasivaikščioję paplūdimiu galite atrasti daugybę dalykų, tačiau milžiniško akies obuolio turbūt tikėtumėtės mažiausiai. Šis milžiniškas akies obuolys buvo išplautas į krantą Pompano paplūdimyje, Floridoje. Akies obuolys buvo kiek didesnis nei standartinio minkšto teniso kamuoliuko dydžio.

Dėl, švelniai tariant, keistoko radinio iš karto buvo kreiptasi į Floridos žuvų ir laukinės gamtos apsaugos komisiją, kuri išsiaiškino gigantiško akies obuolio paslaptį.

Manoma, kad akies obuolys priklausė milžiniškai žuviai ar banginiui, tačiau norint tiksliai nustatyti, kokiai rūšiai jis priklausė, būtina atlikti genetinius tyrimus.

PARENGTA PAGAL THETRAVEL.COM

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų