Site icon sekunde.lt

Vamzdynus semia korupcijos nuotekos

Panevėžio centre paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukcija baigėsi teisme baudžiamąja byla.

 

Jau daug metų Aukštaitijos statybų projektavimo sektoriuje lyderio pozicijomis besididžiuojanti bendrovė „Panevėžio miestprojektas“ savo kabinetus galėjo nuomoti kaip kyšius. Tokį kaltinimą įmonės vadovui Vytautui Sukackui trečiadienį perskaitė prokurorė Panevėžio apylinkės teismui atvertus baudžiamąją bylą dėl kyšininkavimo.

Įtariama, kad 2018-ųjų gegužę vykdant paviršinių nuotekų surinkimo tinklų atnaujinimo darbus šešiose Panevėžio gatvėse, šio projekto techninę priežiūrą atlikusio „Panevėžio miestprojekto“ direktorius bei jo žmona Vaidota Sukackienė, užsimaskavę fiktyvia patalpų nuomos sutartimi, pareikalavo 5000 eurų iš projekto rangovų – statybų įmonės „Per Aersleff“ A/S filialas.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, šios bendrovės direktorė Rūta Kurlinkienė Kaune, pavargusi nuo nuolatinių prižiūrėtojų pastabų, kurios jau beveik metus vilkino svarbių darbų pradžią Aukštaitijos sostinėje, bei pabūgusi laukiančių baudų, pasitarė su kolegomis ir pinigus sumokėjo. Šiam nusikalstamam sandoriui iškilus į paviršių, kyšį davusi vadovė savo kaltę pripažino, jos atžvilgiu tyrimas nutrauktas.

Tuo metu bylos kaltinamasis V. Sukackas jam pateiktų kaltinimų kratosi. Teisme paviešinus kaltinamąjį aktą, „Miestprojekto“ vadovas tikino, kad ne viena detalė jam pasirodė itin keista ir nesuvokiama.

„Niekaip nevertinu šitų kaltinimų, viską spręs teismas. Čia iš piršto laužti dalykai, tikiu, kad teismas išaiškins teisingai“, – žurnalistams kalbėjo V. Sukackas. Jis pabrėžė jokių galimo kyšio pinigų nematęs ir iš patalpų nuomos sandorio naudos neturėjo nei pats, nei žmona. Būtent į pastarosios vadovaujamos įmonės „PMP turtas“ sąskaitą pervestos teisėsaugą sudominusios kauniečių lėšos.

Nereikėjo, bet išsinuomojo

Pagrindinė šios baudžiamosios bylos liudininkė „Per Aarsleff“ direktorė Rūta Kurlinkienė nuomos sandorį vadina kyšiu. Nors vykdant nuotekų tinklų atnaujinimo projektą Panevėžyje rangovams buvo rekomenduojama turėti savo patalpas statybvietėje, pasak vadovės, jai ir kolegoms atskiro kabineto nereikėjo, o ypač „Panevėžio miestprojekto“ patalpose, Respublikos gatvėje.

Net ir sumokėjusi už fiktyvią, kaip įtaria teisėsauga, nuomos sutartį, direktorė teigia negavusi jokių išsinuomoto kabineto raktų, jame nesilankė ir net nė karto nematė.

„Mums retkarčiais buvo primenama apie patalpų nuomą, bet tokio poreikio nejautėme. O apie nuomos sutartį už 5000 eurų sužinojau tik gavusi ją elektroniniu paštu“, – teismui aiškino R. Kurlinkienė.

Šis dokumentas, anot jos, buvo tik galutinė stotelė sprendžiant iki tol ištisus mėnesius besitęsiančias derybas su techniniais prižiūrėtojais.

Atsakingas ar pernelyg priekabus ir nusikalstamas bendrovės „Panevėžio miestprojektas“ direktoriaus V. Sukacko (dešinėje) darbas jį atvedė į teisiamųjų suolą.

„Įmonei vadovauti kaip direktorė pradėjau, kai paviršinių nuotekų surinkimo tinklų projektas Panevėžyje buvo pradėtas. Tačiau realūs darbai vis nejudėjo, kas mėnesį važiuodavau į susirinkimus su užsakovais ir techniniais prižiūrėtojais, vykdavo karštos diskusijos dėl vienų ar kitų reikalų“, – pasakojo „Per Aarsleff“ direktorė ir pridūrė, kad nuolat buvo spaudžiama keisti projektą iš remonto į rekonstrukciją, o paskui vėl atvirkščiai.

Suprato iš pirštų

Techniniai rangovo dokumentai po nuolatinių pastabų buvo keisti net kelis kartus. Kai, pasak R. Kurlinkienės, rodėsi, kad jau tapo gerai, prasidėjo pastabos dėl technologinės projekto dalies. Jos nesutvarkius į gatvę eiti dirbti nebuvo galima.

„Tos pastabos dažnai būdavo nepagrįstos, perteklinės ir jas pataisius, atsirasdavo vis naujų“, – parodymuose per ikiteisminį tyrimą, o vėliau ir teisme tvirtino Kauno įmonės „Per Aarsleff“ vadovė.

Derinant detales popieriuose laikas vis ėjo, rangovą ėmė spausti terminai, kilo grėsmė gauti baudas už vėlavimą bei visai sužlugdyti projektą Panevėžyje. Todėl „Per Aarsleff“ direktorė nusprendė imti jautį už ragų ir visam laikui išsiaiškinti su „Panevėžio miestprojekto“ vadovu, ko trūksta rezultatui pasiekti.

„Telefonu su direktoriumi susitarėme dėl susitikimo ir ten nuvykau. Kalbėjome apie projekto detales, techninius klausimus, prašiau patarti, kaip mums įveikti visus trikdžius ir pradėti dirbti“, – sunkiai prisimindama lemtingo susitikimo detales teismui pasakojo R. Kurlinkienė.

Moteris pripažįsta, kad V. Sukackas jos kyšio tiesiai nereikalavo. Galimai tik parodė pirštais pinigų sumą ir išleisdamas viešnią užsiminė, kad ši netrukus gaus sutartį.

„Aš supratau, kad iš mūsų laukiama kyšio. Lyg ranka parodė penkis, tad numaniau, kad reikės 5000 eurų“, – teigė liudininkė.

Šią sumą moteris dar kartą išvydo elektroniniame pašte, kuriuo sulaukė patalpų nuomos sutarties su joje nurodyta 5000 eurų kaina. Netrukus „Per Aarsleff“ sumokėjo šią sumą. Užkeiktas projektas taip pat iš karto pajudėjo.

Pirmajame šios bylos posėdyje vyko dar trijų liudininkų apklausos. Kaltinamasis V. Sukackas savo parodymus sutiko duoti pasisakius kitiems teismo dalyviams.

Už kyšininkavimą jam gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 5 metų.

Projektas sustojo

Paviršinių nuotekų surinkimo tinklų projektas J. Basanavičiaus, Vilniaus, Ukmergės, Beržų, Algirdo ir Aukštaičių gatvėse, su kuriuo susijusi byla, šiuo metu sustojęs.

Šiuos darbus užsakiusios bendrovės „Panevėžio gatvės“ direktorė Viktorija Juodikienė informavo, kad rangos sutartis su Kauno įmone nutraukta šių metų balandį ir dabar paskelbti nauji viešieji pirkimai darbams užbaigti.

„Rangos sutartis su „Per Aarsleff“ nutraukta taikos sutartimi. Tai padaryta užsakovo iniciatyva siekiant įgyvendinti projekte numatytus fizinius rodiklius ir taikiai išspręsti kilusius ginčus bei išvengti tolesnių teisminių ginčų“, – aiškino V. Juodikienė.

Anot jos, kauniečių įmonė darbus buvo įsipareigojusi atlikti už 790 130 eurų. Šio projekto 85 proc. sumos dengia Europos Sąjungos, kita dalis – miesto Savivaldybės lėšos.

„Per Aarsleff“ atliko apie 35 proc. numatytų darbų.

Bendrovė „Panevėžio miestprojektas“ nušalintas nuo projekto priežiūros.

Exit mobile version