Patys Valstiečių gatvės gyventojai tokia idėja nesusižavėjo.
Panevėžio G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje praėjusią savaitę pristatant knygą apie kunigą Alfonsą Lipniūną, miesto Tarybos narė konservatorė Indiana Grigienė viešai pranešė ėmusis iniciatyvos, kad mieste esančiai Valstiečių gatvei būtų suteiktas šio dvasininko vardas.
Tokia žinia sulaukė susirinkusiųjų plojimų.
„Sekundei“ I. Grigienė teigė, kad Valstiečių gatvės pavadinimo pakeitimas – jos sumanymas. Tokia mintis politikei gimė keliaujant vadinamuoju mirties keliu, kuriuo 1945 metų žiemą kun. A. Lipniūnas drauge su kitais kalėjusiais Štuthofo lageryje buvo priverstas nueiti.
I. Grigienė sako neabejojanti, kad turėti šio kandidato į palaimintuosius, kuriam ateityje turėtų būti suteiktas ir šventojo titulas, vardu pavadintą gatvę Panevėžiui būtų garbė.
A. Lipniūno gatvė yra Pasvalio rajone, Talkoniuose – kaime, kuriame šis kunigas kankinys gimė. A. Lipniūno vardu vieną gatvių pavadino ir Vilniaus gyventojai.
„Svarsčiau, kad A. Lipniūno vardu galbūt būtų galima pervadinti dabartinę Kosmonautų gatvę, nes juk nelabai ką bendro Panevėžys turi su kosmonautika“, – svarstė I. Grigienė.
Tačiau ji teigia nutarusi, kad geriausia būtų A. Lipniūno vardu pervadinus Valstiečių gatvę. Per knygos apie A. Lipniūną pristatymą ši politikė pasvarstė, kad ir valstiečių dabar nebėra, tai praeitį atspindintys žmonės, mat dabar žemdirbius vadiname ūkininkais.
„Visi mes – iš valstiečių, tad manyčiau, kad su žodžiu viskas gerai, nebent labai norėtume būti iš ūkininkų“.
A. Astramskas
„Lipniūnas – žydų gelbėtojas, už tai jam įteiktas apdovanojimas. O Valstiečių gatvė yra kaip tik toje vietoje, kur vokietmečiu būta žydų geto. Tad manau, kad ir tai yra paskata jo vardu pervadinti esamą gatvę“, – tvirtino I. Grigienė.
Politikė nusiteikusi pabendrauti su Valstiečių gatvės gyventojais, aiškinti jiems apie kun. A. Lipniūno asmenybę ir apie tai, kaip svarbu Panevėžiui turėti jo vardo gatvę.
„Žinia, kad rūpesčių pervadinant gatvę turės ir Savivaldybės administracija, su rūpesčiais susidurs ir patys gyventojai. Bet neabejoju, kad žmonės norės įamžinti tokį svarbų žmogų kaip kunigas Alfonsas Lipniūnas“, – teigė A. Grigienė.
Artimiausiame miesto Tarybos posėdyje ji žada kreiptis į kolegas politikus, ar šie pritaria jos iniciatyvai pervadinti gatvę. Paskui jau žadama kreiptis į pačius Valstiečių gatvės gyventojus ir žadinti jų iniciatyvą.
Panevėžyje esanti Valstiečių gatvė – trumputė, vos18-os namų, padalinta į dvi dalis ją kertančios plačios Nemuno gatvės. Jos pradžia – ūkininkų turgus.
„Žemdirbių turgus-Valstiečių gatvė. Man labai siejasi šie pavadinimai, tad aš pasilieku prie Valstiečių gatvės vardo. Visą gyvenimą pragyvenau čia, tėvų statytame name, jokio kito pavadinimo nenorėčiau. Lai lieka toks, koks yra dabar“, – nenorą, kad Valstiečių gatvė būtų pervadinta A. Lipniūno vardu, išsakė joje gyvenanti Raimonda Glinskytė.
Kita šios gatvės gyventoja Nijolė teigė puikiai žinanti, kad kunigas A. Lipniūnas – šventas žmogus ir kad garbė gyventi jo vardu pavadintoje gatvėje, bet pokyčių tvirtino irgi nenorinti.
„Nebeturiu sveikatos, o jos tikrai reikės norint keisti gatvės pavadinimą. Neabejoju, kad tektų minti įstaigų slenksčius, o to man nebesinori“, – kalbėjo gatvės senbuvė.
Tame pat Valstiečių gatvės name, kur ir Nijolė, gyvenantis Jokūbas Gedimaitis pripažino apie A. Lipniūną negirdėjęs, o dėl gatvės keitimo nesukantis galvos – pakeis – bus gerai, nepakeis – ir toliau gyvens Valstiečių gatvėje.
Janina Diliūnienė teigė namą Valstiečių gatvėje įsigijusi prieš 20 metų, o tinkamas ar nelabai toks pavadinimas, niekada nė nesusimąsčiusi.
„Gal ir gerai būtų, jei gatvę pervadintų A. Lipniūno vardu. Šventas buvo žmogus, teko apie jį girdėti“, – svarstė J. Diliūnienė.
Jauna Valstiečių gatvės gyventoja Aida Šilkienienė pabrėžė, jog jai visiškai jokio skirtumo, kokiu vardu pavadintoje gatvėje gyventi.
Valstiečių gatvėje vis dar gyvenantis, tačiau paskelbęs, kad parduoda joje esantį namą, Tarybos narys Laimutis Sėdžius patikino esantis prieš gatvės pavadinimo keitimą.
„Manyčiau, A. Lipniūno vardą derėtų suteikti kuriai nors naujai Panevėžio gatvei. Valstiečių gatvė lai lieka, kokia buvusi. Suprantu, kad reikėjo keisti Kolūkiečių gatvės pavadinimą, bet kam keisti Valstiečių?“ – klausė L. Sėdžius.
Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistės Rasos Tatorytės teigimu, iki šiol Panevėžyje naujus vardus gavo tos gatvės, kurių pavadinimų keitimą inicijavo patys gyventojai. Komunistuojančio poeto V. Montvilos gatvė 2017-aisiais pervadinta į rašytojo ir filosofo Vydūno.
„Tuomet buvo surinkta daugybė gatvės gyventojų parašų, kad būtų pakeistas pavadinimas. Jį svarstė miesto Savivaldybės suburta darbo grupė. Gavus šios pritarimą, gatvės pavadinimas pakeistas pritarus miesto Tarybai“, – prisiminė R. Tatorytė.
Panašiu principu buvo pakeistas Kolūkiečių gatvės pavadinimas, ją pervadinus į Uosių. Kolūkiečių pavadinimo atsisakyta kaip nebeatitinkančio šių dienų realijų.
Šiuo metu Lietuvoje dar išlikusios trys Kolūkiečių gatvės, esančios Šakių, Mažeikių ir Jonavos rajonų miesteliuose.
O štai Valstiečių gatvių Lietuvoje yra 11. Po tokią gatvę turi Klaipėda, Mažeikiai, Radviliškis, Zarasai, Šilutė bei keli nedideli šalies miesteliai.
Į klausimą, ar žodis „valstietis“ tinkamas nūdienai, Panevėžio kraštotyros muziejaus direktorius, mokslų daktaras Arūnas Astramskas atsakė: „Visi mes – iš valstiečių, tad manyčiau, kad su žodžiu viskas gerai, nebent labai norėtume būti iš ūkininkų.“
Komentarai
pakartosiu komentara rasyta pries keleta dienu, panevezyje yra lipniuno vardo katalikiska gimnazija, to pilnai pakanka, dar pavadinkit gatve, dar lipniuno vardu pavadinsit kokia biblioteka ar kulturos namus, ir finale -sviestas sviestuotas, jai poniai indianai truksta kompetenciju miesto tarybai siulyti rimtus, miesto gyvenima gerinancius sprendimus, tai ko gero ponia sedi ne savo vietoje,belieka kaitalioti gatviu pavadinimus ,nes tai laaaabai pakels miesto prestiza, ir gatve pavadinta lipniuno vardu bus laaabai svarbi, gal ponia siulytoja galetu ta svarbuma paremti kazkokiais faktais, gal i ta gatve plusteles turistu-maldininku srautas, ivyks ekonominis zemdirbiu turgaus proverzis, miesto opozicija amzinai kritikuoja valdanciaja dauguma, bet jai be gatviu pavadinimu kaitaliojimo opozicijos lyderiai daugiau nieko nesugeba, tai gal keiskit gatviu pavadinimus tose gatvese kur patys ir gyvenat, isiprasminsit, nusvisit, praregesit………
Teisingiausia būtų pervadinti Urbšio gatvę
Tarpukaryje ūkius ir ūkelius turinčius kaimo žmones vadino ūkininkais. Net ir mažažemius. Buvo dar bežemiai, grytelninkai, kuriuos kupiškėnai vadino bobeliais. Tie, kuriuos priglausdavo kiti , t. y. kurie „gyveno ant kapo“ buvo vadinami kampininkais. Valstiečiais kaimo žmonės imti vadinti sovietmečiu (крестьянин). Valstiečiai, kurie dirbo kolūkiuose, vadini kolūkiečiais (колхознинки), nuo žodžių „kolektyvinis darbas“. Jau nebėra Kolūkiečių gatvės, gal nebebus iš Valstiečių g. Tačiau vyresnio amžiaus žmonės, auklėti sovietine dvasia, senų reliktų atsisakyti dar nepajėgia.
o 13 amziuje ldk formuojantis turtingai zemvaldziu klasei paraleliai susiformavo ir valstieciu sluoksnis, taip kad su tsrs ar carines rusijos valstietija cia jokio rysio nera.
o kas tada smetonineje lietuvoje buvo valstieciai-liaudininkai, ir tsrs palikuonys turbut
Nu šita garbėtroška visada nusišneka, gudresnių planų ji nesugeba sugalvoti, tik vaidina gudrią