Anot jo, Europai tai būtų „katastrofinis“ scenarijus, tačiau tokiu atveju ir Kremliaus valdomas dujų tiekėjas „Gazprom“ taptų „lokalia“ Rusijos įmone.
„Jei paskelbiama totali dujų blokada Europai, ko gero, nepakaks sureguliuoti dujų stygių namuose sumažinant šildymą 2 laipsniais Celsijaus. Tokiu atveju reikia žiūrėti į realistiškus scenarijus ir Vokietijoje jie yra „pragroti“. Vokietijoje jie yra labai aiškūs – dviem mėnesiams visiškai uždaroma chemijos ir metalurgijos pramonė“, – pirmadienį „Žinių radijui“ kalbėjo A. Bartkus.
Ekonomistas aiškina, kad tokiu atveju Europoje itin išaugtų ribota suskystintųjų gamtinių dujų paklausa, o tarp žemyno valstybių dėl jų kiltų didelė konkurencija.
„Dėl suskystintųjų dujų būtų didelė kova visur, kiekvienas norėtų gauti tuos kontraktus, patraukti tiekėjus į savo pusę. Tai nėra gera išeitis, situacija nėra gera“, – pastebėjo A. Bartkus, pridūręs, kada Vakarų Europa apie tokį scenarijų galvoja.
„Čia yra katastrofos scenarijus. Tai pats blogiausias dalykas, kuris gali įvykti. Bet nebijokite – šitas dalykas Vakarų Europoje yra labai rimtai svarstomas“, – pridūrė ekspertas.
Optimistiniu scenarijumi, A. Bartkaus teigimu, Maskva siektų išlaikyti „Gazprom“ tarptautine įmone, kadangi pati Rusija neturi techninių galimybių kompensuoti dujų eksportą į Europą kitomis rinkomis.
„Šitas žingsnis (dujų blokada Europai – ELTA) yra galutinis „Gazprom“ pavertimas lokalia, vietine įmone. (…) Jei jie galutinai užblokuoja dujas Europai, „Gazprom“ nebus daugiau tiekėjas niekada niekam. Jis išsibraukia pats iš pasaulinių bendrovių sąrašo. Žengdami tokį žingsnį jie patys sugriauna savo ekonomiką“, – dėstė ekonomistas.
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, Kremlius nuosekliai mažina dujų tiekimą Europos valstybėms. Atsisakius už jas atsiskaityti rubliais rusiškos dujos jau keletą mėnesių nebetiekiamos Lenkijai, Bulgarijai Danijai. Dujų tiekimas dujotiekiais apribotas Prancūzijai, Vokietijai, stipriai priklausomoms nuo rusiškų dujų.
Dėl to birželio pabaigoje Vokietija pranešė padidinsianti pavojaus lygį pagal savo nenumatytų atvejų dujų tiekimo planą, kad tiekimas būtų užtikrintas. Trečiuoju etapu šalyje, kurios ekonomika didžiausia Europoje, dujos gali būti normuojamos.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.