Kol vaikai skaičiuoja paskutines savaites iki atostogų, suaugusieji suka galvas, kuo užimti per vasarą savo atžalas ir bent kuriam laikui atitraukti nuo kompiuterių bei televizorių. Šiemet tik pačių mažiausių panevėžiečių tėvai gali būti ramūs – beveik visi darželiai dirbs įprastu ritmu. O vyresniųjų atostogos priklausys tik nuo tėvų išradingumo ir piniginės storio.
Pastebima, kad kasmet auga vasaros stovyklų pasiūla. Pramogauti kviečia įvairios stovyklos – ir ne vieną dešimtį skaičiuojančios, kuriose vasaras leisdavo dabartinių vaikų tėvai, ir teminės: karinės, grožio ir madų, mokslinės ar talentų, kur su stovyklautojais užsiims popmuzikos ar pramogų pasaulio žvaigždės.
O kur dar viliojantys pasiūlymai išvykti į užsienio tarptautines stovyklas patobulinti anglų kalbos žinias ir patirti neišdildomų nuotykių. Tačiau realybė tokia, kad kai kurios stovyklos prieinamos ne visiems, mat už dešimties dienų poilsį tenka pakloti nuo pusšimčio iki kone dviejų tūkstančių ar net daugiau eurų.
Tad ne vieną atžalą auginančioms ir nuo algos iki algos gyvenančioms šeimoms tenka ieškoti alternatyvų – pigesnių ar nemokamų dienos stovyklų, nes tik retas vaikas gali pasigirti turintis senelius kaime.
Grįžta emigrantų vaikai
Panevėžiečių traukos vieta jau daug metų lieka ta pati – vaizdingose vietose įkurtos stovyklos „Vaikystės šilelis“ ir „Trimitas“, o krikščionišką jaunimą kviečia Berčiūnuose esanti ateitininkų stovykla.
Nors vasara dar neprasidėjusi, „Trimite“ į pirmas dvi pamainas patekti nebegalima. Kaip pasakojo šios stovyklos administratorė Emilija Gudelionienė, visas vietas išpirko viena tikinčiųjų organizacija, tad vasarotojai kviečiami į trečią ir ketvirtą pamainas. Dešimties dienų stovyklos įprastinė kaina 170 eurų, tačiau pirmiems šimtui poilsiautojų tekainuos 119 eurų. Jau užsirašė kiek daugiau nei šimtas vaikų. O vienoje pamainoje jų gali būti iki 250. Tiesa, tiek stovyklautojų niekada nesulaukiama: šiemet trečioje pamainoje bus apie 170 vaikų, ketvirtoje – 150.
„Už dešimties dienų poilsį su penkiais maitinimais, pedagogų priežiūra ir pramogomis tai tikrai nėra didelė kaina. Kita vertus, vaikus ir jų tėvelius čia traukia puiki atmosfera. Turime nemažai poilsiautojų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Kupiškio – praktiškai iš visos Lietuvos“, – „Sekundei“ pasakojo E. Gudelionienė.
„Vaikystės šilelio“ direktorė Daiva Arelytė taip pat teigė, kad tėvai savo atžalų vasaros poilsiu pradėjo domėtis jau nuo balandžio. Nors į stovyklą vienu metu gali tilpti iki keturių šimtų vaikų, jų būna gerokai mažiau. Direktorė svarsto, kad tai lemia ne tėvų finansinės galimybės, o didėjanti stovyklų visoje Lietuvoje pasiūla.
„Už poilsį mūsų stovykloje reikia mokėti mažiausiai – 160 eurų. Visgi stovyklų pasirinkimas išties nemažas, vien Panevėžio rajone yra dvi, tačiau vaikų stygiumi tikrai negalime skųstis. Jau kelinti metai pastebime, kad daugėja stovyklaujančių emigrantų vaikų. Tikslaus skaičiaus nepasakysiu, bet jų sulaukiame nemažai“, – tvirtino D. Arelytė.
Valdžios dėmesys
Naktinių žygių žavesys, vakarai prie laužo ar iki paryčių trunkančios diskotekos – tik stacionarių stovyklų privalumai, tačiau ne ką mažiau įdomios veiklos gali pasiūlyti ir dienos stovyklos pačiame mieste.
Jų pasirinkimas taip pat nemažas: pradedant anglų kalbos ar sporto ir baigiant robotikos. Tiesa, kai kurių dienos stovyklų kainos pranoksta ir stacionarių stovyklų. Tad daugelis tėvų jau įpusėjus pavasariui ėmėsi dairytis, kur nemokamai atžalos galėtų leisti vasaros dienas.
Šiemet pirmi metai, kai Panevėžio savivaldybė vaikų vasaros poilsiui skyrė gerokai didesnį finansavimą nei kada nors anksčiau. Kaip teigė Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Bagdanskienė, vaikų vasaros poilsio projektams skirta 17500 eurų, o pernai – 7800 eurų. Padalijus šią sumą 24 projektams, lėšų nepakako net įsigyti būtiniausioms priemonėms. Tad šiemet nuspręsta kitaip perskirstyti pinigus.
„Šiemet vaikų vasaros poilsiui skirta beveik du kartus didesnė suma. Buvo nuspręsta visai neskirti pinigų vaikų socializacijos projektams per mokslo metus ir visas lėšas panaudoti tik vasaros poilsiui, kad kuo daugiau vaikų galėtų turiningai atostogauti dienos stovyklose, o ne laiką leisti gatvėje“, – sakė A. Bagdanskienė.
Bene daugiausia buvo skirta bibliotekoms, jau ne vieną dešimtį metų organizuojančioms vaikų vasaros poilsį. Ankstesniais metais visoms vaikų bibliotekoms teko dalytis vos kelis šimtus eurų, o šiemet paramą gavo kiekviena.
Rengiasi nuo Kalėdų
Gausiausiai vasarotojų lankomo vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ vedėja Alvida Bratkauskienė pasidžiaugė, kad šiemet gautas finansavimas leidžia laisviau planuoti vasaros veiklas, tačiau birželio, kai prasidės vasaros stovykla, darbuotojai laukia su nerimu.
„Pernai kasdien turėdavome po penkiasdešimt vaikų, šiemet jų turėtų būti maždaug tiek pat. Norinčiųjų labai daug, bet visų priimti neturime galimybių. Mūsų bendruomenė kaip viena šeima, tad nesinori nė vieno vaiko išskirti“, – „Sekundei“ tvirtino bibliotekos vedėja.
Nors finansavimas būdavo itin menkas, bibliotekos darbuotojos sugebėdavo kasdien vaikus sudominti vis kita veikla, tad, kaip juokauja A. Bratkauskienė, mažieji lankytojai išlepo, tad jau nuo Kalėdų bibliotekininkai suka galvą, kuo nustebinti ir užimti vasaros stovyklautojus.
„Stovyklą planuojame jau nuo žiemos. Galiu išduoti paslaptį, kad ir šiemet keliausime į edukacines programas, rengsime vandens šautuvų mūšį, atsigulę po kupolu žiūrėsime kino filmą, o uždarymo šventę surengsime Širvintų rajone esančiame Vikingų kaime, kur vaikai virs riteriais, o vakare kepsime dešreles ant laužo“, – intrigavo stovyklos organizatorė.
Tiesa, šiemet biblioteka pagalbininkę turės tik iki birželio vidurio, tad visas krūvis teks bibliotekininkėms. Išvesti tokį būrį vaikų į muziejų ar kino teatrą – nemenkas iššūkis, todėl visą tiesioginę veiklą teks atidėti ir dirbti tik pedagoginį darbą. Tačiau bibliotekos darbuotojos jau priprato, kad vaikų šurmulys ir juokas netyla visus metus.
„Net ir pasibaigus stovyklai mūsų biblioteka pilna vaikų: kas žaidžia prie kompiuterių, kas įsitaisę ant sėdmaišių skaito išmaniąsias knygas ar 3D spausdintuvu gamina įvairius darbus. Mes turime net savo teatro trupę, tad veiklos niekada netrūksta“, – šypsojosi A. Bratkauskienė.
Bibliotekų apgultis
Kiek daugiau nei septynis šimtus eurų vaikų vasaros stovyklai gavo ir „Židinio“ biblioteka. Kaip teigė šios įstaigos vedėja Irena Kartanienė, planuojama priimti apie penkias dešimtis vaikų. Jau užsirašė apie trisdešimt stovyklautojų, tad norintieji turėtų suskubti.
„Mūsų patalpos nedidelės, vienu metu jose gali tilpti apie trisdešimt vaikų, bet dažniausiai visi kartu nesusirenka, todėl planuojame priimti apie penkiasdešimt pradinukų bei penktokų ir šeštokų“, – sakė I. Kartanienė.
Didžiausia bėda ta, kad šiemet biblioteka nesulauks pagalbininkų iš Darbo biržos, kaip būdavo anksčiau, tad tikimasi, kad į pagalbą atskubės savanoriai aukštesniųjų klasių mokiniai ar stovyklautojų tėveliai. Kaip ir kasmet, planuojamos išvykos į muziejų, Dailės galeriją, kino teatrą, Husarų batalioną, fotografo Virginijaus Benašo dirbtuves. O per stovyklos uždarymą numatyta išvyka į Pasvalio muziejų, aplankant alpakų fermą ir Balsių malūną.
„Kasdien vaikų lauks vis kita veikla. Kadangi gavome gerokai didesnį finansavimą, stovyklautojams galėsime pasiūlyti kur kas daugiau, pagaliau įsigysime stalo žaidimų ar vyksime į ekskursiją, tai iki šiol nebuvo įmanoma“, – atvirai pasakojo bibliotekos vedėja.
Vasara gamtoje
Vasaroti kviečia ne tik bibliotekos, bet ir Gamtos bei Muzikos mokykla, Moksleivių namai, Kūno kultūros ir sporto centras, Aukštaitijos krepšinio mokykla, daugelis progimnazijų bei įvairių organizacijų. Nemažai šių stovyklų taip pat nemokamos arba tėvelių prašoma susimokėti simbolinę sumą.
Moksleivių namuose bus organizuojamos net kelios pamainos po savaitę. Pasak stovyklos organizatorės Rasos Adinavičienės, pirmoje pamainoje jau nebėra vietų, antroje liko vos kelios, o į trečią dar galima užsirašyti.
„Kasmet noriai vaikai lanko mūsų stovyklas. Kita vertus, jei tėvai neturi galimybių savo atžalų leisti į brangiai kainuojančias stovyklas, lieka tokios dienos stovyklėlės. Veiklos čia tikrai netrūksta, gal finansavimas ir neleidžia nuvežti vaikų į ekskursiją, bet mūsų puikūs pedagogai tikrai neleidžia stovyklautojama nuobodžiauti“, – sakė R. Adinavičienė.
Užsiregistruoti į Gamtos mokyklos dienines stovyklas bus galima nuo gegužės 31-osios. Nors Gamtos mokykla kasmet priima kiek daugiau nei šimtą vaikų, laisvų vietų praktiškai nelieka pačią pirmą registracijos dieną. Pasak mokyklos pavaduotojos ugdymui Virginijos Kuzmienės, gamta ir aktyvi veikla visada traukia vaikus, tereikia mokėti juos sudominti. O kai veikla keičia viena kitą ir nėra nė vienos laisvos minutėlės, nereikalingi ir kompiuteriai ar kitos taip vaikus traukiančios išmaniosios technologijos.
„Šiemet situacija kiek kitokia – mūsų pastatas atnaujinamas, tad vasaroti galėsime tik lauke. Bet, kaip sakoma, nėra blogo oro, tik bloga apranga. Jeigu jau labai subjurs oras, prašysimės į svečius – vyksime į kino teatrus ar muziejus, bet planuojame stovyklauti palapinėse, kursime laužą, kepsime bulves ir tikrai nesušalsime. Svarbu gera nuotaika, o stovyklaujant ji kitokia ir negali būti“, – šypsojosi V. Kuzmienė.