Dar rudenį buvo žadama, kad neformaliojo švietimo krepšelis, kai kiekvienas vaikas gali gauti apie 15 eurų kompensaciją už pasirinktą būrelį, ir 2020 metais bus finansuojamas, tačiau kol kas rasta pinigų tik vasario mėnesiui. „Sekundės“ nuotr.

Iš vaikų atims turiningą laisvalaikį?

Iš vaikų atims turiningą laisvalaikį?

Viena ranka duoda, kita atima. Šalies valdžia skelbia, kaip rūpinasi vaikus auginančiomis šeimomis – jau kitą mėnesį jas pasieks didesni vaiko pinigai. Tačiau dėl to pilnesnės piniginės veikiausiai netaps. Panašu, kad gali nebelikti neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšelio, kai kiekvienam vaikui už pasirinktą būrelį iš valstybės tekdavo apie 15 eurų kompensacija.

Šalies savivaldybes pasiekė žinia, kad mokinių būreliams pinigų rasta tik vienam mėnesiui. Mat valstybės biudžete pinigų neformaliajam vaikų ugdymui nenumatyta, o Europos Sąjungos fondų aruodai neatsiveria.

Nežinioje palikti ne tik tėvai, neformaliojo švietimo organizatoriai, bet ir pačios savivaldybės. Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Simona Vizbarienė, ketvirtadienį renkasi Neformaliojo vaikų švietimo programų vertinimo komisija, ji spręs, ką toliau daryti.

„Tik antradienį vakare sulaukėme rašto, kad gausime finansavimą vos vienam mėnesiui, nors kiek anksčiau ministerija viešai išplatino pranešimą, jog krepšelio tvarka šiais metais nesikeis“, – sakė specialistė.

Panevėžyje pastarąjį pusmetį būrelius lankė 3788 vaikai. Neformaliajam vaikų ugdymui Panevėžiui iš valstybės biudžeto teko 47 500 eurų. Lankantiesiems prioritetinių krypčių būrelius – robotikos, medijų, verslumo, ekologijos – skirta po 17 eurų, sporto ir šokių – po 13, o biudžetinių įstaigų organizuojamiems – po 10 eurų kompensacijos.

„Pastebime, kad vaikų, lankančių būrelius, skaičius kasmet auga. Yra tendencija, kad vaikai nuolat migruoja, nes būrelių pasirinkimas išties didelis ir jie turi galimybę lavintis skirtingose srityse“, – teigė S. Vizbarienė.

Didesnė įvairovė

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Jasiūnienė tvirtino, kad tokiu metu ankstesniais metais Savivaldybė sulaukdavusi finansavimo visiems metams, tačiau savaitės viduryje pasiekė žinia, kad būreliams turimų lėšų pakaks mėnesiui.

„Kalbama, kad Europos Sąjungos projektas, iš kurio buvo finansuojamas neformaliojo švietimo krepšelis, baigėsi, bet ieškoma galimybių jį pratęsti. Nesinori tikėti, kad nuo 2015 m. sėkmingai vykdoma programa baigtųsi“, – teigė S. Jasiūnienė.

Anot jos, tokia nežinomybė slegia. Tuo labiau kad tokios žinios sulaukta dabar, prasidėjus naujam konkursui, kai neformaliojo ugdymo teikėjai ir laisvieji mokytojai gali siūlyti savo programas. Jas akreditavus vaikai vėl galės rinktis tuos pačius ar naujus būrelius. Pastarąjį pusmetį būrelius, kuriuose buvo galima pasinaudoti kompensacija, lankė 722 rajono vaikai. Panevėžio rajonas būrelių neskirstė į prioritetinius, tad visiems juos lankantiems vaikams buvo skiriama po 15 eurų kompensacija.

„Panevėžio rajonas išskirtinis tuo, kad atstumai dideli. Tokių organizatorių, kurie galėtų pasiūlyti inovatyvias programas ir sutiktų važiuoti į kaimo vietoves, labai mažai, todėl visiems vaikams skiriame vienodą 15 eurų kompensaciją. Džiaugiamės, kad ši valstybės parama leidžia moksleiviams pasiūlyti didesnę būrelių įvairovę“, – sakė S. Jasiūnienė.

Kol kas tendencijos rodo, kad dėl mėgiamo būrelio tėvams gali prisieiti daužyti vaikų taupykles. „Sekundės“ nuotr.

Prieinama ne visiems

Kad nebelikus valstybės paramos dalis vaikų neteks galimybės lavintis, pripažįsta ir įvairius būrelius organizuojančios įstaigos bei mokytojai. Viešosios įstaigos Visapusiško lavinimo centro direktorė Rasa Povilavičienė teigė, kad penkiose jų organizuojamose programose ugdoma per pusšimtis vaikų. Nelikus finansavimo, jos akimis, beliktų vos pusė lankančiųjų.

„Kai atsirado krepšelis, vaikų labai padaugėjo. Jo nelikus tik apie pusė galėtų toliau dalyvauti užsiėmimuose. Pavyzdžiui, už sausį kasmet negauname finansavimo, tad būna vaikų, kurie tą mėnesį ir nelanko užsiėmimų, kad tik nereikėtų mokėti visos kainos“, – pasakojo R. Povilavičienė.

Jos teigimu, kai kurioms šeimoms, ypač jei jose auga keli mokyklinio amžiaus vaikai, ir trylika eurų yra nemaži pinigai. Tad valstybės parama šeimoms išties reikšminga.

„Daug kas priklausys nuo būrelio kainos. Jeigu ji nėra didelė, tėvai gal ir toliau vaiką leis į būrelį, bet, pavyzdžiui, pas mus yra užsiėmimų, kurie per mėnesį kainuoja trisdešimt eurų. Jeigu reikėtų mokėti visą kainą, kai kurie tėvai sunkiai galėtų išleisti savo atžalas. Prieš šventes turėjome kelis norinčiuosius pradėti lankyti būrelius nuo sausio, bet kai pasakėme, kad sausį krepšelis neteikiamas, apsisprendė lankyti tik nuo vasario“, – kalbėjo įstaigos direktorė.

Tėvai sunerimę

Lietuvos tėvų forumo atstovai, baimindamiesi, kad didelė dalis vaikų nebeteks galimybės visapusiškai ugdytis, kreipėsi į įvairias valdžios institucijas. Tėvų forumo pirmininkas Darius Trečiakauskas neslėpė, kad jau nebesitikima sulaukti teigiamo sprendimo.

„Vaiko pinigus padidino dešimt eurų, bet nebelieka 15 eurų, skirtų neformaliojo švietimo krepšeliui. Visi matėme, kad tvirtinant biudžetą ši grafa, kur buvo numatytos lėšos neformaliam vaikų ugdymui, išbraukta. Pas mus jau tokia praktika, kad pažada, o kai tų pažadų nesilaiko, sako, kad ne taip supratome“, – pasipiktinimo neslėpė D. Trečiakauskas.

Anot jo, nors valdžia žada, kad neformaliajam vaikų švietimui reikalingų lėšų ieškos per europinius projektus, tokia parama pasieks ne visus vaikus. Mat švietimo, mokslo ir sporto ministro pasirašytame įsakyme numatomi tik keli prioritetai. Pasak D. Trečiakausko, įstatyme aiškiai nurodyta, kad jeigu NVŠ lėšų yra mažiau nei vaikų, norinčių dalyvauti NVŠ programose, lėšos pirmiausia skiriamos turintiesiems specialiųjų ugdymo poreikių, atsirandančių dėl įgimtų ar įgytų sutrikimų, nepalankių aplinkos veiksnių, taip pat mokiniams, gaunantiems socialinę paramą arba turintiems teisę į ją. Prioritetas taip pat teikiamas STEAM krypties NVŠ programoms, skatinančioms gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentines veiklas, ir toms programų kryptims, kurių nevykdo švietimo teikėjai, veikiantys savivaldybėje.

„Visi mokiniai mokyklose mokosi pagal tą pačią ugdymo programą, tačiau ateityje dirbs skirtingus darbus. Todėl neformalusis švietimas ypač svarbus atrandant ir ugdant savo talentus ir pomėgius bei planuojant karjerą. NVŠ krepšelis užtikrina, kad vaikams svarbios veiklos būtų pasiekiamos ir atokesnėse kaimiškose vietovėse. Bet kaip visada – skambios deklaracijos ir jokių konkrečių darbų. Nemanau, kad valdžiai apskritai rūpi Lietuvos vaikai“, – piktinosi Lietuvos tėvų forumo pirmininkas.

Lėšas perskirstys vėliau

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Nomeda Barauskienė patikino, kad NVŠ lėšų skyrimo tvarka ir finansavimas nesikeičia, tik lėšos bus paskirstytos vėliau.

„NVŠ krepšelio veikloms šių metų sausio ir vasario mėnesiams finansuoti yra paskirtos ES projektų sutaupytos lėšos – 1,3 mln. Eur, todėl visoms savivaldybėms išsiųsta informacija būtent dėl minėtų lėšų panaudojimo. Vėliau bus paskirstytos kitos lėšos“, – komentavo N. Barauskienė.

Šiuo metu beveik 100 000 vaikų yra finansuojami pagal 15 Eur neformaliajam švietimui kiekvieną mėnesį modelį, daugiau nei 3000 neformaliojo vaikų švietimo būrelių veiklą organizuoja daugiau nei 2000 organizatorių.

Komentarai

  • Tikrai žiauru būtų, jei šeimai už dviejų vaikų būrelius tektų kloti 30 eurų. Bet kas čia darosi – Susisiekimo ministerija galj nebeduot pinigų gatvėms, švietimo – vaikams!

  • Tai kur dėsite vaiko pinigus.

    • Pinigus davė mokytojų algoms, kad šie per langus nebelaipiotų.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų