Vos prieš šešerius metus J. Janonio gatvėje renovuoti daugiabučiai, perdaryti iš prieš tai buvusių Laikinųjų vaikų globos namų, dabar panėšėja į vaiduoklius užkaltais langais ir netinkami nė laikino prieglobsčio ieškantiems karo pabėgėliams.
J. Janonio gatvėje 8-uoju ir 10-uoju numeriu pažymėti du dviejų aukštų daugiabučiai jau seniai stovi tušti – čia liko gyventi tik viena šeima, tačiau ir šiai, anot Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos, jau rastas kitas būstas. Iki balandžio pabaigos daugiabučiuose neturėtų likti nė vieno gyventojo.
„Jau baigiami tvarkyti žemės dokumentai ir abu daugiabučiai bus parduodami aukcione. Paskutinei čia gyvenančiai šeimai radome kitus namus. Kadangi ji gausesnė, užtrukome, kol atsilaisvino erdvesnis būstas. Planuojame ją dar šį mėnesį perkraustyti“, – pasakojo D. Vadluga.
Prieš dešimt metų iš J. Janonio gatvės iškrausčius Laikinuosius vaikų globos namus, laisvas patalpas nuspręsta paversti socialiniu daugiabučiu.
Vienu metu net kelios dešimtys šeimų sulaukė nors ir valdiško, bet stogo virš galvos.
„Tai pramoninė teritorija, kur daug triukšmo, dulkių. Gyventi ten nėra tinkama vieta. Dėl šios priežasties atsisakyta minties laisvus būstus užleisti karo pabėgėliams.“
D. Vadluga
Nors be tėvų globos likusiems vaikams ši vieta tiko, apsigyvenusieji socialiniuose būstuose Savivaldybę užvertė skundais dėl iš pramonės gamyklų sklindančio triukšmo, taršos ir prasto susisiekimo: aplinkui nėra nei ugdymo įstaigų, nei parduotuvių.
Tad praėjus vos porai metų nuo įkurtuvių, Savivaldybė nusprendė socialinio būsto nuomininkus iškelti į kitus būstus, o abu daugiabučius parduoti aukcione.
„Tai pramoninė teritorija, kur daug triukšmo, dulkių. Gyventi ten nėra tinkama vieta. Dėl šios priežasties atsisakyta minties laisvus būstus užleisti karo pabėgėliams“, – teigė D. Vadluga.
Pasak Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo, nors iš išorės abu daugiabučiai atrodo visai gerai, vidaus patalpoms reikalingas remontas.
Kad vandalai nenuniokotų ištuštėjusių patalpų, langai ir durys buvo užkalti.
Viename daugiabučių išjungtas šildymas, o kitame šildomas tik vienas dar kol kas apgyvendintas butas.
„Kai buvo ieškoma, kur Savivaldybė galėtų apgyvendini bėgančiuosius nuo karo, kaip vienas iš variantų buvo svarstomi ir šie buvę socialiniai daugiabučiai. Bet čia labai prastos sąlygos. Tam, kad būtų galima apgyvendinti žmones, reikalingos investicijos į infrastruktūrą“, – teigė D. Vadluga.
Kiek galėtų kainuoti abu 1947 metais statyti ir 2016-aisiais renovuoti pastatai, kol kas neskelbiama – kainą nustatys turto vertintojai.
J. Janonio g. 8-uoju numeriu pažymėtame name Savivaldybei priklauso vienuolika butų, o J. Janonio g. 10 – dvidešimt.
Vieną butą čia turi įsigijusi greta veikianti kviečių krakmolo ir glitimo gamybos bendrovė „Roquette Amilina“.
Dar prieš keletą metų ji buvo kalbėjusi apie galimybę įsigyti ir likusius būstus.
Už aukcione parduotus du daugiabučius gautus pinigus Savivaldybė planuoja panaudoti socialinio būsto plėtrai.
O štai Panevėžio rajono savivaldybė, bandžiusi aukcione parduoti ištuštėjusius Linkaučių globos namus bei mokyklą, kol kas pardavimus sustabdžiusi ir čia pasirengusi apgyvendinti bėgančiuosius nuo karo.
Tačiau atokiame kaime gerai įrengtos patalpos nevilioja ne tik investuotojų, bet ir pabėgėlių.
Už Linkaučių pagrindinės mokyklos ir vaikų globos namų pastatų ne taip seniai renovuotą kompleksą su 1,6 ha žemės sklypu buvo prašoma 364 tūkst. eurų.
Visgi potencialių investuotojų toks pirkinys nesudomino.
Prasidėjus karui Ukrainoje, rajono Savivaldybė pardavimą sustabdė, sumaniusi patalpas užleisti karo pabėgėliams.
Pasak rajono vicemero Antano Pociaus, buvusiuose vaikų globos namuose paruoštos patalpos apsigyventi iki trisdešimties asmenų. Tačiau norinčiųjų neatsirado nė vieno.
„Patalpos suremontuotos, už beveik 15 tūkst. eurų nupirkome baldų, buitinės technikos, kitų reikalingų buities daiktų patogiam gyvenimui, tačiau kol kas susidomėjimo nesulaukėme“, – teigė mero pavaduotojas.
Pasak jo, ar į Linkaučius atvyks karo pabėgėlių, priklausys nuo to, kaip toliau klostysis karas Ukrainoje.
Tendencijos rodo, kad ukrainiečiai pageidauja gyventi didžiuosiuose miestuose, kur daugiau galimybių rasti darbo.
„Gali būti, kad pabėgėlių ir nesulauksime. Jų srautai po truputį slūgsta. Be to, turime šeimų, kurios, apsistojusios mūsų rajone, jau išvažiavo į Vakarų Europą. Bet pardavinėti buvusių globos namų pastatų kol kas nebus skubama, lauksime geresnių laikų“, – sakė A. Pocius.