Site icon sekunde.lt

Vadinamoji R. Pakso Konstitucijos pataisa įveikė pirmąjį priėmimą

Antradienį Seimas per pirmąjį priėmimą pritarė Konstitucijos pataisai, kuria įgyvendinamas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas Rolando Pakso byloje.

Rolandas Paksas. Marius Morkevičius (ELTA) nuotr.

Antradienį Seimas per pirmąjį priėmimą pritarė Konstitucijos pataisai, kuria įgyvendinamas Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas Rolando Pakso byloje.

Už šią vadinamąją R. Pakso Konstitucijos pataisą balsavo 131 Seimo narys, niekas nebuvo prieš, 1 parlamentaras susilaikė. Tam, kad ji būtų galutinai priimta, prireiks dar vieno balsavimo.

Seimo vicepirmininkas „darbietis“ Andrius Mazuronis gėda pavadino  tai, kad ši Konstitucijos pataisa tik dabar  priiminėjama,  kad anksčiau niekaip Lietuvos politinis elitas nerasdavo jėgų jos priimti. Parlamentaro nuomone, tai tikriausia politinės konkurencijos baimė.

„Šita Konstitucijos  pataisa nuolat vadinama Pakso pataisa, todėl tikiuosi, kad šios kadencijos Seimas ras savyje jėgų galu gale ją priimti“,- sakė A. Mazuronis.

Seimo narys „darbietis“ Mindaugas Puidokas mano, kad toks ilgas delsimas –  sąmoningas politinis sprendimas tų politinių jėgų, kurios palaikė R. Pakso nušalinimą iš Prezidento posto.

„Gali mums patikti  ar nepatikti Paksas, bet Lietuva yra įpareigota vykdyti EŽTT“-– tvirtino jis.

Tai, kad draudimas dalyvauti politiniame gyvenime negali  būti amžinas, tvirtino ir Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Nors Konstitucijos pataisoje kalbama apie 10 metų draudimo laikotarpį, Seimo narys Petras Gražulis mano, kad nederėtų kalbėti nei apie metus, nei apie 10  metų, nes, anot jo, „tai reikėtų palikti rinkėjų apsisprendimui“.

Dėl R. Pakso politinę karjerą sprendžiančios Konstitucijos pataisos diskusijos jau vyksta daugiau nei 10 metų.

Priėmus ją, bus sudarytos teisinės prielaidos asmeniui, praėjus ne mažiau kaip 10 metų po konstitucinės sankcijos pritaikymo, vėl įgyti teisę eiti pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su priesaikos davimu.

Pagal siūlomą projektą, „asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, gali eiti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, kai nuo Seimo sprendimo, kuriuo jis buvo pašalintas iš einamų pareigų ar panaikintas jo Seimo nario mandatas, yra praėję ne mažiau kaip dešimt metų.“

Tai reikštų, kad R. Paksas vėl galėtų siekti prezidento, Seimo ar Vyriausybės nario posto.

EŽTT 2011 m. konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už projektą balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių, t. y. 94 parlamentarai.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Exit mobile version