Bet dabar vairuotojams teko pakratyti piniginę ir už nuvežimą bei automobilio saugojimą.
Netrukus Seime atsirado Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, pagal kurias būtų suteikta teisė ir savivaldybėms patraukti neleistinoje vietoje paliktus automobilius. Negana to, siūloma ir kelis kartus padidinti baudą. Dabar ji siekia nuo 30 iki 90 eurų, o būtų ne mažesnė nei 100 eurų.
Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, Panevėžyje kol kas didelio poreikio tramdyti vairuotojus nėra. Apie ne vietoje pastatytus ir net nenaudojamus automobilius Savivaldybė sulaukia vidutiniškai trijų pranešimų per savaitę.
Pasak D. Svirelienės, jų savininkai paprastai surandami. Labai retais atvejais tenka skelbti paiešką Savivaldybės puslapyje ar socialiniuose tinkluose. Anot teisininkės, dar nepasitaikė atvejo, kad savininkas automobilio nepašalintų per jam nurodytą terminą. Pernai tik kartą teko kreiptis į teismą, kai administracine tvarka nubaustas savininkas vis tiek nepatraukė automobilio. Visgi išgirdęs, kad jam teks stoti prieš teismą, suskubo savo automobilį nuvaryti.
„Kol kas Panevėžyje nėra tokios baisios opos, kad nepasiektume, jog po mūsų perspėjimo nepašalintų automobilio“, – sako D. Svirelienė.
Skundai dėl neleistinoje vietoje gatvėje paliktų ir trukdančių eismui automobilių Panevėžio savivaldybės nepasiekia. Dažniausiai jos kontrolierių šaukiamasi dėl automobilių, išrikiuotų ant žaliųjų vejų, šaligatvių, kartais – prie autobusų sustojimo aikštelių ar atliekų konteinerių.
„Buvo besiskundžiančių ir dėl to, kad kieme kažkas užstatė išvažiavimą“, – teigė D. Svirelienė.
O pernai rudenį Panevėžyje kilo nemenka problema, kai dėl Savanorių aikštėje išrikiuotų automobilių gatvė autobusams tapo nebeišvažiuojama. Pastačius stovėti draudžiančius kelio ženklus, problema išsisprendė tik po kurio laiko.
Dar ne vieną dieną vairuotojai ir toliau rikiavo mašinas draudžiamose stovėti zonose. Pasak D. Svirelienės, ir dabar pasitaiko vienas kitas pažeidėjas, ten ne tik pasistatęs automobilį, bet dargi ir parkomate susimokėjęs už stovėjimą neleistinoje vietoje.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialisto Tado Martinaičio teigimu, sunku išskirti, kiek sulaukiama pranešimų apie ne vietoje paliktus automobilius. Pasak jo, per dieną tokių būna ne vienas ir ne du, tačiau ne visi pasitvirtina.
Pavyzdžiui, pranešama, kad neįmanoma pravažiuoti dėl užstatyto automobilio, o pareigūnams nuvykus į vietą paaiškėja, kad pravažiuoti paliktas tarpas, bet vairuotojui jis atrodo per mažas. Panevėžiečiai policijai taip pat linkę pasiskųsti dėl darbus gatvėse vykdančių įmonių automobilių, kurie turi teisę stovėti ten, kur kitiems draudžiama.
Visgi, pasak T. Martinaičio, problema dėl automobilių statymo neleistinose vietose Panevėžyje irgi nėra menka.
Pasak policijos atstovo, nors dėl tokių atvejų daugiabučių kiemuose atsakinga ir savivaldybė, tačiau pranešimų sulaukia ir pareigūnai. Tiesa, nutempti ne vietoje paliktą automobilį policijai tenka tik labai retais atvejais, paprastai – po avarijų. Į policiją kreipėsi ir paslaugų teikėjai, negalintys pravažiuoti.
„Ypač po gatvių rekonstrukcijų, kai buvo padaryta daug saugumo salelių ir vairuotojai nesupratingai pastatydavo automobilius per arti, o autobusai negalėdavo išvažiuoti“, – kalbėjo T. Martinaitis.
Įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Atliekų skyriaus vadovė Judita Vingilytė sako, kad šiukšlių vežėjai su šia bėda susiduria nuolat.
„Mieste esminė problema – prie kolektyvinio naudojimo konteinerių aikštelių statomi automobiliai“, – sako ji.
Šiukšliavežiai tuomet negali privažiuoti prie konteinerių ir atliekos tą dieną lieka neišvežtos.
„Gyventojai nepatenkinti, tačiau konteineriai perpildomi vien dėl to, kad jie palieka automobilius neleistinose vietose“, – stebisi J. Vingilytė.
Pasak jos, tuomet siekiant pagrįsti, kodėl nebuvo suteikta paslauga, Savivaldybei siunčiamos nuotraukos. Neištuštinus konteinerių, tenka važiuoti antrą kartą, o tai papildomos išlaidos. Kiek tokių atvejų, kai neįmanoma privažiuoti prie konteinerių dėl ne vietoje paliktų automobilių, J. Vingilytė sako nežinanti – tokia smulki statistika nerenkama.
„Vieną savaitę gali būti tik vienas atvejis, o kitą sykį gali būti ir dešimt per vieną dieną. Savaitė savaitei nelygi“, – teigė skyriaus vadovė.
Šiukšlių vežėjai įvardija keletą probleminių kiemų: Statybininkų, Aukštaičių gatvėje prie prekybos centro, toje pat gatvėje prie apleistos „Aušrinės“ parduotuvės, J. Basanavičiaus g. 3 kiemas.
„Ten konteineriai nuolat užstatomi gyventojų automobiliais“, – sako J. Vingilytė.
Tad, jos manymu, ėmusis griežtesnių priemonių prieš tokius vairuotojus, įmonės darbas palengvėtų.
„Mes suprantame, kad didėja transporto priemonių skaičius, bet ir gyventojai turėtų susimąstyti. Jeigu nori gyventi tvarkingai, rūšiuoti atliekas ir tinkamai naudotis konteineriais, reikia, kad jie būtų periodiškai tuštinami. Tai bus tik tokiu atveju, jeigu mūsų transportas galės laiku ir nekliudomai privažiuoti“, – pabrėžė J. Vingilytė.
Laikinasis Panevėžio autobusų parko įmonės vadovas Arnoldas Gražys sako, kad keleivių vežėjai su dideliais nepatogumais susidūrė prieš maždaug pusantrų metų, kai mieste buvo atnaujinamos gatvės ir įrengta daug saugumo salelių. Tuomet per arti jų palikus automobilius, autobusai tiesiog negalėdavo pravažiuoti.
A. Gražys neabejoja, kad ateityje Panevėžyje automobilių statymo problema dar paaštrės, tiesa, gal ne taip skaudžiai, kaip sostinėje.
„Dabar vienas numetė automobilį, kitas nepravažiavo, kvietė policiją, gaišo laiką. Pareigūnai atvažiuoja, pagrūmoja pirštu ir išvažiuoja. Būtų veiksmingiau skirti didesnę baudą ir dar tektų susimokėti už automobilio nuvežimą“, – mano įmonės vadovas.
Komentarai
O kaip su nenaudojamais automobiliais kurie metų metus stovi nuleistomis padangomis ir užima vietas.Kai kurie ir gamtą teršia,tepalai bėga.Nuvežtu tai miestas atsikvėptu laisviau.
Banditai taip isnaglejo, kad meto savo auto bet kur ir gatvese ir pievose.