R. Radvilos nuotr.

Už musmirių galvas – šimtai eurų

Už musmirių galvas – šimtai eurų

Lietuvoje auga musmirių paklausa. Už jų galvas siūlomi šimtai eurų. Supirkėjai įrodinėja nuodinguosius grybus siunčiantys gaminti vaistams. Tačiau tokie teiginiai neįtikina grybus tyrinėjančių mokslininkų mikologų. Įtariama, kad superkamos musmirės gali būti perparduodamos ne vaistų, o kvaišalų gamintojams.

Jau keleri metai, kai artėjant grybų sezonui viešojoje erdvėje pasipila skelbimai apie musmirių supirkimą.
Tokių apstu ir laikraščiuose, ir internetinėje erdvėje. Tačiau prisiskambinti juose nurodytais telefonais pasirodė ne taip lengva. Vienas telefonas, pateiktas skelbime apie Panevėžyje superkamas musmires, vakar buvo išjungtas, antrojo galbūt nurodytas neteisingas numeris, nes atsiliepęs ir apie musmirių supirkimą užklaustas žmogus nustebo.
Trečiasis bandymas susisiekti buvo sėkmingas.
Atsiliepęs Laurynas prisistatė esantis biržietis ir pabrėžė nenorintis viešinti pavardės.
Jis teigė musmires superkantis trejus metus.
„Daug pirmą kartą skambinančiųjų manęs irgi paklausia, ar skelbimo apie musmirių supirkimą neišprovokavo pilnatis. Patikinu, kad ne, ir pakviečiu eiti rinkti šių grybų“, – juokėsi supirkėjas.
Geriausiai jam sekėsi pernai, kai buvo grybingi metai. Šiemet dėl sauso ir neįtikėtinai karšto rugpjūčio bei šalto rugsėjo grybų, tarp jų – ir musmirių, daug išaugti neturėtų, svarstė Laurynas.
Kadangi numatomas grybų deficitas, už kilogramą musmirių vyriškis nusiteikęs mokėti po keturis eurus. Pernai mokėdavo po tris.
Tiek kainuoja šviežios musmirės. Internete yra ir siūlančiųjų nupirkti džiovintas kepurėles. Tokių kaina siekia 150 eurų už kilogramą.
Net ir tokia suma grybautojams neatrodo didelė. Internautai apskaičiavo, kad kilogramui džiovintų tektų surinkti apie 2000 kepurėlių.
Anot Lauryno, sudžiovinus musmirę, nelieka nė dešimtadalio jos šviežios svorio.
„Aš grybus superku tik šviežius, rinktus tą pačią dieną. Perku tik raudonųjų musmirių galvas, kotai turi būti pašalinti. Taip pat musmirės privalo būti neperaugusios, nepermirkusios lietuje, švarios. Kad grybai nesutrupėtų, renkamų musmirių nereikėtų dėti į didelius kibirus ar krepšius. Taip sudėtos, apačioje atsidūrusios musmirių galvos sutrupa, tokių nesuperkame“, – aiškino Laurynas.
Musmirėms džiovinti pats įrengęs specialią džiovyklą. Sudžiovintas siunčia į JAV, o ten, pasak supirkėjo, iš jų gaminami medikamentai.

Renka ir panevėžiečiai

„Kad galėtume musmires išsiųsti, teko nemažai aiškintis su Maisto ir veterinarijos inspekcija, įrodinėjant, kad siuntoje – nevalgomi grybai. Siunčiant valgomus, tenka turėti reikalų su tyrimų laboratorijomis, mes to išvengiame“, – aiškino Laurynas.
Biržiečiui musmires veža ir Panevėžio miesto bei rajono gyventojai. Dažniausiai surinktas Žaliojoje. Supirkti šių nuodingų grybų vyriškis sakė pats atvažiuojantis, jei būna pririnktas bent kibiras ar krepšys, ir atsiskaitantis vietoje.
Grybų supirkėjas pabrėžė, jog musmirių rinkėjai kažkodėl įsitikinę, kad šie nuodingi grybai nekirmija, tad deda į krepšį gerai neapžiūrėję.
„O būna, kad vos ne pusę musmirių reikia išmesti, nes jose pilna kirminų“, – dėmesį atkreipė Laurynas.
Anot jo, grybų rinkėjai neturėtų bandyti įsiūlyti vakar rinktų grybų. Tokie jau būna pradėję pelyti ir tampa niekam tikę.
Pasak Lauryno, lietuviai dar mažai žino apie musmirių naudą, o štai JAV esą nuo seno jomis įvairias ligas gydė indėnai.
Musmirės, Lauryno žiniomis, kaip vaistas populiarios ir Sibire.

Uošvės grybai

Kad musmirės būtų superkamos turint gerų tikslų, labai abejoja Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius.
Anot jo, gyvename civilizuotame pasaulyje, tad musmirių panorėję mokslininkai sudarinėtų sutartis su žinomomis ar bent jau oficialiai registruotomis „grybininkų“ organizacijomis.
Jo vadovaujama asociacija kvietimo bendradarbiauti tiekiant musmirių produkciją nėra gavusi.
„Mes, grybininkai, musmires vadiname uošvės grybais. Pavaišink uošvę musmirėmis – ir toliau galėsi ramiai gyventi“, – juokavo Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas.
O rimtai kalbėdamas V. Varanavičius prisipažino, kad prieš keletą metų išgirdus apie musmirių supirkimą jam kilo negeros mintys ir metams bėgant įtarimai tik stiprėja.
„Bendrauju ir su grybų verslą plėtojančiais Latvijos, Estijos ir net Rusijos atstovais, klausiau, ką jie žino apie musmirių perdirbimą. Iš visų išgirdau atsakymą, kad jokių oficialių pasiūlymų rinkti ir parduoti musmires niekas neteikia. Žinau, kad šie grybai turi haliucinogeninių savybių, tad galiu įtarti, kad sudžiovintų milteliais ar dar kuo gali būti svaiginamasi“, – spėja V. Varanavičius.
Tiems, kas susidomėję skelbimais apie superkamas musmires panorės užsidirbti, V. Varanavičius patarė jų nieku gyvu nedžiovinti namuose, juolab virtuvėje stovinčioje orkaitėje. Šie nuodingi grybai džiūdami išskiria nuodingus garus. O palietus musmires rankomis, jokiu būdu neliesti akių, nosies, lūpų, veido, kad per gleivinę į organizmą nepatektų musmirių nuodų.

Naudojasi situacija

Grybus tiriančią Vilniaus universiteto Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto mikologijos laboratorijos vedėją, mokslų daktarę Jurgą Motiejūnaitę supirkėjų teiginiai, kad vaistais iš musmirių gydomos pačios įvairiausios ligos, net prajuokino.
„Musmirė yra psichodelinis, dar kitaip – magiškasis grybas, sukeliantis haliucinacijas“, – patvirtino mokslininkė.
Ir Miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas, ir mokslininkė svarstė, jog visai tikėtina, kad mūsų šalyje surinktos ir „gudručių“ supirktos musmirės nepasiekia JAV.
Norinčiųjų išskirtinių pojūčių, kurie iš pradžių, atrodytų, atveria dangų, bet labai greitai sukelia priklausomybę ir žmogų paverčia ligoniu, pakanka ir Lietuvoje.
Pasak J. Motiejūnaitės, rinkti musmires ne viena šalis yra uždraudusi. Lietuvoje to nepadaryta, tad naudojamasi situacija: musmirės renkamos, superkamos, o naudojamos, kas labai tikėtina, svaiginimosi tikslais.

 

 

 

Komentarai

  • Varanavicius infatyliai naivus.. remiasi tik autoritetu nuomone pats savo niekad neturejes.. nes nepajegus pats savo suformuoti. Geriau sakytu kad nezino ir nesupranta.. bet ne, geriau paskaitys is savo siauros bibliotekos.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų