Site icon sekunde.lt

Už karjerą Kinijoje mokėjo vienatve

Devyniolikmetei panevėžietei Ingai Petrauskaitei gimtasis Panevėžys jau kurį laiką – tik tarpinė stotelė. Lietuvoje vasarojanti manekenė rudenį ir vėl žada kelti sparnus į Kiniją, kur jos veidas jau gerai žinomas mados pasaulio rykliams.

 

Devyniolikmetei panevėžietei Ingai Petrauskaitei gimtasis Panevėžys jau kurį laiką – tik tarpinė stotelė. Lietuvoje vasarojanti manekenė rudenį ir vėl žada kelti sparnus į Kiniją, kur jos veidas jau gerai žinomas mados pasaulio rykliams.

Kankinanti vienatvė toli nuo artimųjų, didžiuliai kultūriniai skirtumai, vietinių šiurkštumas – kaina, kurią teko sumokėti atkakliai ir sparčiai Kinijoje jau trečius metus karjeros laiptais kopiančiai panevėžietei.

Į Taivaną pirmą kartą ji išvyko sulaukusi vos šešiolikos ir patyrė tikrą kultūrinį šoką.

„Žmonių šiurkštumas ir godumas mane šokiravo“, – prisiminusi pirmąją patirtį Kinijoje sako Inga.

Anot merginos, šalyje vis dar nesunkiai galima pajusti vyravusio komunizmo poskonį, iki šiol Kinijoje nėra uždrausta rūkyti ir viešosiose vietose.

Panevėžietė atvirauja, jog pradžioje turėjo būti labai atidi ir atsargi, kad neliktų apgauta.

„Daug kas galvoja, jog esu turistė, ir bando nusukti kuo daugiau pinigų. Pavyzdžiui, taksistai specialiai važiuoja ilgesniais maršrutais, kad reikėtų kuo daugiau sumokėti už kelionę. Europiečių ir azijiečių supratimas apie viską labai skiriasi, stebėdavausi, kaip galima nesuvokti elementarių dalykų ir mąstyti taip sudėtingai?“ – pasakoja Inga.

Ji neslepia: anksti pradėti gyvenimą toli nuo namų buvo nelengva. Pradžioje viskas rodėsi sunku ir neįprasta, teko pačiai gaminti maistą, rasti kelią.

„Buvo sunku būti toli nuo visų, Kalėdas, Naujuosius metus, gimtadienius sutikti ne namuose. Ilgainiui pripratau. Kuriems tikrai rūpėjau, liko draugais“, – sako I. Petrauskaitė.

Ankstyvas išvykimas dirbti į svečią šalį padėjo Ingai suprasti, kas yra tikra, o kas ne, kas iš tiesų svarbu.

Buvo dienų, kai galvodavo daugiau taip nebegalinti, trokšdavo grįžti į namus. Juodas mintis keisdavo pozityvesnės.

„Palauk, Inga, tau tiek metų ir tu jau esi tiek daug padariusi, tiek daug pamačiusi – reikia džiaugtis, kad turi tokią galimybę. Galbūt be modelio darbo net nebūčiau nuvykusi ten, kur jau buvau“, – šitaip Inga motyvavo save nenuleisti rankų ir judėti į priekį net ir būdama už tūkstančių kilometrų nuo namų.

Ir tada pagerėdavo: galvą pakeldavo aukštyn ir tęsdavo ką pradėjusi.

I. Petrauskaitei pasitaikė ne viena ir ne dvi situacijos, kai teko dirbti išskirtinėmis sąlygomis. Pavyzdžiui, fotografuotis su žieminiai rūbais, kai oras įšilęs bene iki 40 laipsnių karščio, arba termometro stulpeliui vos siekiant 0 laipsnių stovėti prieš objektyvą lengvais vasariškais drabužiais.

Sudomino skelbimas internete

I. Petrauskaitę visada žavėjo televizijoje šmėžuojantys gražūs veidai, aukštakulniai, modeliams tenkantis dėmesys ir specialiai jiems paruošiamų drabužių kombinacijos.

Įsijungusi „FashionTV“ kanalą valandų valandas galėdavo žiūrėti į podiumu žingsniuojančius modelius.

Ir viena eilinė diena jai tapo lemtinga. Naršant savo paskyrą socialiniame tinkle, Ingai užkliuvo akys už skelbimo, jog ieškomi modeliai. Ilgai nesvarsčiusi užpildė anketą. Jau po kelių dienų paauglė buvo pakviesta gyvai susitikti su modelių agentūros atstovais.

Labiausiai Ingą šiame darbe žavi stilistų kūrybingumas, keliavimas, naujai užmezgamos pažintys. Visgi būti modeliu nėra vien tik lengvas, smagus užsiėmimas, kaip gali atrodyti iš televizijos ekranų.

„Reikia išlaikyti idealią formą, būti emociškai stipriai. Vienas iš modelio darbo minusų yra vienatvė – juk išvažiuoji į tolimą šalį ne vienam mėnesiui ir tikrai pasiilgsti šeimos, draugų“, – prisipažįsta I. Petrauskaitė.

Svajojančias apie modelio karjerą Inga perspėja: bijančioms naujovių ar palikti namus nesiūlytų rinktis šio darbo – čia nuolatos viskas keičiasi.

Pasak jos, nelengva būtų ir toms, kurioms tampa sudėtinga susidūrus su problemomis – jų, Ingos akimis, būna iš tiesų nemažai, – taip pat nemokančioms planuoti savo laiko ir negalinčioms pakęsti spaudimo iš šalies.

„Modelius spaudžia nuolatos tol, kol klientas gauna, ko nori“, – pabrėžia manekenė.

Fotosesijos – iššūkis sau

Įtemptos modelių kasdienybės ir tik iš šalies atrodančio lengvo modelio darbo I. Petrauskaitė neišsigando. Dar prieš žengdama į mados pasaulį ji sako žinojusi, kas jame laukia.

Mergina iš karto nusiteikė, jog nebūtina prisiimti visų darbo pasiūlymų.

Kinijoje modeliu dirbančią I. Petrauskaitę žavi stilistų kūrybingumas, keliavimas, naujai užmezgamos pažintys. Visgi būti modeliu nėra vien tik lengvas, smagus užsiėmimas, kaip gali atrodyti iš televizijos ekranų.

„Būna dienų, kai neužtenka nei miego, nei poilsio, nei maisto, o dirbti vis viena reikia“, – atsidūsta Inga.

Per jos karjerą pasitaikė ne viena ir ne dvi situacijos, kai teko dirbti išskirtinėmis sąlygomis. Pavyzdžiui, fotografuotis su žieminiais drabužiais, kai oras įšilęs bene iki 40 laipsnių karščio – juk žiemos prekių pardavimams pradedama ruoštis dar vasarą.

O štai termometro stulpeliui vos siekiant 0 laipsnių, Inga prisimena stovėjusi lengvais vasariškais drabužiais.

Vis dėlto įsimintiniausia fotosesija panevėžietei buvo pati pirmoji, vykusi Taivane. Jos metu Inga vilkėjo vestuvines sukneles, o kaip fotosesijos vieta pasirinkta Ramiojo vandenyno pakrantė.

Vertinamas natūralumas

Dabar panevėžietė gali džiaugtis jau dirbusi su tokiais prekės ženklais, kaip „DSQUARED2“, „MAC“, o taip pat – Vivienne Westwood ir „Moschino“.

Didžiąją dalį darbo pasiūlymų Inga gauna iš Kinijos mados gigantų. Lietuvoje I. Petrauskaitei beveik neteko dirbti, tačiau ji sako pastebėjusi, jog čia užsakovai labai gerbia modelio darbą – dirba organizuotai ir veltui laiko nešvaisto. O Rytuose, ypač Kinijoje – priešingai.

Kankinanti vienatvė toli nuo artimųjų, didžiuliai kultūriniai skirtumai, vietinių šiurkštumas – kaina, kurią teko sumokėti atkakliai ir sparčiai Kinijoje jau trečius metus karjeros laiptais kopiančiai panevėžietei.

„Jeigu būna koks pasirodymas, kai reikia eiti podiumu, modeliai renkasi nuo pat ankstyvo ryto, nors pats šou tik vakare. Dažniausiais ten viskas taip ištęsta, jog modeliai tiesiog miega ant kėdžių ir laukia, kada kas nors pajudės“, – darbo užkulisius atskleidžia manekenė.

Anot pašnekovės, europiniai grožio standartai ženkliai skiriasi nuo vyraujančių Rytuose, kuriuose patys geidžiamiausi „baby face“ – kūdikio veido – tipo modeliai.

„Kinijoje patinka neįprasta išvaizda, Japonijoje vertinamas tyrumas, o natūralumas – pirmasis kriterijus: jokių tatuiruočių, natūralūs plaukai, labai svarbi veido odos būklė“, – pasakoja Inga.

Jai pačiai drastiškai keisti išvaizdos ar kūno apimčių neteko – tik plaukus kartą yra persidažiusi, bet tik todėl, kad norėjo pati, o ne kitiems liepus.

„Atsiklausiau agentūrų, ar galiu tai padaryti, jie sutiko. O prie mano formų jie nekimba – visgi prisižiūrėti reikia, kad jos nesikeistų“, – šypteli I. Petrauskaitė.

Nors ji nelabai domisi kitų lietuvių modelių sėkme ir gyvenimais, pasauliniame kontekste sutikti lietuvę yra ganėtinai sunku.

„Jeigu sutinku tautietę Kinijoje ar kur kitur, labai nustembu. Ir galiu pasakyti, kad mūsų krašto veidai iš tiesų gražūs“, – sako Inga.

Pati ji mados pasaulyje tikisi išsilaikyti iki tol, kol bus patraukli užsakovams arba kol pačiai atsibos, norėsis nurimti ir šeimos.

„Kol esu jauna, stengiuosi pamatyti ir kuo daugiau patirti“, – nusiteikusi panevėžietė.

Galerija

Exit mobile version