Liepos mėnesį, kaip skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), bus išmokėta apie 1,5 mln. eurų kompensacijų už birželį. Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Iš viso apgyvendinusiems ukrainiečius jau bus sumokėta beveik 3 mln. eurų kompensacijų.
„Deja, bet Rusijos karas prieš Ukrainą tęsiasi. Laikinų būstų poreikis nuo karo pabėgusiems Ukrainos gyventojams yra labai didelis. Dėkojame visiems Lietuvos žmonėms, kurie suteikia gyvenamąją vietą ukrainiečiams, padeda jiems integruotis. Visų mūsų susitelkimas labai svarbus. Kompensacija siekiame paskatinti būstų ar kitų tinkamų gyventi patalpų savininkus suteikti apgyvendinimą ukrainiečiams ir padidinti gyvenimo vietų pasiūlą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Remiantis savivaldybių Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pateiktais duomenimis, per birželio mėnesį sulaukta daugiau kaip 1500 prašymų skirti kompensaciją už būsto suteikimą ukrainiečiams. Daugiausia kompensacijų gavėjų yra Vilniaus miesto savivaldybėje – 1236, Klaipėdos miesto – 706, Kauno miesto – 689, Šiaulių miesto – 203, Kauno rajono – 200 ir Vilniaus rajono – 199 savivaldybėse.
SADM duomenimis, mažiausia kompensacijų mokama Birštono ir Neringos (8 gavėjai), Skuodo rajono (7 gavėjai), Pagėgių (6 gavėjai) ir Rietavo (2 gavėjai) savivaldybėse. Per minėtą laikotarpį nė vienas gyventojas nesikreipė dėl kompensacijos skyrimo į Kazlų Rūdos savivaldybę.
Pagal savivaldybių pateiktus duomenis apie faktinį lėšų poreikį pagal iki birželio 30 d. priimtus sprendimus dėl kompensacijos skyrimo kompensacijai išmokėti, liepos mėnesį reikės apie 1,5 mln. eurų. Daugiausia lėšų bus išmokėta didžiausiuose šalies miestuose: Vilniuje (daugiau kaip 300 tūkst. eurų), Kaune (daugiau kaip 200 tūkst. eurų), Klaipėdoje (daugiau kaip 100 tūkst. eurų). Nuo gegužės iki liepos mėnesio iš viso bus išmokėta apie 3 mln. eurų.
Kompensacijos dydis už būsto suteikimą panaudos pagrindais ukrainiečiams priklauso nuo to, kiek patalpose apsigyveno asmenų. Už vieną apgyvendintą asmenį iš Ukrainos mokama 150 eurų, už kiekvieną paskesnį, apgyvendintą tame pačiame būste – po 50 eurų per mėnesį. Išmokos dydis nepriklauso nuo to, kurioje Lietuvos vietoje yra būstas, kuriame apgyvendinti ukrainiečiai.
Pirmą mėnesį nuo karo pabėgusius ukrainiečius gyventojai ir verslas turėtų priimti neatlygintinai, o kompensacija būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkams mokama nuo antro mėnesio, bet ne daugiau kaip už 6 mėnesius ir neviršijant būsto panaudos sutarties galiojimo laikotarpio.
Kompensacijoms iš valstybės biudžeto skirti 6,3 mln. eurų.
Kompensacijomis pasinaudoti gali ne tik gyventojai ir verslas, bet ir nevyriausybinis sektorius: religinės bendruomenės, viešosios įstaigos, asociacijos, primena SADM.
Kompensacijas gali gauti neatlygintinai laikinai priėmę apsigyventi ukrainiečius ne tik būstuose, viešbučių, poilsio, gydymo arba sodų paskirties patalpose, bet ir gyvenimui pritaikytose negyvenamosios paskirties patalpose.
Kompensacija gali pasinaudoti ne tik būsto savininkai, bet ir būstą panaudos pagrindais ar patikėjimo teise valdantys asmenys, nuomininkai, neatlygintinai priėmę ukrainiečius, jeigu gautas būsto savininko sutikimas.