Panevėžio miesto savivaldybė. V. Bulaičio nuotr.

Tyrimas: Panevėžio savivaldybėje administracijos darbuotojų daugėjo

Tyrimas: Panevėžio savivaldybėje administracijos darbuotojų daugėjo

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertų atlikta Lietuvos savivaldybių administracijų analizė parodė, kad, kelerius metus iš eilės mažėjęs, pernai savivaldos aparatas ėmė augti.

Lietuvos savivaldybių administracijose 2017-aisiais metais įsteigta 150 naujų darbo vietų. Tai 1,14 proc. daugiau negu 2016 m.

„Pokytis palyginus su 2016-aisiais nėra žymus – tik kiek daugiau nei 1 procentas. Tai tikrai nėra daug, tačiau neramina pati tendencija – po dviejų metų mažėjimo kreivė vėl pradėjo kilti aukštyn. Kodėl?“, – klausia Žilvinas Šilėnas, LLRI prezidentas.

Anot jo, turint omenyje, kad gyventojų Lietuvoje nedaugėja, logiška būtų, kad ir administracijų aparatai susitrauktų – juk reikia aptarnauti mažiau žmonių.

„Per aštuonerius metus Lietuvoje gyventojų sumažėjo kone dešimtadaliu, tačiau šalies savivaldybių administracijose užimamų pareigybių skaičius nenukrito”, – teigia Ž. Šilėnas.

Per 2017 m. kone kas trečia šalies savivaldybė (39 iš 60) plėtė administracijos aparatą. Daugiausiai augo Vilniaus miesto (įsteigtos 43 naujos pareigybės), Vilniaus rajono (+24), Klaipėdos m. (+16), Alytaus rajono (+14), Klaipėdos rajono (+13), Panevėžio m. (+13) savivaldybių administracijos.

LLRI analizė parodė, kaip per 2017 m. keitėsi savivaldybių administracijų dydžio ir gyventojų skaičiaus santykis. Žvelgiant į tūkstančiui konkrečios savivaldybės gyventojų tenkantį administracijos darbuotojų skaičių, matyti, kad šis santykis didėjo net 51 savivaldybėje iš 60, o tai reiškia, kad vienas darbuotojas aptarnavo mažiau gyventojų.

„Vilniuje tūkstančiui gyventojų tenka maždaug 1,6 administracijos darbuotojo, o, tarkime, Neringoje – net 17. Kai kuriose administracijose šis darbuotojų ir gyventojų santykis augo, nes tiesiog buvo įsteigta naujų pareigybių. Kitose savivaldybėse – administracijos aparatas mažėjo, tačiau ne taip greitai kaip gyventojų skaičius”, – komentavo Martynas Tininis, LLRI analitikas.

Anot LLRI, suprantama, kad daugiau gyventojų turinčioms savivaldybėms reikalingos ir didesnės administracijos. Tačiau yra savivaldybių, kurios net ir turėdamos panašų gyventojų skaičių, savivaldybių administracijose įdarbina daug daugiau žmonių. Pavyzdžiui, 2017 m. Telšių rajono savivaldybės administracijoje buvo 347 užimtų pareigybių, o Kėdainių r. – 155. Palyginimui, Telšių rajone buvo beveik 42 tūkst. gyventojų, o Kėdainių r. – virš 47 tūkst.

„Panašaus dydžio savivaldybėse darbuotojų skaičius smarkiai skiriasi. Suprantama, kad skirtumai yra ir gali būti, bet kai skirtumai tokie žymūs, kai kurioms savivaldybėms reikėtų rimtai susimąstyti, ar jos tinkamai išnaudoja resursus“, – sako Ž. Šilėnas.

Lietuvos savivaldybių administracijų tyrimą LLRI atlieka nuo 2010 m. Jame dalyvauja visos Lietuvos savivaldybės. Naudojamasi Valstybės tarnybos departamento bei Lietuvos statistikos departamento duomenimis. Užimtomis pareigybėmis laikomi savivaldybių administracijose (įskaitant seniūnijas), savivaldybių kontrolės ir audito tarnybose bei savivaldybių tarybose dirbantys darbuotojai, įskaitant tuos, kurie laikinai neina pareigų.

Lietuvoje yra 60 savivaldybių, pernai jų administracijose dirbo 13 264 žmonės. Užimtų pareigybių skaičius, 2014-2016 m. mažėjęs, 2017 m. vėl pradėjo augti. Per visą tyrimo laikotarpį, nuo 2010 metų, šis skaičius niekada nebuvo žemiau 13 tūkst. ribos, nors gyventojų Lietuvoje nuo 2010 m. sumažėjo daugiau nei 9 procentais.

Komentarai

  • 1,6 etato daugiau! Katastrofa! Kiek pačiam tyrimui lėšų išleista? Kiek pačiame institute darbuotojų?
    Kiekvienoje savivaldybėje po plus 2 etatus. O kodėl neparašo kad tie etatai tai vyriausybės nurodymu kai pasikeite darbo su vaiku teisėmis ir apsauga tvarka, kai tuos etatus pagal prievolę reikia tureti?

    • atsiranda visokių reikalavimų dėl duomenų apsaugos. Ją kažkas turi užtikrinti

  • Labai gerai kad padaugėjo, mieste daugiau tvarkos.

  • Smirda skaityt – patys nurodė,kad padaugėtų socialinių darbuotojų-patys putas kelia…analizuotojai nelaimingi,eikit normalaus darbo dirbti,o ne dykaduoniaukit.Anksčiau jokių institutų nereikėjo-visą statistiką suvesdavo patys darbuotojai ir pateikdavo ataskaitas.Tai vienas iš kiekvieno tarnautojo pareigybės punktų.Dabar-Šilėnas didysis skaičiuotojas.Velniams tas visas institutas reikalingas?!

    • Atsakyti
    • Kas kavą gers penkis kartus per dieną ????

    • nors vienas zmogus biski gaudos,daugiau tai lietuviu ziuri dektuku dezutes,mato valdzios ispustus burbulus,acit kazka padare:D o istykro nieko ta valdzia nedaro tik toliau skalauja pinigus kiek tik begali,zmoniu pinigus ismete,ir kokie pasiteisinimai?ai tai cia buvo nesukontroliuota,ce nepagalvota,ce,praskalbta,kaip korupcija vyksta darbuose valdzioja!susiranda firma su kuria geriau isikalbs kapeikos,ir paskelbia,seis metais tokie ir tokia institucija laimejo konkursa bilika padaryti,tie pygiai padaro sutaupo kapeika ,a valdzia jau kita daly leidzia savom reikmem,o zmogeliukai tyki ka dektuku dezute pasake:)

  • Obana :)))) Kaip paleido viduriukus valdziazmogiams :))) Net smagu skaityti komentarus :))))Dega subinaites? Puiku! Gal pagaliau liks tiek darbuotoju,kiek reikia optimaliam darbui.Privise giminaiciu,draugeliu ir „kolegu“ savivaldybeje. Taigi viskas tik i gera 😉

    • Atsakyti
  • viduriuk tu viduriuk,isminti savo buka parodei,dziaukis kad anonimas.Kai kazka suprasi apie savivaldybiu etatus,istatymu leidejus,tada galesi komentuoti.dabar eik sumokek mokescius ir pavesin

    • Atsakyti
  • Įnešiu aiškumo. Tai dėl vyriausybės ir seimo nutarimų ir naujų įstatymų kiekviena savivaldybė PRIVALO įsteigti tarpinstitucinio specialisto kad esant vaikų teisiį pažeidimui reaguotų ir derintų visų institucijų veiksmus) ir asmens duomenų apsaugos specialisto nes nuo gegužės 25 dienos naujos europinės direktyvos veikia. Ir tai nepadidino bendro specialistų skaičiaus o sutilpo į esančius.
    Statistika fiksuoja naujo žmogaus atėjimą į darbą savivaldybėje. Išeina moteris į dekretines, ateina kitas žmogus į jos vietą laikinai dirbti, o statistika jau nurodo dar plius vieną žmogų.
    Kam šitas triukšmas? Kokiems dalykams dūmų uždangą leidžia?

  • Prieš du metus išmetė į gatvę 20 darbuotojų-gyrėsi, kad darbas pagerės ir sutaupys. Darbai pablogėjo, todėl priėmė 13 darbuotojų iš gatvės be patyrimo – matot kaip dabar viskas puikiai vyksta 🙂
    Melagiai, aferistai ir korupcionieriai. Gyvenimas visus sustato į savo vietas.

    • Du nušalinti, keturi minty (sodinimui), dar du specialūs liudytojai -pusė pėdos iki įtariamųjų…

    • Tai kad nepriėmė nei vieno papildomo išskyrus tą kur su vaikų teisemis dirba kaip ir priklauso.

  • Cia vienas savivaldybes subintrinys (ar subintrine) liepe kazkam eiti mokescius susimoketi 🙂 As stengiuosi nemoketi mokesciu,jei tik imanoma,nes suprantu kad musu mokesciai eina tu „valdininku“ armijai islaikyti 😉 Va teip va… Einu pavesin – karsta… 🙂

    • Atsakyti
  • Nieko tokio, dar minty 14 pridėkit, nes atsiras VŠį „Panevežio keleivinis transportas“ bilietėliams skaičiuoti

  • gerai kad atsirado daugiau zmoniu, uztat eiliu nera ir dokumentus gali susitvarkyti greitai

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (15)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų