Daugiau nei trys dešimtys žmonių surinko parašus dėl triukšmo Karaliaus Mindaugo husarų bataliono šaudykloje. Kariai siekia taikos su kaimynais ir siūlo prisiminti sovietinius laikus, kai toje pačioje vietoje, Panevėžio pašonėje, veikė karinis aerodromas, čia nuolat kildavo ir leisdavosi riaumojantys kariniai lėktuvai. Senbuviai irgi kraipo galvas ir tvirtina neturintys pretenzijų besitreniruojantiems Lietuvos kariams.
Miežiškių seniūnas Remigijus Budreika, Trakiškio kaimo bendruomenė ir Karaliaus Mindaugo husarų batalionas turi svarbią užduotį. Į juos raštu kreipėsi beveik keturiasdešimt asmenų, kurie skundžia miške netoli Kurganavos veikiančią šaudyklą. Karšinaukos, Biliūnų, Batrakų, Kaimiškio ir kitų aplinkinių kaimų gyventojai tvirtina pavargę nuo pratybų bei nuolatinių šaudymų tratėjimo bei reikalauja imtis priemonių, kad šūviai nutiltų.
Vietos gyventojai nuo senų laikų mena šią karinio dalinio teritoriją, kuri tarnavo dar sovietinėms pajėgoms. Prieš aštuonerius metus ji rekonstruota ir prikelta vėl naudoti. Šaudykloje pratybos vyksta keletą kartų per mėnesį. Čia treniruotis gali ne tik kariai, bet ir Panevėžio teisėsaugos institucijų pareigūnai.
„Gyventojų skundą dėl triukšmo seniūnija gavo dar prieš man čia įsidarbinant, – teigė šios vasaros pabaigoje Miežiškių seniūno pareigas perėmęs R. Budreika, – Kalbėjausi su bataliono atstovais, jie pristatė atliktus tyrimus dėl triukšmo, gal tik vienoje vietoje kiek prastesni rezultatai nustatyti, bet apskritai problemos ten nematau. Kariams juk reikia treniruotis.“
Pats gyvenantis Dembavoje, karinio dalinio pašonėje, seniūnas tvirtina, kad jam asmeniškai kariai niekad rūpesčių nekėlė ir sveikatai nekenkia.
Visgi seniūnas kartu su Trakiškio bendruomene pakvietė nepatenkintus gyventojus ir karius lapkričio 19-ąją kartu aptarti situacijos. Seniūno nuomone, vertėtų civilius pakviesti ir į pačią šaudyklą, kad jie galėtų savo ausimis įvertinti ten sklindantį triukšmą.
Tik bėda, kad pačius skundo autorius surinkti pasitarti į vieną vietą nėra taip lengva. Seniūnas jau bandė juos susikviesti, bet nepavyko.
„Nė vienas neatsiliepė, kai kvietėme dėl šaudyklos keliamo triukšmo. Dabar bandome surinkti žmones dar kartą, skambinu jiems telefonu asmeniškai, platinu žinią socialiniuose tinkluose“, – teigė ir Trakiškio bendruomenės pirmininkė J. Silgienė.
Ji pati didelės dalies karių treniruotėmis nepatenkintų gyventojų nepažįsta, dauguma jų veikiausiai atsikraustė jau veikiant šaudyklai. Kai kurie bendruomenės pirmininkei pasakojo, kad raštą pasirašė solidarizuodamiesi su kaimynais, nors prie šūvių garso jie seniai pripratę.
„Pagal raštą suprantu, kad žmonės prašo karių įrengti apsauginę tvorelę aplink šaudyklą, kad izoliuotų triukšmą. Anksčiau tokia problema nebuvo keliama. Kas naujai atsikraustė, juk žinojo, kokios čia sąlygos“, – kalbėjo Trakiškio bendruomenės pirmininkė.
Skunde dėl triukšmo yra parašas ir iš Kurganavos. Čia, uždarytoje buvusioje mokykloje, prisiglaudusioje prie pat miško, kuriame įrengta šaudykla, ruošiamasi įkurdinti neįgaliųjų dienos centrą. Kariams susirinkus į šaudymo pratybas, visais laikais čia būdavo girdimas tratėjimas.
Tačiau naujos įstaigos neįgaliesiems vadovas Valdemaras Misevičius dėl šaudyklos problemų nemato.
„Mes kol kas dar ten nedirbame, vis dar vyksta viešieji pirkimai. Bet nemanau, kad bus rūpesčių dėl šaudyklos triukšmo“, – sako naują dienos centrą ruošiančios viešosios įstaigos „Vilties sodas“ direktorius V. Misevičius.
Iš šaudyklos sklindantys besitreniruojančių karių šaudymo garsai trikdo toli gražu ne visus aplinkinių kaimų gyventojus. Kai kurie senbuviai tik kraipo galvas išgirdę apie surašytą skundą dėl Lietuvos gynėjų pratybose keliamo triukšmo.
„Gyvenome Biliūnuose, po to Karšinaukoje, niekas mūsų nevargino. Kartais pabumbsi, bet tikrai niekada to nesureikšmindavome. Gyvenam nuo 2000-ųjų tiek viename, tiek kitame kaime ir tikrai šaudykla mums netrukdė ir netrukdo“, – tvirtino vietinių šeima.
Karaliaus Mindaugo husarų bataliono vyr. leitenantas Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriaus viršininkas Ignas Bačiulis informavo, kad raštą dėl triukšmo ir būtinų veiksmų jam sumažinti Kurganavos šaudykloje gavo šią vasarą. Dėl jo batalionas tuoj pat nusipirko triukšmo matavimo paslaugą ir išsiaiškino tikrą situaciją.
„Vykdėme šaudymus ir matavome keliamą triukšmą. Ėmėme rodiklius skirtingais atstumais, bet leistinų normų niekur viršyta nebuvo“, – patvirtino I. Bačiulis.
Kariai, anot jo, stengiasi palaikyti taikų ryšį su civiliais kaimynais ir juos itin kviečia į rengiamą susitikimą Trakiškyje. Čia Panevėžio batalionas žada siųsti savo vadovybę ir paaiškinti, kaip treniruojasi kariai.
„Turime minčių pakviesti žmones ir į šaudyklą, kad jie iš arti išgirstų, koks ten garsas. Jis tikrai nėra toks baisus, gal tik vėjui pasisukus kitą kartą sustiprėja. Pats dažnai girdžiu traukinius savo namuose, bet nepuolu skųstis“, – sako I. Bačiulis.
Gruodžio mėnesį batalionas į šaudyklą veš mokytis šauktinius. Kartu su jais galėtų pasisvečiuoti ir civiliai kaimynai.
„Be to, šaudykloje treniruotės nevyksta nei po darbo valandų, nei naktimis ir jos būna tikrai ne kas dieną – kelis kartus per dvi savaites. Pastovaus grafiko nebūna – vieną mėnesį šaudoma dažniau, kitą – rečiau. Kartais atvažiuoja ir kitų dalinių kariai“, – pasakojo viršininkas ir pridūrė, kad, jo žiniomis, karių pratybos aplink Trakiškį didžiajai daliai gyventojų netrukdo.
Kurganavos šaudykloje kariai naudoja tik mažesnio kalibro ginklus, stambesniais šaudyti čia draudžiama.
Pirkti apsauginę sienelę ar tvorelę, kaip siūlo gyventojai, kariuomenė dar nenusiteikusi. Pasak I. Bačiulio, toks pirkinys reikalauja didelių lėšų ir laiko.
„Mes esame nusiteikę taikiai, ieškome kompromisų su gyventojais ir stengiamės rasti sprendimą“, – pabrėžė karinio dalinio atstovas.
Tačiau ir patys žmonės, anot jo, dar turėtų prisiminti ne tokią tolimą istoriją, kai Panevėžio pašonėje, greta dabar skundą surašiusių kaimų, veikė karinis aerodromas ir lėktuvai kildavo bei leisdavosi per dieną po penkis kartus. Šaudyklos garsams, pasak I. Bačiulio, iki to dar toli gražu.
Komentarai
Bet tai žmonės visai nemąsto. Kariai treniruojasi, kad galėtų nuo priešo apginti tuos, kurie dabar juos pačius skundžia. Ar ne gėda?
Šaudyklų veiklos grafikai toli gražu ne keli kartai per mėnesį, kaip teigiama. Prisiminkim, rašoma, kas anksčiau buvo.. anksčiau degindavo ant laužo už „erezijas“.. Tam šis ir panašūs straipsniai ir yra užsakomi, kad gėdytųsi civiliai priekaištauti. tačiau nesiskustų žmonės, jei tai nebūtų problema. O dėl daugumos ar mažumos.. jei kažko yra nedaug tai nereiškia, kad jų teises ir poreikiai nėra svarbūs. Gėjai tuokiasi jau, ką praleidau?? Kompromisas – pakviesti gyventojus į šaudyklą? Na taip, susipažins, ranką paspaus ir tikrai mažiau skųsis, gėda bus tikrai. Tik čia nėra kompromisas, o taktika. Dar pavaišinkit kareiviška sriuba „auksiniais“ šaukštais, tada gal tikrai gyventojai pritars nenusiteikimui įrengti izoliaciją? Baikit menkinti mažesnius. Teisės aktuose parašyta, kad triukšmas kenkia gyventojams ir yra nustatyta prevencija, tik pastaroji negalioja kariniams veiksmams, o kariškių pratybos, treniruotės.. priskaitomos kariniams veiksmams. Aktualu ir tikslinga inicijuoti atskirti kariškių kasdienes treniruotes nuo karinių veiksmų ir įpareigoti KAM, per atitinkamą laikotarpį, izoliuoti atviras šaudyklas, įrengtas šalia gyvenamųjų rajonų. Štai kur kompromisas.