Vyriausybei skyrus 6 mln. eurų per krizę nedirbusių turgaus prekeivių nuomos mokesčio kompensacijoms, Lietuvos prekyviečių ir turgaviečių asociacijos prezidentas sako, kad parama nepadengs visų patirtų nuostolių, tačiau tai „geriau negu nieko“.
„Palyginti su tuo, kiek daug žmonių, Lietuvoje gal 80-90 tūkst. žmonių dirba sezono metu (turgavietėse – BNS), tai suma yra maža, bet tai geriau negu nieko“, – BNS sakė Vytenis Butkevičius.
Jis taip pat pabrėžia, kad paramai neretai sukuriamos sudėtingos sąlygos, tačiau tikisi, kad prekybininkams neiškils sunkumų ja pasinaudoti.
„Manau, kad visi, kas galės, pasinaudos, tik Vyriausybė sukuria labai sudėtingas schemas, kaip gauti tą kompensaciją, mes dėl to su jais ir šnekamės, nes kompensacija yra nedidelė, o kad ją gautum, reikia labai daug biurokratinių džiunglių praeiti“, – sakė jis.
Ekonomikos ir inovacijų ministro patarėja Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė BNS sakė, jog vienas prekeivis galės gauti iki 300 eurų kompensaciją, tačiau tikslios paramos sąlygos kol kas nepatvirtintos.
Anot V. Butkevičiaus, priklausomai nuo vietos ir ploto, turgavietėse prekybos vietos nuoma siekia kelis šimtus eurų, tačiau karantino laiku įmokos buvo sumažintos.
Asociacijos prezidentas tikina, kad karantino metu nukentėjo visi smulkieji prekybininkai, dalis jų bankrutavo.
„Per visą karantino laikotarpį smulkus verslas buvo Vyriausybės žlugdomas ir tiesiog pamirštas. Buvo proteguojami tik stambieji prekybos tinklai ir stambieji verslai. (…) Buvome išeliminuoti iš ne maisto rinkos, žala padaryta milžiniška, mūsų pagrindinis konkurentas – didieji prekybos tinklai labai smarkiai išlošė“, – sakė V. Butkevičius.
Anot jo, per karantiną turgavietėse ilgai drausta prekiauti ne maisto produktais, tačiau net ir maisto prekeivių apyvartos smuko: „Žmonės ne vien tik maisto ateina į turgų, jie ateina kompleksiškai apsipirkti. Tai daug kam nebeapsimokėjo net ir maistu prekiauti.“
Ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas laikinai einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pirmadienį sakė, kad nauja priemonė leis kiek atsigauti turgaus prekiautojams, kurių veikla buvo apribota arba uždrausta dėl koronaviruso.
Vyriausybė lėšas numatė perskirsčiusi nekilnojamojo turto (NT) nuomos subsidijoms skirtus 100 mln. eurų – joms skirta suma sumažinta iki 90 mln. eurų, o likę 10 mln. eurų paskirstyti turizmui (4 mln. eurų) bei turgaviečių mokesčio kompensacijai (6 mln. eurų).