Net kelių kaimų – Liūdynės, Velžio, Velželio bei aplinkinių, įsikūrusių šalia senojo Vilniaus kelio, gyventojai renka parašus, kad šešių milijonų eurų vertės statinys neiškiltų.
Jie išsigandę, kad kitados buvę kaimynystėje veikusio Liūdynės sąvartyno įkaitais, dabar gaus kitą smarvę skleidžiantį kaimyną.
Kad Velželyje, kone prie pat gyvenamųjų namų ketinama statyti biodujų jėgainę, per metus pagaminsiančią daugiau nei 63 milijonus kub. m biodujų ir kurioje gamybos proceso metu susidarytų apie 20 tūkst. tonų digestato, vietos žmonės pasakoja sužinoję tik iš „Sekundės“ dienraščio.
Tai, kad apie statybas nebuvo informuoti paties verslininko, gyventojams sukėlė įtarimų ir nepasitikėjimo.
„Informacija apie būsimas statybas buvo paviešinta, bet tai padaryta prieš pat didžiąsias metų šventes, kai žmonės užsiėmę kitais rūpesčiais. Ar tai nekelia įtarimų, kad norima „prasukti reikalą“? – klausia Staniūnų kaimo seniūnaitis bei Vyčių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Brazdžiūnas.
Ne tik jis pats, bet ir visas priemiestinis Vyčių kaimas pastėro išgirdęs žinią, kad gretimame Velželio kaime iškils biodujų jėgainė.
„Suprantu statytojus, kurie mums bandys įrodyti, kad jokie kvapai, garsai iš jėgainės nesklis, taršos nebus. Bet aš esu inžinierius statybininkas, tad puikiai žinau, kad be taršos čia nebus apsieita“, – teigia K. Brazdžiūnas.
Tokia naujiena išmušė žemę iš po kojų ir kaimo senbuviams, ir naujakuriams.
Pasak K. Brazdžiūno, yra parengtas planas gyvenamaisiais namais užstatyti daugiau nei 40 ha plotą nuo Vyčių iki paties tilto per Nevėžį Velžyje. Tad jau netolimoje ateityje Vyčiai apims visą kairįjį Nevėžio krantą.
O dešiniajame upės krante verslininkai numatę biojėgainę.
„Vyčiai plečiasi, namus statosi jaunos šeimos ir štai joms dovanėlė!“ – biojėgainės statytojų planais piktinosi K. Brazdžiūnas.
Vyčiuose yra įmonės „Aukštaitijos vandenys“ vandenviečių. K. Brazdžiūnas turi abejonių, ar biojėgainė ir joms neturės neigiamos įtakos.
„Kai ėmėmės rinkti parašus prieš nepageidaujamas statybas, noriai rašytis ėmė ir Staniūnų gyventojai. Nors įsikūrę tolėliau, bet ir jie nori gyventi švariai. Tie, kas rašosi, klausia, kodėl verslininkas negali tos jėgainės statyti kur nors toliau nuo gyvenamųjų vietų, juk tokių Lietuvoje yra“, – pabrėžė K. Brazdžiūnas.
Jis neabejoja, kad bus surinkta tūkstančiai biojėgainei prieštaraujančių parašų.
„Suprantu statytojus, kurie mums bandys įrodyti, kad jokie kvapai, garsai iš jėgainės nesklis, taršos nebus. Bet aš esu inžinierius statybininkas, tad puikiai žinau, kad be taršos čia nebus apsieita.“
K. Brazdžiūnas
Jais bus apdalinta visa Panevėžio rajono valdžia, parašus žadama nešti aplinkosaugininkams, įteikti rajono gyventojų į Seimą išrinktai Guodai Burokienei. Visų jų prašoma imtis žygių, kad biojėgainė Velželyje neiškiltų.
Į šios jėgainės statybas suplanavusį verslininką parašų rinkėjai kol kas nesikreipė, tačiau K. Brazdžiūnas patikino, jog žmonės norėtų susitikimo su juo.
„Bet netikiu, kad verslininkas rastų argumentų, kuriais mus įtikintų, jog bioreaktorius turi stovėti ten, kur gyvena žmonės“, – įsitikinęs Vyčių bendruomenės pirmininkas.
Nepatenkintųjų būsimomis bioreaktoriaus statybomis parašus aktyviai renka ir Velžio seniūnaitė Birutė Oniūnienė.
Anot jos, žmonės sunerimę ir dėl padidėsiančio sunkiasvorių automobilių srauto, ir dėl vaikų saugumo.
„O kur jau nesmirdės ta jėgainė, nereikia mūsų laikyti neišmanėliais“, – ką apie būsimą statinį, kurį verslininkai pristato kaip pirmą tokį Baltijos šalyse, pasisako vietos žmonės, apibendrino B. Oniūnienė.
B. Oniūnienės teigimu, pasirašantieji prieš biojėgainę ypač pasipiktinę, kad nesiteikta apie statybas informuoti ne tik jų, bet ir rajono vadovybės.
Pasak velžietės, tai yra nesiskaitymas su žmonėmis.
Tą patį mano ir Velželio gyventojų bendruomenės įkūrėja Daiva Zagorskienė.
„Žmonės prieš tą jėgainę sukilo kaip reikiant. Nenorim triukšmo, nenorim mašinų ūžesio, bijom smarvės“, – vardijo Velželyje gyvenanti D. Zagorskienė.
Prieš biojėgainės statybas stoję žmonės tikina nesantys nusiteikę prieš naujas technologijas, ateinančias į rajoną.
Tačiau, pasak D. Zagorskienės, mano, kad biojėgainei, nors ir kokia moderni būtų, tinkamesnė vieta toliau nuo gyvenviečių.
Viešai prieinami duomenys skelbia, kad biodujų jėgainę planuoja statyti prieš tris mėnesius ir 22 dienas įkurta žemės ūkio bendrovė „Ekoternum“, turintį vieną darbuotoją – Donatą Jurkonį.
Šis pripažino girdėjęs apie renkamus parašus.
Iki šiol savo planais su gyventojais nesidalinęs verslininkas kilus ažiotažui vis dėlto pažadėjo su jais susitikti.
„Mes savo ruožtu pristatysim visą reikiamą informaciją tiek seniūnijai, tiek Savivaldybei ir bendruomenei“, – patikino D. Jurkonis.
Anksčiau jis „Sekundei“ yra teigęs, jog šalia Velželio įsigijo dalį jau nebeveikiančių fermų bei aplink jas esančios žemės, kur ir planuojamos statybos.
Verslininkas tikino, kad tokia jėgainė, kurioje pagrindinė žaliava – smulkinti šiaudai, Baltijos šalyse būtų pati pirmoji ir į ją netgi galėtų važiuoti ekskursijos.
„Tai ekologiška, nemalonių kvapų neskleidžianti gamyba. Štai ūkininkų laukuose palikti pūti šiaudai aplinką tikrai teršia, o mūsiškėje gamyboje jokios taršos nebus“, – tikino D. Jurkonis.
Dokumentai skelbia, kad prie Velželio planuojama statyti biodujų katilinė per metus turėtų sunaudoti 4000 tonų mėšlo, 5300 tonų siloso, o smulkintų šiaudų – 14 000 tonų.
Komentarai
O karinis NATO dalinys Pajuostėje ruošiasi uostyti ir gyventi smarvėje (juk vyraujantys vėjai pietvakarių – vakarų)
Nuo bokštų bus galima stebėti bazės veiklą…