Dar praėjusiais metais visoje šalyje turėjo būti pradėti kurti vadinamieji DOTS – tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų – kabinetai. Planuota juos atidaryti 60 Lietuvos savivaldybių.
Šių kabinetų esmė – užtikrinti, kad tuberkuliozės ligoniai laiku išgertų nemokamai gaunamus vaistus, nenutrauktų paskirto gydymo ir būtų sėkmingai išgydyti. Tapo įprasta, kad pasigydžiusieji stacionare vengia toliau gydytis savarankiškai.
Į tokius kabinetus turėtų ateiti tik ambulatoriškai gydytis siųstieji. Pavojingą ligą platinantys ligoniai ir toliau gydysis stacionariai.
Idėja, remiantis Pasaulio sveikatos organizacija patvirtinta tuberkuliozės kontrolės strategiją, šios ligos gydymą padaryti patogesniu ligoniams kilo Sveikatos apsaugos ministerijai. Ta strategija vertinama kaip viena iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausių gydymo rezultatų.
DOTS kabinetus savivaldybėse planuojama atidaryti prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigų. Tokias paslaugas galės teikti ir šeimos gydytojai rajonų ambulatorijose.
Numatyta, kad tuberkuliozės ligoniai kabinetuose ne tik gaus vaistų, bet ir sulauks socialinės paramos. Atvykusieji gaus maisto produktų arba talonų jiems įsigyti, bus pasirūpinta padengti kelionės išlaidas.
Minėtuose kabinetuose turėtų dirbti specialiai parengti specialistai. Už išgydytą ligonį jiems netgi žadamas atlygis. Tokio paskatinimo sulauks ir tuberkuliozės ligonius prižiūrėsiantys šeimos gydytojai.
Tačiau piniginis šio projekto aspektas ir yra didžiausias jo trikdys. Nėra tiksliai numatyta, kas turėtų finansuoti kabinetų įrengimą, specialistų išlaikymą.
Sveikatos apsaugos ministerija šiuos darbus kol kas pavedė pačioms savivaldybėms. O maisto paketus, kelionių išlaidas planuojama padengti iš ES struktūrinių paramos fondų lėšų. Skatinti medikus už pacientų išgydymą žadama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
Panevėžio rajono poliklinika jau pasiruošusi savo įstaigoje priimti tuberkuliozės ligonius – yra numatytos patalpos, dirbti išmokyti du specialistai. Bet nei jų atlyginimams, nei kabinetui įrengti ir veiklai organizuoti nėra pinigų. DOTS vizija čia sustojo Valstybinei ligonių kasai savivaldybėms nupirkus vaistų tuberkuliozei gydyti.
Pati poliklinika savo lėšomis įrengti kabineto nesiryžta. Tokia investicija esą ateityje gali įstrigti, jei ministerija nefinansuos teikiamų paslaugų išlaidų.
„Šis projektas jau turėjo startuoti praėjusių metų liepos 1-ąją. Yra parengti reikalavimai, kaip turi atrodyti kabinetas. Bet jam įrengti reikia lėšų. Visiškai neišspręstas ligonių maitinimo, jų transporto išlaidų klausimas, kaip numatyta ministerijos“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio rajono poliklinikos vadovybės atstovas kokybei Vitalijus Žiurlys.
Ne paslaptis, pasak jo, kad tuberkulioze dažniau serga asocialūs, skurdžiai gyvenantys, alkoholį vartojantys asmenys. Pasiekti mieste esantį kabinetą jiems bus per brangu. O paskirtus vaistus gerti privalu kasdien.
Kiek paprasčiau, anot V. Žiurlio, bus kaimų gyventojams, kurių ambulatorijoje DOTS paslaugas galės teikti šeimos gydytojai.
„Šeimos gydytojai turės reikalingų vaistų, maisto paketų ir kiekvieną dieną, be kitų pacientų, turės priimti ambulatoriškai gydomus tuberkuliozės ligonius. Savaitgaliais, manau, tokio darbo dirbti negalėsime – kad ir kaip svarbi vaistų vartojimo kontrolė, teks pasitikėti ligonių sąžine“, – kalbėjo V. Žiurlys.
Jo duomenimis, daugiausia tuberkuliozės ligonių nustatyta Ramygalos seniūnijoje, po kelis tokius yra Naujamiesčio ir kitos rajono seniūnijos. Suskaičiuota, kad DOTS paslaugų rajone šiuo metu reikia 16 žmonių.
Panevėžio mieste DOTS paslaugas turėtų gauti 17 gyventojų. Miesto Savivaldybės komitetuose artimiausiu metu bus sprendžiamas klausimas dėl DOTS kabineto steigimo. Jį už 5 tūkst. eurų iš miesto biudžeto atidaryti planuojama Panevėžio miesto poliklinikoje.
Pasak šios įstaigos direktorės Irenos Čeilitkienės, kabinetas yra skirtas, bet specialistų jame dirbti dar neparengta.
„Šio mėnesio pabaigoje turime susitikti su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, jie mums paaiškins, kaip viskas veiks. Kabinetas priklausys Savivaldybei. Apskritai, tai nėra jokia naujiena Europoje. Norima, kad tuberkuliozės gydymas būtų griežčiau kontroliuojamas ir ši liga nebeplistų“, – „Sekundei“ paaiškino poliklinikos vadovė.
Baimintis tokių pacientų, anot jos, miesto poliklinikos lankytojams neverta. Panašiai esą gydomi ir psichikos ligomis sergantys asmenys. Nuo visuomenės tokie žmonės nėra izoliuoti.
Ar priartintas tuberkuliozės gydymas nepasės baimės visuomenėje, abejojo Panevėžio miesto savivaldybė Socialinių reikalų skyriaus Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba. Žmonės, anot jo, bijo visko, ko nežino.
Tačiau jis patikino, kad į poliklinikas ar ambulatorijas neateis šios ligos platintojai. Tie, kuriems tuberkuliozės forma atvira, stacionariai gydomi Panevėžio ligoninėje. O vengiančiuosius medikų galima gydyti priverstinai Alytuje.
„Manau, kad DOTS paslaugos ir kabinetai bus naudingi visuomenei. Kai bus palankesnės sąlygos, tuberkuliozės ligoniai rečiau nutrauks gydymą, taigi išvengs sunkių pasekmių. Negydoma liga komplikuojasi, nepasiduoda vaistams ir tampa užkrečiama“, – dėstė M. Burba.
Kiek Panevėžio miesto savivaldybei kainuos DOTS kabineto išlaikymas, vedėjas tiksliai pasakyti negalėjo. Esą dar neaišku, koks bus tokių paslaugų poreikis, kokiu krūviu reikės dirbti. Jei pacientai rinksis laikinąsias DOTS šeimos gydytojų paslaugas, M. Burbos nuomone, naujasis kabinetas gal ir nepareikalaus didelių išlaidų.
Nors Panevėžio mieste jau steigiama nauja paslauga tuberkuliozės ligoniams, pasak Savivaldybės atstovo, visiškai neaišku dėl maisto paketų ir kelionės apmokėjimo. Prognozuojama, kad tam skirtas europinis finansavimas gali vėluoti visą šių metų pusmetį.
Tuberkuliozė – visuomenei pavojinga infekcinė liga, kuria užsikrečiama nuo asmens, sergančio atvirąja plaučių ar gerklų tuberkulioze.
Respublikinės Panevėžio ligoninės pulmonologė Zenona Baranauskienė teigė, kad pastaruosius dvejus metus sergamumas tuberkulioze tiek mieste, tiek rajone išlieka stabilus. Pernai šia liga sirgo 27 Panevėžio miesto ir 26 rajono gyventojai. 2015 metais mieste tokių buvo 30, rajone – 24.
„Sergamumas Panevėžyje nedidėja, bet ligos pavojus neišnyko. Tuberkuliozės užkrato mūsų aplinkoje vis dar esama. Jeigu rimtai gydosi, dauguma pasveiksta. Bet yra ir tokių, kurie po savaitės ar kitos iš ligoninės pabėga“, – sakė gydytoja.
Tokiu atveju liga komplikuojasi ir sunkūs ligoniai siunčiami gydytis į Šiaulius. O ir priverstinai tuberkuliozę besigydančių panevėžiečių yra Alytuje. Bet ir iš ten, Z. Baranauskienės teigimu, nesirūpinantieji savo sveikata sugeba pasprukti.
Paklausta, ar nauja paslauga privers žmones labiau rūpintis savo sveikata, medikė sakė: „Jeigu tuose kabinetuose duos maisto, dar kokią kapeikėlę, gal jie ir sulauks ligonių.“ O kol kas, anot jos, dar neaišku, kaip bus organizuojamas toks darbas, kas jį finansuos.