Vasara – atostogų metas, tačiau ką daryti tiems, kuriems ilgesniam laikui ištrūkti neleidžia darbas ar riboja finansai.
Viena iš galimybių pravėdinti galvą – trijų dienų kruizas skrodžiant Baltijos jūros bangas, aplankant Rygą ir Šiaurės Venecija vadinamą Švedijos sostinę Stokholmą. Nors kelionė trunka tris dienas, tačiau nuotykių, įspūdžių ir pirmųjų kartų bus su kaupu.
Kitokios atostogos
Baltijos jūra su gintarinio smėlio paplūdimiais turbūt kiekvieno lietuvio širdžiai mieliausias kampelis. Tačiau keliaujant kruizu galima pamatyti kitokią Baltiją – kartais ramią, kai kada audringą, bet visada romantišką ir įvairiaspalvę.
Kasdien iš Rygos į Stokholmą kursuojantys keltai gali būti bilietas į kitokias atostogas prie jūros.
Panevėžiečiams Ryga ranka pasiekiama – patogu keliauti ir savo transportu, ir autobusu (kasdien kursuoja kas porą valandų).
Keltas Ryga–Stokholmas kiekvieną dieną išplaukia 17.30 val. iš pačiame miesto centre esančio Rygos keleivių uosto, tad klaidžioti tikrai netenka. Jau iš tolo matyti keleivių laukiantis prabangus keltas „Romantika“ arba „Isabelle“.
Keliones kruiziniais laivais pamėgo ne tik švedai ir latviai. Jas atrado ir lietuviai, tad net aptarnaujantis personalas bent kelis lietuviškus žodžius moka.
Po tokios įspūdžių kupinos kelionės jausmas tarsi namuose nesi buvęs mažiausiai kelias savaites, nors tokiai išvykai visiškai pakanka ilgojo savaitgalio.
2002-aisiais statytas keltas „Romantika“ vienu metu gali plukdyti apie 2 500 keleivių, tačiau dvylikos denių laivas toks didelis, kad erdvės pakanka visiems. Kajutėse galima apsistoti dviese, trise ar keturiese. Keturvietė kainuoja nuo 99 eurų, tad vienam žmogui kelionė atsieis vos 25 eurus. Norintieji sutaupyti, bilietus turėtų pirkti kuo anksčiau – tada būna pigiausi.
Kelte yra ir specialios kajutės turintiesiems judėjimo negalią, alergiškiems žmonėms ir net keleiviams su gyvūnais. Trokštantiesiems išskirtinės prabangos ir aptarnavimo siūlomos specialios liukso klasės kajutės.
Keltu keliauja draugų kompanijos, šeimos su vaikais, verslo delegacijos, mergvakarių ar bernvakarių dalyviai, ir kiekvienas pasirenka sau įdomią veiklą. O jos laive išties gausu – tik spėk dalyvauti.
Jeigu oras puikus, verta lipti į viršutinį denį – nuo jo atsiveria įspūdinga panorama. Jaukiai įsitaisius su kavos puodeliu ar kitu gėrimu prie staliuko, smagu tiesiog stebėti, kaip didžiulis laivas Dauguvos upe lėtai išplaukia į atvirą jūrą. Ant molo lūkuriuojantys vaikai mojuoja praplaukiantiems laivams, o smalsūs kirai suka aplink ratus ir sparnų mostais tarsi išlydi keliautojus. Lyg iš atviruko vaizdai tiesiog užburia, kai saulė nusprendžia prigulti į jūros bangas, nors ne ką mažiau romantiška ją stebėti ir anksti ryte kylančią.
Patiks ir vaikams, ir senjorams
Kol keltas pasieks Švedijos krantus – laikas mėgautis pramogomis laive. Jauniausiems keliautojams ypač patinka vaikų pramogų ir žaidimų erdvės – didieji žaidžia įvairius stalo žaidimus ar mėgaujasi interaktyviomis pramogomis, mažieji siaučia žaidimų kambaryje, šėlsta kamuoliukų jūroje. Čia laukianti „Tallink“ bičiulė Lotte iš Pramuštgalvių gatvės užima vaikus, o jos padėjėjos piešia ant veidukų. Į tokią kelionę drąsu leistis net su kūdikiais – su vežimėliu be vargo galima keliauti deniais.
Kelte visų laukia įspūdinga vakaro programa su „gyva“ muzika ir šokiais iki paryčių. Šiuo metu pasaulio muzikos hitus atlieka italų grupė. Vakaro programa keičiama kas tris mėnesius – čia koncertavo ir atstovai iš Kubos, ir saulėtosios Ispanijos, ir iš Lietuvos. Beje, šį rudenį, rugsėjo 30-ąją, Lietuvos senjorai kviečiami į specialų kruizą savo akimis pamatyti rudenėjančią Švediją ir atrasti kelionės jūra žavesį. Senjorams kruizas kainuos tik nuo 28 eurų. Jų lauks išskirtinė kelionė į Sigtuną, vieną seniausių Švedijos miestelių, vadinamą rojaus kampeliu, kuris įsikūręs prie Malarena ežero krašto. O laive senjorams paruošta išskirtinė vakaro programa su panevėžiečių jau pamėgtais „Nešpėtnais bernais“.
Kiekvieną dieną kelte organizuojama speciali loterija ir galima laimėti daugybę vertingų prizų, tarp jų – „Tallink“ dovanų kuponai kelionei kruizu. Linksmybes galima pratęsti diskotekoje ar karaokėje, kur laukiami visi norintieji išsidainuoti iki širdies.
Po tokios audringos nakties norėtųsi ilgiau pamiegoti, tačiau verta atsikelti kiek ankstėliau, mat laivui priplaukus Švedijos krantus prasideda įstabaus grožio salelės…
Salų miestas
Kiekvieno švedo siekiamybė – įsigyti kad ir nedidelę vilą vienoje tų salelių. Daugelis čia praleidžia visą vasarą, net į darbą vyksta motorine valtimi.
Bet vien tik įstabiais vaizdais sotūs nebūsi. Pasistiprinti keleiviai kviečiami į švediško stalo ar kitą pasirinktą restoraną arba į greitojo maisto kavinę. Kiekviename net patys išrankiausieji randa, kuo pasilepinti.
Kad ir koks būtų oras, keltas visuomet į Stokholmą atvyksta laiku – 11 valandą. Pirmą sykį vykstantiesiems siūloma rinktis ekskursiją po miestą su profesionaliu gidu (rusų arba anglų kalbomis). Patogiu autobusu gidas aprodo gražiausias vietas – ambasadų rajoną, Rotušę, kurioje kasmet vyksta Nobelio premijos laureatų pobūviai, kultūros namus, elegantiškąją Karalienės gatvę, Švedijos parlamento rūmus. Be abejo, žymųjį Stokholmo simbolį – Karalių rūmus, visuomet buvusius atvirus visuomenei, taip pat Didžiąją katedrą, kur buvo karūnuojami šalies valdovai, bei Riterių bažnyčią – viena geriausiai Šiaurės Europoje išlikusių pranciškonų bažnyčių, kurioje nuo XIII a. laidojami šalies monarchai.
Po ekskursijos būna laisvo laiko pavaikštinėti po Stokholmo senamiestį. Jo siaurose, paslaptingose gatvelėse daugybė kavinukių, restoranų, galerijų, suvenyrų parduotuvių. Jeigu oras netinkamas romantiškiems pasivaikščiojimams, verta aplankyti Vazos muziejų, kuriame eksponuojamas didingas XVII amžiaus karališkas karo laivas, jūros dugne išgulėjęs 333 metus. Tai yra vienintelis pasaulyje išlikęs tokio amžiaus laivas. Išsaugota daugiau kaip 95 proc. jo originalių detalių, jis papuoštas šimtais drožinėtų skulptūrų, taigi yra unikalus meno lobis ir vienas žymiausių turistinių objektų pasaulyje.
Šeimoms su vaikais smalsu užsukti į šalia Vazos muziejaus veikiantį Astridos Lindgren muziejų, kuris nukelia į paslaptingą vaikystės šalį, o kelionė traukinuku po pasakų personažų pasaulį abejingų nepalieka nė vieno. Šiame muziejuje galima viską paliesti, pasimatuoti, net nučiuožti specialiai įrengta čiuožykla iš antro į pirmą aukštą ar užsukti į Pepės Ilgakojinės tualeto kambarį. Į jį veda mažutės durelės, pro kurias suaugusiam žmogui gana sunku pralįsti.
Netoli kelto yra ir didžiulis atrakcionų parkas trokštantiems adrenalino ir įspūdingų vaizdų. Stokholme tikrai kiekvienas ras, kur nueiti ir ką pamatyti.
Muziejus po atviru dangumi
Po turiningos dienos keliautojų ir vėl laukia pramogos laive. Atgauti jėgas padeda sauna, masažas ar grožio procedūros salone, vakarienė restorane. Nespėjusieji įsigyti lauktuvių Stokholme, tą gali padaryti laive – nusipirkti ne tik įvairiausių skanumynų, žaislų, bižuterijos, bet ir prabangios kosmetikos ir parfumerijos itin draugiškomis kainomis, nes čia galioja bemuitė zona.
Keltui pasiekus Rygą, nėra reikalo skubėti į Panevėžį. Verčiau bent pusdienį skirti pasivaikščiojimams po Latvijos sostinę, nes čia tikrai yra ką pamatyti – ne veltui Ryga vadinama gyvu muziejumi prie Dauguvos upės: aplankyti Rygos pilį ir gynybinę sieną, „Trijų brolių“ namus, Domo katedrą ir vienuolyno kompleksą, Rotušės aikštę, kurioje atstatytas gražiausias ir puošniausias prieškario Rygos pastatas – „Juodagalvių“ gildijos namus. Savo architektūra žavi Šv. Petro bažnyčia, Laisvės paminklas, didžioji ir mažoji miesto gildijos, „namas su katinu“, senamiesčio gatvelių labirintai. Tikras gyvenimas verda ir didžiuliame Rygos turguje – kadaise jis buvo laikomas vienu didžiausių ir moderniausių pasaulyje. Svarbiausia, kad Rygoje viskas gana arti, tad įdomiausias vietas, parkus ir muziejus galima pasiekti pėstute.
Po tokios įspūdžių kupinos kelionės jausmas tarsi namuose nesi buvęs mažiausiai kelias savaites, nors tokiai išvykai visiškai pakanka ilgojo savaitgalio. Tad pasidaryti mažas, bet turiningas atostogas gali net ir neturintieji tikrųjų, ilgai trunkančių.