P. Židonio nuotr.

Traukiantis koronavirusui, guldo gripas

Traukiantis koronavirusui, guldo gripas

Panevėžyje per pastaruosius porą mėnesių sergamumo koronavirusu mastui sumažėjus keliskart, neliko eilių nei prie mobiliojo punkto, nei prie vakcinavimo kabinetų.

Statistika švelnėja

Visgi Respublikinėje Panevėžio ligoninėje tebėra užimta maždaug pusė COVID-19 pacientams skirtų lovų, dalis jų dėl gyvybės kovoja reanimacijos palatoje.

O traukiantis koronavirusui ir nusiėmus nuo veidų kaukes, į patalą guldo gripo ir peršalimo ligų banga.

Sergamumo COVID-19 kreivė Aukštaitijos sostinėje, kaip ir visoje Lietuvoje, jau kurį laiką krinta.

Miesto Savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos teigimu, kiekvieną savaitę fiksuojama mažiau naujų susirgimų.

Vakar dienos duomenimis, Panevėžyje sergamumas siekė 694,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Šiuo metu COVID-19 į patalą yra paguldęs 616 panevėžiečių. Vien pastarąją savaitę per parą ši liga diagnozuojama vidutiniškai 36-iems miesto gyventojams.

Dar vasario viduryje statistikai fiksuodavo keliskart didesnius skaičius. Pavyzdžiui, vasario 11-ąją šis rodiklis Panevėžyje siekė net 5600 sergančių 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

„Sergamumo sumažėjimą lėmė visuma priežasčių: kaukių dėvėjimas, vakcinavimas ir intensyvus persirgimas COVID-19“, – mano M. Burba.

Svarbiausia, anot jo, kad omikron atmaina pasirodė nesanti tokia pavojinga, kaip prieš tai buvusios. „Anksčiau nelabai kas būtų galėjęs ir pagalvoti apie ribojimų atlaisvinimą, nes nemaža dalis susirgusiųjų patekdavo į ligonines, buvo didelė mirčių tikimybė. Dabar matome, kad omikron atmaina dažniausiai persergama ganėtinai lengvai, mažiau susirgusiųjų prireikia į ligoninę“, – sako Savivaldybės gydytojas.

Kaukės nenusiėmė

Visgi, M. Burbos nuomone, nepaisant pagerėjusios situacijos ir atlaisvintų ribojimų, verčiau nepamiršti per pastaruosius porą pandemijos metų išmoktų apsisaugojimo būdų.

„Siūlau pagalvoti, ar einant į parduotuvę, kitą susibūrimo vietą neverta užsidėti kaukės. Daugiau nei 600 atvejų 100 tūkst. gyventojų Panevėžyje tikrai nėra mažas skaičius, vertinant, kad šita liga labai lengvai užkrečiama“, – mano Sveikatos poskyrio vedėjas.

Pats M. Burba teigia iki šiol parduotuvėje dėvintis veido kaukę.

„Turiu tėvus, kurie dar nesirgo COVID-19, nuvažiuoju aplankyti ir tikrai nenoriu rizikuoti jų sveikata. Tikrai tokių kaip aš, su kaukėmis, nėra daug. Suprantu, kad žmonės nori gyventi kaip anksčiau, bet matant tuos skaičius, mano supratimas dar neleidžia jaustis visiškai laisvai ir saugiai. Toliau mažėjant sergamumui, tikriausiai ir aš be kaukės vaikščiosiu, bet šiandien man su ja saugiau“, – tvirtina Savivaldybės gydytojas.

Eilių neliko

Sumažėjus sergamumui COVID-19, ištirpo eilės prie mobiliojo punkto. Jau maždaug mėnesį jame spėja suktis viena medikų komanda.

Jau kurį laiką praktiškai sustojo ir skiepijimasis nuo šios ligos.

„Tikrai tokių kaip aš, su kaukėmis, nėra daug. Bet matant tuos skaičius, mano supratimas dar neleidžia jaustis visiškai laisvai ir saugiai.“

M. Burba

Statistikos departamento duomenimis, Panevėžyje nuo COVID-19 pasiskiepijo 69,4 proc. gyventojų. Tai yra mažiau nei Lietuvos vidurkis, siekiantis 69,8 proc.

Daugiausia skiepų šalininkų – Neringos ir Alytaus rajono savivaldybėse. Jose pasiskiepijo netgi daugiau nei 95 proc. gyventojų.

Pasak M. Burbos, apie efektyvią populiacijos apsaugą galima kalbėti, kai vakcinuota bent 80 proc. jos narių.

Panevėžyje toks rodiklis pasiektas 55 m. ir vyresnių amžiaus grupėje. Po jų rikiuojasi 45–54 metų panevėžiečiai, kurių pasiskiepijo 76,6 proc.

Mažiausiai atkišusių petį skiepui – tarp nepilnamečių. Vaikų nuo 12 iki 15 metų Aukštaitijos sostinėje paskiepyta 32,2 proc., o nuo 5 iki 11 metų – 3,1 proc.

„Mažėjant sergamumui, skiepijimasis stoja. Turbūt žmonės galvoja, kad nebėra tikslinga. Manyčiau, daugiau skiepysis ar ne, priklausys nuo sergamumo rodiklių ir viruso atmainos. Dabartinė omikron nėra tokia pavojinga, bet jau kalbama apie naują atmainą Kinijoje. Kol kas klausimas, kiek skiepų suteiktas imunitetas bus efektyvus naujų atmainų atžvilgiu“, – mano M. Burba.

Sumažėjus sergamumui COVID-19, ištirpo eilės prie mobiliojo punkto. Jau maždaug mėnesį jame spėja suktis viena medikų komanda. P. Židonio nuotr.

Dėl gyvybės kovoja reanimacijoje

Nors statistiniai sergamumo COVID-19 rodikliai švelnėja, Respublikinės Panevėžio ligoninės medikai įspėja, jog atsipalaiduoti per anksti.

Įstaigos atstovo ryšiams su visuomene Vytauto Riaubiškio teigimu, iš 120-ies tokiems ligoniams skirtų lovų užimta maždaug pusė.

Ligoninės Infekcinių ligų klinikoje šiuo metu gydomi 54-i užsikrėtusieji COVID-19.

Dar penki tokie ligoniai sunkios būklės yra nuolatinėje Reanimacijos skyriaus medikų priežiūroje. Iš jų net keturi intubuoti.

Puola gripas

Gydytojai jau visą mėnesį stebi ir išaugusį sergamumą gripu bei peršalimo ligomis.

Praėjusią savaitę Panevėžyje diagnozuota 20 susirgimų gripu ir 1200 ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos atvejų.

Bendras sergamumas šiomis ligomis Aukštaitijos sostinėje siekia 139,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

Šiemet dominuoja gripas A, kuriam būdingas intensyvus ir kelias paras besitęsiantis karščiavimas, raumenų, kaulų laužymas.

Nors, pasak M. Burbos, praėjusį mėnesį mieste buvo stebimas gana aukštas sergamumas gripu ir ūmia viršutinių kvėpavimo takų infekcija, vis dėlto jis nepasiekęs epideminio lygio.

Sveikatos poskyrio vedėjo nuomone, ūgtelėjęs sergančiųjų skaičius gali būti susijęs ir su kaukių atsisakymu.

„Gripas ir peršalimo ligos plinta oro lašeliniu būdu, taigi, kaukės padeda apsisaugoti ne tik nuo koronaviruso, bet ir nuo to paties gripo“, – sako M. Burba.

Komentarai

  • Kaip diagnozuojamas gripas? kuo jis skiriasi nuo makarono viruso? gal cia nauja atmaina?

  • Veplos be kaukiu vaiksto.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų