Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija (VTEK) imsis aiškintis, ar mandato atsisakiusi Seimo narė „valstietė“ Greta Kildišienė privalėjo deklaruoti, jog naudojosi „Agrokoncerno“ automobiliu.
Tai trečiadienį vienbalsiai nusprendė VTEK. Komisijos vadovas Romas Valentukevičius nuo klausimo nusišalino.
VTEK narys Virginijus Kanapinskas posėdyje pridūrė, kad VTEK gali spręsti klausimą tik dėl deklaravimo, tuo metu įstatymai numato, kad klausimą dėl interesų konflikto, anot jo, privalo spręsti Seimo Etikos ir procedūrų komisija.
Komisijos narys Saulius Katuoka pabrėžė, kad komisija neatmeta, jog su G.Kildišienės istorija bus svarstoma ir tai, ar VTEK pirmininkas buvo teisus teikdamas savo su komisija nederintą išaiškinimą ir ar ateityje gali teikti konsultacijas parlamentarams tokiu būdu.
„Komisijos sprendimas yra priimtas jos kompetencijos ribose ir, man atrodo, komisijos sprendimas yra teisingas, – dėstė S.Katuoka. – Kada bus tyrimas atliktas, jūs išgirsite atsakymą ir galbūt net plačiau pažiūrėsime, galbūt ir įvertinsime komisijos pirmininko veiksmus. Kol kas nedarbine tvarka norime padiskutuoti“.
VTET priims sprendimą
VTET sprendimą dėl buvusios parlamentarės veiksmų turi priimti ilgiausiai per tris mėnesius, tačiau tikimasi jo sulaukti gerokai anksčiau.
R.Valentukevičius sako nusišalinęs, kadangi, komisijos narių nuomone, jis jau buvo išsakęs savo poziciją. Anot jo, komisija, nuspręsdama pradėti tyrimą, pasidavė politiniam spaudimui.
Jis sako, jog vadovaudamasis teisės aktais pagrindo pradėti tyrimui dėl G.Kildišienės nemato.
„Pagal tai, kaip yra politikų nuomonės reiškiamos, komisija yra savarankiška, nepriklausoma ir turi spręsti pati. Šiuo atveju, komisija apsisprendė ir neatlaikė , matyt, politikų spaudimo ir nutarė pradėti tyrimą. Tokių atvejų yra buvę gal ne vienas, jis nėra skambus, ir nekildavo tarp manęs ir komisijos diskusijų tuo klausimu. Šiandien komisija pasielgė kitaip – lauksime jų sprendimo“, – kolegų veiksmus įvertino VTEK vadovas.
S.Katuoka neatmeta, kad gali būti pradėti tyrimai ir dėl žiniasklaidoje paviešintų kitų parlamentarų nedeklaruotų panašių sandorių.
„Pranešimai spaudoje gali irgi būti pagrindas pradėti tyrimą“, – sakė jis.
Komisijos sprendimu, prieš posėdį darbotvarkės klausimai buvo aptariami neviešai, nors VTEK reglamentas tokią išimtį numato taikyti tik jei nustatoma, kad posėdyje nagrinėjama asmens privati informacija, kurią būtina apsaugoti, arba valstybės, tarnybos, profesinę, komercinę paslaptį sudaranti informacija.
Buvusi parlamentarė naudojosi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ automobiliu „Range Rover“, kurį iš koncerno lizingu siekė išsipirkti jos mama. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį patenkino G.Kildišienės prašymą ir panaikino jos mandatą. Ji atsistatydinanti paskelbė praėjusį penktadienį, žiniasklaidoje pasirodžius istorijai apie jos atžvilgiu vykdytą bei nutrauktą ikiteisminį tyrimą.
Šioje istorijoje Seimo opozicija ir kai kurie valdantieji, taip pat ir Seimo pirmininkas LVŽS atstovas Viktoras Pranckietis ragina atsistatydinti VTEK vadovą R.Valentukevičių, kuris praėjusią savaitę pareiškė, kad interesų konfliktas G.Kildišienei nekilo. VTEK nariai Gražina Imbrasienė ir Virginijus Kanapinskas taip pat kritikavo pirmininko sprendimą teikti išaiškinimą VTEK vardu.