Tiltagalių alternatyvios mados festivalis „Pašėlęs ruduo 2018“ ir šįmet stebino dalyvių išmone. Kūrėjai pristatė daugiau nei dvi dešimtis iš įvairių gamtinių medžiagų pagamintų modelių. Toks festivalis Tiltagaliuose vyko jau aštuntą kartą ir peržengė ne tik savo krašto, bet ir Lietuvos ribas.
Šiųmečiame alternatyvios mados festivalyje dalyvavo devyni užsienio svečiai iš Lenkijos, Turkijos, Portugalijos, Italijos. Vienas jų – svečias iš Turkijos – darbavosi vertinimo komisijoje. Užsieniečiai Tiltagalius atrado neatsitiktinai. Karsakiškio Strazdelio pagrindinė mokykla vykdo bendrą ekologinį projektą su šių šalių mokyklomis. Panevėžio rajono delegacijai lankantis jose, buvo nuvežtas ir pristatytas vienas mados festivalio eksponatas, sužavėjęs užsieniečius.
„Svečiams kilo mintis, kad būtinai reikia atvykti tuo laiku ir išvysti ne tą vieną darbą, bet visą renginį“, – pasakojo Tiltagalių kultūros centro direktorė Renata Kopūstienė.
„Užvežė“ ir abiturientus
Dauguma alternatyvios mados festivalio dalyvių jau turi nemenką patirtį, yra ne kartą stebinę publiką savo darbais, tačiau dalis jų festivalyje-konkurse prisistatė pirmą kartą. R. Kopūstienė sako, kad dalis dalyvių jau po pernykščio renginio suko galvas, ką pristatys šiais metais. Tad kai kurių darbai – visų metų apmąstymų produktas.
Abiturientas iš Kupiškio rajono į mados festivalį atvežė net keturis modelius.
„Tiek jį „užvežė“ šis renginys, paliko tokį didelį įspūdį, tiek į jį įaugo, kad vos tik vienam renginiui pasibaigus jau galvoja, ką pristatys kitame“, – džiaugiasi R. Kopūstienė.
Vaikino darbus pristatė jo bendraamžiai. Pasak direktorės, dažniausiai modeliais būna vaikai, jaunesni moksleiviai, kartais suaugusieji, tačiau aštuoniolikmečiai vaikinai-modeliai festivalyje pasirodė pirmą kartą. Modeliu šiemet pabuvojo ir Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos direktorė Jolanta Grinkienė.
Galimybė atsiskleisti
R. Kopūstienė džiaugiasi, kad šis renginys pritraukia ne tik nemažai žiūrovų, bet ir suteikia galimybę kūrybingiems žmonėms atskleisti savo gebėjimus.
„Tai visų menų sintezė, kur turi ir prie dailės prisiliesti, ir prie choreografijos. Darbą reikia pristatyti teatralizuotai. Šis renginys išsiskiria iš kitų ir yra ypatingas tuo, jog įtraukia pasyviąją visuomenės dalį, kuri niekur kitur nedalyvauja, nepasirodo, nepasireiškia. Tarkime, nedainuoja kapelose, nešoka, o čia nustebina“, – sako kultūros centro vadovė.
Tiltagalių alternatyvios mados festivalio dalyviai be specialaus floristinio, menų išsilavinimo atskleidžia tokį kūrybingumą, kad belieka tik aikčioti.
„Kai pamatai produktą, negali patikėti, kokį žmogus turi skonį, pajautimą“, – sako R. Kopūstienė.
Visi dalyvių darbai buvo įvertinti – gavo įvairiausias nominacijas, prizus. Neužmiršti ir modeliai. Jie apdovanoti augaliniais saldumynais, pagamintais iš uogų ir pan. Trijų pirmųjų vietų laimėtojams šiemet pirmą kartą skirtos piniginės premijos nuo 150 iki 50 eurų.
„Matydami, kiek įdėta be galo kruopštaus darbo, kiek reikia įvairių medžiagų, norisi paskatinti“, – sako R. Kopūstienė.
Susumavus rezultatus, šįmet festivalyje pirmąją vietą laimėjo Aurelija Brazdžiūnienė, pristačiusi darbą iš beržo tošies. Jam pagaminti kūrėja skyrė kelias dešimtis valandų kruopštaus darbo. Antrosios vietos laimėtoja tapo Samanta Šaparnytė, specialiai šia proga atvykusi iš užsienio. Trečioji vieta atiteko Audronei Jatužienei.