Didžiąją savaitę prieš Velykas pradėjęs Verbų sekmadienis į miesto bažnyčias sukvietė minias tikinčiųjų.
Nešini žaliomis kadagių šakelėmis žmonės santūriai pasitinka artėjantį Kristaus prisikėlimą.
„Tai diena, kai Kristus įžengė į Jeruzalę – miestą, kuriame jį sveikino žmonės po kojomis klodami palmių šakeles, sveikindami, kuriame tą pačią savaitę jis buvo nukryžiuotas, mirė ir prisikėlė“, – Kristaus kančios (Verbų) sekmadienio istoriją trumpai priminė Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros administratorius, kunigas Eugenijus Troickis.
Minėdami šią dieną, anot dvasininko, tikintieji pradeda Didžiąją Savaitę – laiką, kai apmąstomi Viešpaties gyvenimo paskutiniai įvykiai, jų prasmė žmonijai.
Iki pat Velykų privalu laikytis santūrumo, rimties. Penktadienį kalbintas E. Troickis ragino tikinčiuosius laikytis pasninko ir kukliau dengti šeimos stalą, kuris jau kitą sekmadienį pasipuoš skaniausiais patiekalais, dailiais raštais margintais margučiais.
Stebuklinga šakelė
Ant to stalo vietos būtinai atsiras ir verbai, kurią dažnas parapijietis dar šiandien nešė į bažnyčią pašventinti.
Lietuviai nuo seno ankstų Verbų sekmadienį skubėdavo nurėkšti kadagio šluotelę, ja išperti namiškius, kad šie visu metus būtų sveiki ir gražūs. Tikėta, jos iš bažnyčios parnešta šventinta verba saugojo namus nuo gaisrų, nelaimių, gyvuliams neša sveikatą. Žmonės tokią šakelę dėdavo į avilį, kad bitės neštų daugiau medaus.
Prie Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros kalbinti jaunesni parapijiečiai prisipažino daug ko apie verbos galias nebežinantys, tačiau visi žinojo lyg burtažodį skambančius žodžius „Ne aš plaku, verba plaka“.
Didžioji Savaitė – laikas, kai apmąstomi Viešpaties gyvenimo paskutiniai įvykiai, jų prasmė žmonijai.
„Prisimenu, kaip tėvai vaikystėje ankstų rytą plakdavo kadagio šakele mus, vaikus, – Sekundei.lt pasakojo panevėžietė Jolanta Bitinaitė. – Niežėdavo dar ilgai, bet niekas negalėjo pykti – juk dėl sveikatos taip visi daro. Dabar ir pati stengiuosi bent pasveikinti savo mažylius ir palinkėti jiems nesirgti.“
Panevėžietis Antanas su žmona Janina pasakojo, kad keltis Verbų sekmadienį visada linksmiau nei įprasta. Nors šią dieną reikia rimties, nuotaiką pašnekovams gerina saulėtas rytas, bundanti augalija ir Velykų laukimas, kai į namus grįžta vaikai su anūkais. Tuomet visi kartu eina į bažnyčia, paskui sėda prie bendro stalo, ridena margučius, šnekasi.
„O dabar abu vieni einame į Šv. Mišias, kurių metu prisiminsime Kristaus kančios metą“, – patikino ponia, Janina skubiai prie Katedros vartų nusipirkusi kuklią kadagio puokštelę už 50 centų.
Populiaresnės gyvos puokštės
Tokių žalumynų kainos šiandien prie Dievo namų svyravo nuo 1,50 euro iki 20 centų. Už pastarąją senutės pirko itin mažytį ryšelį spygliuotų kadagio šakelių.
Panašias puokšteles sekmadienį pardavinėjo ne vienas prekeivis – nuo pensininko iki vaiko. Vienintelė panevėžietė Viliūnė pirkėjams siūlė puošnias verbas iš džiovintų augalų.
„Kol sveikata laidžia, tol vis dar padarau. Daug metų gaminu verbas, jas pinu nuo lapkričio, o medžiagas ruošiuosi nuo vasaros“, – pasakojo pensininkė, už savo rankų darbo verbas prašiusi 4–5 eurų.
Kaina, anot jos, neatperka vargo, kurio reikia gamyboje. Šiais metais pašnekovė teigė pripynus per pusšimtį verbų. Beveik visas jas ir pardavė. Nors moteris pastebėjo, jog šįsyk populiaresnės buvo gyvos puokštės: kadagių, karklų šakelės, žibučių žiedai.
Pavasarine puošmenas praeiviams siūlė pardavėja Rita: Kaubariškyje sodą turinti moteris sakė ten lengvai randanti reikalingų augalų,
„Kokius penktus metus ateinu pardavinėti verbų, šiemet visai sėkmingai tai pavyko padaryti – nuo devintos ryto iki pietų beveik viską išgraibstė! Anksčiau tekdavo pastovėti iki penkioliktos valandos“, – pasidžiaugė.
Iki 12 val. prie Kristaus Karaliaus katedros verbų kilimai jau buvo beveik tušti. O šventoriuje tuo metu jau buriavosi didžiųjų dienos iškilmių laukiantys tikintieji. Jas pradėjo tautiniais drabužiais vilkintys procesijos dalyviai, jie ėjo aplink katedrą lydimi maldų ir giesmių.
Vidurdienio Mišiose Verbų sekmadienį šioje bažnyčioje dalyvavo ir jo Ekscelencija Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas.