Ar vaikas pateko į norimą mokyklą, paaiškės tik gegužės pabaigoje, tačiau jau šią savaitę Panevėžio savivaldybės vadovus ir Švietimo skyrių pasiekė „Vyturio“ progimnazijos dabartinių ketvirtokų tėvų skundas.
Likus dienai iki priėmimo į penktąsias klases mokykla jiems pranešė, kad dėl vietos trūkumo iš keturių ketvirtų klasių bus formuojamos tik trys – po trisdešimt vaikų klasėje, o būsimieji penktokai iš kitų mokyklų išvis nebus priimami.
Tokį sprendimą mokykla aiškina patalpų trūkumu. Tėvų tokie argumentai neįtikino.
Jie piktinasi, kad vaikams bloginamos sąlygos – mokytis teks ne tik perpildytose klasėse, bet ir su kitais klasės draugais.
Švietimo skyrius teigia, kad galutinį klasių komplektų skaičių mokykloms miesto Taryba tvirtins tik pavasarį, tačiau ir prasitaria, kad tėvus išgąsdinęs variantas irgi nėra atmestinas.
Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos direktorė Vitalija Dziuričienė teigė, kad dabartines keturias ketvirtokų klases išskirstyti į tris svarstoma dėl dviejų priežasčių.
Pirmoji ir svarbiausia – moksleivių skaičius.
Keliems dabartiniams ketvirtokams nusprendus pasirinkti kitas mokyklas, liko per mažai vaikų, kad mokykla galėtų sudaryti keturias penktąsias klases.
Kita priežastis – patalpų trūkumas. Jau šį rudenį mokykla paaukojo rūbinę, kad pradinukams įrengtų sporto salę.
„Susirinkime su tėvais pasidalijau informacija, kas būtų, jeigu būtų. Toliau šiuo klausimu bus diskutuojama, dirbama, kai tik pati ką nors daugiau žinosiu, šia informacija pasidalinsiu ir su tėvais“, – kalbėjo V. Dziuričienė.
Pasak direktorės, visi dabartiniai ketvirtokai toliau galės mokytis progimnazijos penktoje klasėje, tačiau išlaikyti visas keturias klases vargu ar pavyks.
„Tėvai nerimauja, kad jeigu liks trys klasės, jos bus labai didelės, nenori, kad vaikai būtų išskirstomi. Demokratinėje šalyje jie turi teisę turėti savo nuomonę ir ją išsakyti. Bet kai klases tenka jungti šeštoje ar septintoje klasėje, būna daug sudėtingiau nei toks sujungimas po ketvirtos klasės“, – komentavo progimnazijos vadovė.
Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė neslėpė sulaukusi sunerimusių tėvų skambučių dėl neva skubotai priimamų sprendimų „Vyturio“ mokykloje.
Pasak vedėjos, šiuo metu pačios mokyklos planuoja, kaip dirbs nuo kitų mokslo metų, ir savo sprendimo neprivalo su niekuo derinti.
Tik kovo mėnesį jos teikia pageidavimus, kiek planuoja turėti klasių komplektų, o juos tvirtina miesto Taryba.
„Jokių sprendimų dar nėra priimta. Nors tėvai nurodo, kad bus daug norinčiųjų į „Vyturį“ pereiti iš Pradinės mokyklos, bet tokių prašymų nematome. Tiesa, dar ne visi peržiūrėti, tačiau ankstesnių metų patirtis rodo, kad „Vyturio“ progimnaziją renkasi iki 5–7 vaikų iš Pradinės mokyklos, tikrai ne visa klasė pereina“, – teigė S. Sėrikovienė.
Pasak vedėjos, didžioji dalis Pradinės mokyklos moksleivių toliau mokslus tęsia „Vilties“, Beržų, „Žemynos“, kitose miesto progimnazijose.
Maksimalus moksleivių skaičius pradinėse klasėse yra 24 vaikai, o nuo penktos klasės – 30, tad keičiantieji mokyklą papildo jau sudarytas klases.
Po „Vyturio“ progimnazijos ketvirtokų tėvų apklausos paaiškėjus, kad kai kurie vaikai planuoja pereiti į kitas mokyklas, likusių mokinių nebeužtenka sudaryti keturioms penktosioms klasėms.
„Dabartiniai „Vyturio“ progimnazijos ketvirtokai telpa į tris klases ir dar galima bus priimti kelis vaikus iš kitų mokyklų. Progimnazijos vadovė skaičiuoja, kad jeigu nesurinks per 90 vaikų, niekas neleis formuoti ketvirtos klasės, nes tokiu atveju mokykla negauna finansavimo dėl per mažo mokinių skaičiaus. Todėl ji dabar ir kalbasi su tėvais, kad gali būti toks variantas, jog liks nebe keturios, o trys penktokų klasės. Neabejoju, kad ir pati direktorė norėtų turėti keturias“, – aiškino S. Sėrikovienė.
Anot Švietimo skyriaus vadovės, klasių jungimo klausimas visuomet jautrus.
„Kai pasibaigs mokinių priėmimas į pirmąsias ir penktąsias klases, galėsime prognozuoti tikslesnį klasių komplektų skaičių. Be mokyklos tikrai niekas neliks. Bet mokyklų direktoriai jau dabar turi strategiškai apmąstyti tiek lėšų, tiek žmogiškųjų išteklių klausimą. V. Džiuričienė kaip vadovė privalėjo tėvus informuoti, kad galimas ir kitoks sprendimas. Bet galutinį žodį tars miesto Taryba“, – sakė S. Sėrikovienė.
Gegužės pabaigoje paaiškės, kiek būsimų pirmokų pradės naujuosius mokslo metus.
Populiariosios mokyklos dažnai sulaukia gerokai daugiau prašymų nei yra laisvų vietų, o kitos vos surenka po vieną būsimų pirmokėlių klasę.
Norintieji atžalą užregistruoti į pageidaujamą mokyklą tą skuba padaryti kuo anksčiau.
Pasak Švietimo skyriaus centralizuoto priėmimo į mokyklas specialistės Violetos Seredžiuvienės, jau treti metai, kai dokumentus dėl priėmimo į mokyklą galima teikti elektroniniu būdu – tai gerokai patogiau tėveliams.
„Karantino metu taip dirbome ir tai pasiteisino, nes nebeliko tokių didelių eilių, kokios būdavo ankstesniais metais. Dėl išskirtinių aplinkybių kai kurie žmonės pateikti prašymų atėjo į Švietimo skyrių, bet taip savo atžalas užregistruoti panoro vos iki dešimties tėvų“, – sakė specialistė.
Pasak V. Seredžiuvienės, vien per pirmąją registracijos valandą Švietimo skyrius sulaukė per 200 prašymų, 11 val. jų jau buvo apie 500, o iki darbo dienos pabaigos pasiekė 600 – kone 80 proc. visų planuojamų sulaukti prašymų į pirmąsias ir penktąsias klases.
Kokios mokyklos geidžiamiausios, kol kas neaišku – specialistai dar tik apdoroja informaciją.
Eilės pradžioje atsiduria ne pirmieji atsiuntę prašymus, o specialiųjų poreikių turintys vaikai, taip pat tie, kurių broliai ar sesės jau lanko norimą mokyklą, profesinės karo tarnybos karių vaikai. Švietimo skyrius centralizuotai dokumentus priima į „Ąžuolo“, Beržų, Rožyno, „Saulėtekio“, „Šaltinio“, „Vilties“, „Vyturio“, „Žemynos“ progimnazijų, Panevėžio pradinės ir Mykolo Karkos pagrindinės mokyklų 1-ąsias bei 5-ąsias klases.
Į Alfonso Lipniūno progimnaziją, taip pat miesto specialiąsias mokyklas, Vytauto Žemkalnio, Kazimiero Paltaroko, Raimundo Sargūno sporto ir Vytauto Mikalausko menų gimnazijas mokiniai priimami prašymus pateikę pačioms mokykloms.