Baudžiamąją bylą neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad Panevėžio apygardos teismas pagrįstai panevėžietei už tokį nusikaltimą skyrė tik laisvės apribojimo dvejiems metams bausmę. Be to, motina įpareigota 6 mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dalyvauti elgesio pataisos programoje, lankyti psichologo konsultacijas, per metus neatlygintinai išdirbti 150 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.
Nuteistoji taip pat privalės dirbti, o jeigu neteks darbo, užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje bei savo vaikeliui sumokėti 5 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti.
„Nuteistajai paskirta bausmė yra teisinga ir atitinkanti jos įvykdytos veikos pavojingumą“, – pažymėjo apeliacinės instancijos teismas.
Bylos duomenimis, pirmagimio panevėžietė susilaukė praėjusių metų birželio 15-osios naktį ir jį paliko vieno Panevėžio Vilties gatvėje esančio daugiabučio namo antro aukšto laiptinėje. Kūdikį atsitiktinai aptiko to paties namo gyventojas. Jis iš karto iškvietė pagalbą – į ligoninę atvežtam vaikeliui buvo nustatytas bendras kūno atvėsimas, jo gyvybei grėsė realus pavojus.
Vaikelio motiną policijos pareigūnai išaiškino praėjus vos parai po jo suradimo.
Šiuo metu mažylį prižiūri laikinieji globėjai. Motina irgi yra pareiškusi norą jį auginti pati. Tačiau tuo suabejojo vaikelio globėjai, pateikę skundą apeliacinės instancijos teismui. Jie nesutiko su motinai skirta švelnesne, nei numato baudžiamasis įstatymas, bausme. Globėjai skunde pažymėjo, kad bausmės švelninimas gali būti pagrįstas tik išimtinėmis aplinkybėmis.
„Motinai turėtų būti paskirta bausmė, susijusi su laisvės atėmimu, nukentėjusiojo sveikatos būklė tik prastėja, jo raida pagal atskiras kategorijas atsilieka maždaug 2–3 mėnesius, šiuo metu yra renkami dokumentai vaiko neįgalumui nustatyti“, – apeliaciniame skunde buvo pažymima, kad net ir dabar motina savo vaiku rūpinasi nepakankamai, nesupranta jo sveikatos būklės ir nesugeba jo tinkamai prižiūrėti.
Pasak globėjų, po motinos vizitų ir susitikimų su vaiku šio būklė prastėja.
„Manome, kad pirmosios instancijos teismas nepagrįstai konstatavo, jog nuteistoji nuoširdžiai gailisi padariusi nusikalstamas veikas“, – teigiama Lietuvos apeliaciniam teismui įteiktame globėjų skunde.
Vaikelio motina teismui pateiktame atsiliepime aiškino pati augusi be tėvų, todėl nuo vaikystės įpratusi nerodyti emocijų, tačiau tai nereiškia, kad nesigaili dėl padaryto nusikaltimo.
Esą nemačiusi tinkamo šeimos pavyzdžio, bijojusi, kad ir pati nebus gera mama. Moteris teigė, jog palikdama sūnų likimo valiai pasielgė neapgalvotai, tačiau pasirūpinusi, kad jis nesušaltų – susukusi į pledą ir palikusi toliau nuo durų.
Bylos nagrinėjimo metu nuteistoji savo kaltę pripažino visiškai, viso proceso metu gailėjosi dėl savo poelgio. Byloje apklausti liudytojai nurodė, kad abu šios moters tėvai girtaudavo, konfliktuodavo. Nuteistosios bendradarbė teisme pasakojo, kad moteris buvo uždaro būdo, su niekuo nenorėjo bendrauti.
Teismas atkreipė dėmesį, kad po nusikalstamos veikos padarymo motina lankėsi pas psichologą, psichiatrą, jai teikiamos socialinės paslaugos, sudarytas individualus pagalbos planas, ji bendrauja su socialiniais darbuotojais.
„Galima pagrįstai konstatuoti, jog nuteistoji iš tikrųjų savo nusikalstamus veiksmus vertina kritiškai, dėl jų padarymo nuoširdžiai gailisi ir pasižada pasitaisyti“, – nusprendė teismas.