Teatrą gatvėje lydėjo nuostabos žvilgsniai (foto galerija)

Teatrą gatvėje lydėjo nuostabos žvilgsniai (foto galerija)

Jei ne žiūrovas į teatrą, tai teatras pas žiūrovą. Tokį eksperimentą atlikę Panevėžio teatro „Menas“ aktoriai išėję į miesto gatves ne vieną praeivį privertė suglumti.

Kitokia repeticija

Praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio apdarais vilkintys keistuoliai su lagaminais penktadienio popietę Panevėžio centre krėtė staigmenas. Pasikeitusiu Panevėžiu besistebintis, besidžiaugiantis, išdykaujantis paltuotų svečių būrys ne vienam sutiktajam kėlė šypseną. Tik nežinia, ką turėjo pagalvoti sunkvežimiu į remontuojamą Vasario 16-osios gatvę atriedėję kelininkai, kai staiga sustabdę jų mašiną tie keistuoliai tarsi niekur nieko sulipo į jos priekabą. Laisvės aikštėje gaudė balandžius, plyteles klojančių darbininkų prašė tylos.

„Gatvės teatras yra demokratiškiausias ir laisviausias būdas vaidinti, nes jis vyksta viešai ir skirtas visiems, naudojant tai, kas yra būtent toje vietoje. Nereikia pirkti bilieto, nereikia eiti į teatrą – viskas vyksta jums.“
A. Švarzteinas

Taip dešimt teatro „Menas“ aktorių kartu su argentiniečių kilmės ispanų operos teatro režisieriumi, cirko ir gatvės teatro spektaklių kūrėju, aktoriumi, profesionaliu komiku Adrianu Švarzteinu vaidino improvizuotą kelionę iš 1950 metų į dabartį. Kiekvienas keliautojas privalėjo atlikti režisieriaus paskirtas užduotis.

„Tai tarsi mūsų repeticija po mokymų. Iš anksto nežinojome, ką turėsime daryti gatvėje, ką teks vaidinti“, – pasakoja aktorė Elona Karoblytė.

Demokratiškiausias teatras

Pasirodymas Panevėžio centre, pasak teatro meno vadovės Monikos Klimaitės-Daunienės, yra praktinių įstaigos dirbtuvių aktoriams dalis. Jie nuo pirmadienio A. Švarzteino buvo mokomi vaidinti gatvėje, o penktadienį savo įgūdžius turėjo pasitikrinti viešumoje.

„Gatvės teatras yra demokratiškiausias ir laisviausias būdas vaidinti, nes jis vyksta viešai ir skirtas visiems, naudojant tai, kas yra būtent toje vietoje. Nereikia pirkti bilieto, nereikia eiti į teatrą – viskas vyksta jums. Tai demokratiškiausias būdas investuoti mokesčių mokėtojų pinigus į kultūrą ir suteikti paslaugas tiesiai jiems“, – apie tikro ir gatvės teatro skirtumus „Sekundei“ sakė režisierius A. Švarzteinas.

Gatvėje, anot jo, itin plačios sąlygos kurti naujas istorijas, improvizacijas. Aktoriams scena tampa parkas, aikštė, skulptūros, pastatai, transportas. Net žiūrovai, regėdami meną savo įprastoje erdvėje, pasak pašnekovo, kitaip ją pamato. Toks menas, argentiniečio nuomone, visiems sužadina fantaziją.

Tokį eksperimentą atlikę Panevėžio teatro „Menas“ aktoriai išėję į miesto gatves ne vieną praeivį privertė suglumti. P. Židonio nuotr.

Nauja galimybė

Dirbdamas su Panevėžio aktoriais, A. Švarzteinas negailėjo šiems pagyrų. Ant jo, tai profesionalūs, kūrybingi žmonės. Režisierius linkėjo jiems daugiau atradimų ir greičiau sulaukti karantino pabaigos.

Vaidinti gatvėje Panevėžio aktoriai bandė ir praėjusią vasarą, rodydami performansus. Tačiau tai, kas miesto centre vyko penktadienio popietę, pasak meno vadovės, pirmas kartas, kai rodomas tikras gatvės teatras pagal jo taisykles.

Atšilus orams įgūdžių įgavęs teatras žada daugiau pasirodymų Panevėžio gatvėse.

Galerija

Komentarai

  • Puiku. Gaila , kad nepasitaikė pamatyti…Ar kas paplojo?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų