Legendinės grupės BIX lyderis Saulius Urbonavičius-Samas kadaise svajojo apie dailininko karjerą. Ir nors dabar jis – populiariosios kultūros ir įvairių televizijos projektų veidas bei prodiuseris, dailė iš jo gyvenimo niekur nedingo.
Panevėžio Smėlynės bibliotekoje iki birželio pabaigos veikia Samo, šįkart ne muzikanto, o dailininko, darbų paroda.
S. Urbonavičiaus kelias į muzikos ir dailės pasaulį prasidėjo Panevėžyje. Čia jis mokėsi dabartinėje Juozo Miltinio gimnazijoje ir piešdavo ant visko, kas pakliūdavo po ranka, čia dalyvaudavo piešimo ant asfalto konkursuose ir lankė Dailės mokyklą. Pastarąją metęs ėmė muzikuoti ir netgi grojo estradiniame ansamblyje mėsos kombinate.
Visgi baigęs mokyklą Saulius rimtai buvo nusiteikęs tapti dailininku ir 1984 metais įstojo į Šiaulių universiteto Dailės fakultetą. „Viskas galėjo būti kitaip, jei teptuko nebūtų nugalėjusi gitara, – prisimena Saulius. – Matyt, kažkokią dovanėlę gavau iš aukščiau ar iš tėvų.“
Saulius tuomet tvirtai tikėjo, kad bus tapytoju, bet profesionaliu dailininku taip ir netapo, nors tapybos neapleido. S. Urbonavičius-Samas yra surengęs savo tapybos darbų parodų, pats sukūrė ne tik BIX grupės plokštelių viršelius, bet apipavidalino ir savo muzikinius klipus.
„Viskas galėjo būti kitaip, jei teptuko nebūtų nugalėjusi gitara. Matyt, kažkokią dovanėlę gavau iš aukščiau ar iš tėvų.“
S. Urbonavičius-Samas
Nuolatinis taisyklių laužytojas S. Urbonavičius-Samas dėl išskirtinio požiūrio į pasaulį ir drąsos reikšti savo nuomonę dėkingas artimiesiems, o ypač seneliui, prieš Antrąjį pasaulinį karą tarnavusiam Lietuvos kariuomenėje.
S. Urbonavičius 1982-aisiais su draugu į magnetofono juostą įrašė savo pirmąjį muzikinį albumą: Saulius grojo gitara ir dainavo, o draugas vietoje būgnų naudojo pagalves, fone skambėjo vaikiškos jonikos garsai. Šis vienetinis muzikinis veikalas keliavo iš rankų į rankas, kol kažkas jaunuosius atlikėjus įskundė saugumui.
Nors tai buvo jaunatviškos, pozityvios dainos apie Šiaulius, virš galvų skraidančius karinės bazės lėktuvus ir politika Samo dainos nė nekvepėjo, saugumiečiai jas įvertino kaip antitarybinę veiklą. Saulių iškvietę pareiškė: „Viskas, važiuok į kariuomenę. Paauklės.“ Nuo tarnybos karo zonoje Afganistane S. Urbonavičių išgelbėjo būtent dailininko talentas.