P. Židonio nuotr.

Šviežias derlius išgąsdino kainomis

Šviežias derlius išgąsdino kainomis

Prekybą šiųmetėmis daržovėmis pradėję verslininkai teigia, jog maisto prekių kainoms augant greičiau nei pajamoms, daugėja pirkėjų, „pasisotinančių“ akimis.

Centrinės Panevėžio turgavietės prekeiviai pripažįsta, kad šis sezonas – brangiausias iki šiol buvusių, tačiau tikina, jog kainas diktuoja ne jie.

Perka akimis

Šaltas pavasaris pavėlino pirmųjų braškių derlių.

Savo ūkyje užaugintomis uogomis dar tik kelias dienas turguje prekiaujanti Jurgita Armonavičienė už kilogramą braškių prašo 10 eurų.

Jei pirkėjai patys atvyksta į jų ūkį Pasvalio rajone, Ustukių kaime, kilogramą atiduodanti už aštuonis eurus.

„Pernai pirmąsias savo uogas pardavinėjome po 8 eurus, bet tik todėl, kad derlius buvo gerokai vėlyvesnis. Kiti prekeiviai pirmąsias braškes pardavinėjo irgi po 10 eurų. Tad kainos liko tokios pat“,– sako J. Armonavičienė.

Antradienio rytą į turgavietę Panevėžyje ji atsivežusi 25 kilogramus braškių. Visas jas planavo parduoti per pusdienį.

„Auginu daržoves jau dvidešimt metų, bet tokių kainų dar nėra buvę.“

D. Auželienė

Pasak uogų augintojos, vieni perka pasimėgauti po kilogramą, o kiti – ir visus keturis, priklausomai nuo šeimos didumo.

Tačiau dauguma, išgirdę kainą, nusprendžia luktelėti, kol šios atpigs.

Pasak J. Armonavičienės, dėl vėluojančio pavasario pigesnių braškių reikės laukti ilgiau. Dar tik pradėtas skinti pirmasis derlius, užaugintas šiltnamiuose.

„Šiemet labai šaltas pavasaris, tad ir uogų bus gerokai vėliau, gal tik birželio antroje pusėje. Derlių dar labai sunku prognozuoti. Jeigu prasidės lietūs, kaip žada, gali būti, kad uogos supus“, – kalbėjo uogų augintoja.

Ji pati braškes augina šiltnamiuose. Kuo daugiau šilumos ir šviesos jos gauna, tuo saldesnės.

Nors J. Armonavičienės šiltnamiai nėra šildomi, jau kovą išlindus saulei juose gerokai šilčiau nei lauke.

Kaip užauginti dideles ir gražias uogas, anot J. Armonavičienės, paslapties nėra. Ji pati sodina Lietuvoje dar palyginti naujos ‘Magnum’ veislės braškes. Tačiau svarbiausia kasmet atsodinti naujus daigus – tik pirmamečių uogienojų derlius bus gausus.

Pirmojo derliaus kainos ne vieną išgąsdino: už lietuviškų agurkų kilogramą buvo prašoma keturių eurų, o už trešnes – kone keturiskart daugiau. P. Židonio nuotr.

Net nebando siūlyti

Neišgalintieji už lietuviškas braškes mokėti dešimties eurų už kilogramą gali rinktis atvežtines.

Iš Graikijos atkeliavusios braškės perpus pigesnės – daugelis turgaus prekeivių siūlo po pusę kilogramo susvertas braškes už 2,3 – 2,5 euro.

Brangiau teks atseikėti už vasaros gėrybes: tiek trešnių, tiek ir šilauogių kilogramas kainuoja 10 eurų.

Pasak įvairiomis uogomis ir daržovėmis prekiaujančios Redos Šukienės, pirmųjų uogų kainos buvo išties rekordinės.

Pavyzdžiui, trešnių kilogramas kainavo ir visus 40 eurų, todėl šių uogų nė nesiūliusi panevėžiečiams.

„Tokiomis kainomis net nesiryžome prekiauti. Čia ne Vilnius, kad pirkėjai galėtų mokėti tokias sumas. Tas pats su daržovėmis – imame tik tuos pomidorus, kurių kainos pirkėjams įkandamos. Suprantame, kad brangiai neparduosime. Kad ir tokios šilauogės – visuomet buvo labiau prabangos dalykas, jų kaina tampa draugiška tik rugpjūčio mėnesį“, – kalbėjo prekiautoja.

Anot jos, dabar šviežių vaisių ir daržovių kainos jau beveik tokios pat, kaip pernai sezono pradžioje. Graikijoje sunokusios braškės pernai kainavo 4–5 eurus už kilogramą, tiek pat kiek ir šiemet. Panašiai kainuoja ir kitos atvežtinės uogos ar daržovės.

„Jei neparduodame iki darbo dienos pabaigos, atiduodame už savikainą – braškių galima įsigyti ir sumokėjus tris eurus už kilogramą. Uogos ilgai negali stovėti, turime parduoti greitai“, – teigė R. Šukienė.

Dėl tos pačios priežasties jie ir patys ieškosi tiekėjų, vaisių, uogų ir daržovių galinčių pasiūlyti mažiausiomis kainomis.

„Daržoves vežamės iš visur – pradedant nuo lietuviškų ūkių ir baigiant lenkiška, graikiška, ispaniška produkcija. Kas ką pigiau pasiūlo, tą ir gaudome. O pirkėjų trūkumu negalime skųstis. Kaip bebūtų, maistas yra pirmo būtinumo, o ne prabangos prekė“, – sakė turgaus prekeivė.

Turgaus prekeiviai sako, kad sezono pradžios brangymetis jau baigėsi ir dabar daugelis šviežio derliaus produktų kainuoja tiek, kiek ir pernai. P. Židonio nuotr.

Brangiausias sezonas

Savo pačios augintais agurkais bei žalumynais prekiaujanti Panevėžio rajono ūkininkė Dalia Auželienė tvirtino, kad per du dešimtmečius trunkančią jos ūkininkavimo karjerą šis sezonas – pats brangiausias.

Už pirmųjų agurkų kilogramą ji prašiusi visų keturių eurų.

Dabar kaina nukritusi iki 2,6 euro – tiek pernai kainavo pirmieji šviežio derliaus agurkai.

„Auginu daržoves jau dvidešimt metų, bet tokių kainų dar nėra buvę. Tų pirmųjų agurkų nebuvo daug, tai greitai pardaviau net ir tokiomis aukštomis kainomis. Per tiek metų jau turiu savą klientų ratą, niekas nepasakė, kad brangu“, – pasakojo D. Auželienė.

Anot jos, į neregėtas aukštumas kainos šovė dėl kelių priežasčių. Pirmiausia išaugo daržovių auginimo kaštai – brango sėklos, trąšos, kuras, net malkos, kuriomis šildomi šiltnamiai.

Kainas šokdino ir itin šaltas pavasaris. Pasak D. Auželienės, nakties ir dienos temperatūrų svyravimas toks didelis, kad į šiltnamius įsimetė puvinys, sunaikinęs dalį derliaus.

„Panašu, kad teks iš naujo atsodinti visus agurkus. Labai sunku prognozuoti, koks tas derlius bus. Bet gal ne visi ūkininkai susiduria su tokiomis problemomis. O pomidorai auga labai gerai, bet dar tik nokina pirmąjį derlių“, – pasakojo daržininkė.

Daržoves pakeitė kruopomis

O štai tiek savo pačios augintais žalumynais, tiek kitų ūkininkų išaugintomis daržovėmis prekiaujanti Jurgita guodėsi, kad šis sezonas – pats prasčiausias.

Jos teigimu, pirmas derlius visuomet brangiausias, vėliau kainos palaipsniui krenta.

Jurgita pastebi, kad prasidėjus karui Ukrainoje gerokai sumažėjo ir pačių perkančiųjų.

Ji svarsto, kad taip nutiko, jog dalis pirkėjų savo maisto atsargas papildė negendančiais produktais – kruopomis ir konservais, tad pinigų nebeliko šviežioms daržovėms.

„Žmonės gal daugiau įpratę dejuoti, negu iš tikrųjų tos kainos pakilo. Bent jau pas mane daržovės ir vaisiai kainuoja praktiškai tiek pat kaip prieš metus ar trejus, o kai kas net pigiau. Kada buvo galima nusipirkti ryšulėlį svogūnų laiškų už trisdešimt centų? Bet pirkėjų tikrai mažiau ir nežinau, kaip tą paaiškinti“, – kalbėjo Jurgita.

Įperka ne viską

„Sekundės“ kalbinti pirkėjai taip pat atviravo, kad jų krepšiai šįmet gerokai lengvesni.

Turgavietėje sutikta pensininkė Joana guodėsi, jog pabrango beveik visas maistas, ypač mėsa ir pieno produktai.

„Norėčiau paragauti ir lietuviškų braškių, bet negaliu sau to leisti. Turiu sodą, laukiu, kol pas pačią bus uogų. Kai žinau, kad atvažiuos anūkės, kartais palepinu jas nupirkdama uogyčių. Stengsimės šiemet daugiau daržovių užsiauginti patys, kol jų nėra, perkame turguje“, – kalbėjo Joana.

O Kristina skaičiuoja uogoms ir daržovėms jau išleidusi kone tris dešimtis eurų. Tiek jų turėtų pakakti visai savaitei keturių asmenų šeimai.

„Nuo maisto kokybės priklauso sveikata bei energija. Mes laikomės tokios pozicijos, kad atsisakysime kažko kito, bet netaupysime maisto sąskaita“, – sako Kristina.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų