Pasak R. Gudelio, dažniausiai šv. Ona vaizduojama kartu su dukra, o ši skulptūra netradicinė – vaizduojama viena, besimeldžianti su rožėmis rankoje. T. Šiaudinio nuotr.

Šventoji Ona iš Jeruzalės puoš Bistrampolį

Šventoji Ona iš Jeruzalės puoš Bistrampolį

Bistrampolio dvaro lankytojus džiugins nauja originali puošmena – iš Jeruzalės atgabenta šventosios Onos skulptūra. Dvaro puoselėtojo kunigo Rimanto Gudelio dėka antikvariniu meno dirbiniu galės džiaugtis visi Lietuvos tikintieji.

Anot R. Gudelio, unikaliai statulai per šimtą metų. Daugiau nei metro aukščio skulptūra pagaminta iš bronzos, o panešti ją sunku ir dviese. Nors kūrinio autorius nežinomas, jo vertė neginčytina.

„Kultūriškai, religiškai ir istoriškai statula labai vertinga. Krikščionys turėjo galimybę prie jos melstis Jeruzalėje, todėl ją būtina išsaugoti“, – „Sekundei“ teigė kunigas.

Nors ilgaamžė statula išsilaikiusi kone nepriekaištingai, atidžiau į ją pažvelgus matyti kiek nutrintas viršugalvis, nosis, rankos.

„Jeruzalėje žmonės glostydami šv. Onos galvą, liesdami ranką ar nosį melsdavo savo šeimai ar sau palaimos“, – pasakojo antikvariniais dirbiniais besidomintis Bistrampolio šeimininkas.

Nuo šiol melstis garbingai relikvijai galės ir dvaro svečiai.

Šventoji Ona – krikščionims svarbi asmenybė. Krikščionybės tradicijoje ji yra Švenčiausiosios Mergelės Marijos motina. Pasak R. Gudelio, dažniausiai šv. Ona vaizduojama kartu su dukra, tad naujoji Bistrampolio puošmena yra netradicinė – vaizduojama viena, besimeldžianti su rožėmis rankoje.

Neplanuotas radinys

R. Gudelis statulą atrado viešėdamas Izraelyje.

„Sužinojau, jog viename antikvariate parduodama šv. Onos statula, ir nusprendžiau, jog reikia parvežti ją į Lietuvą. Skulptūra ilgą laiką priklausė vienai Jeruzalės krikščionių šeimai. Jos savininkai namą, kuriame gyveno, pardavė ir išvyko į Ameriką. Būstą nusipirko islamo išpažinėjai, kuriems tokie antikvariniai dirbiniai buvo nereikalingi“, – apie atradimą pasakojo R. Gudelis.

Pasak kunigo, Jeruzalėje statula stovėjo ne viena. Ji buvo įkurdinta šeimos parkelyje, kurio kiekviename kampe buvo po religinį kūrinį. Be naujosios Bistrampolio pažibos, ten stovėjo šv. Juozapo, Švč. Mergelės Marijos ir Jėzaus Kristaus atvaizdai.

„Kadangi dabar regione vyksta žydų ir palestiniečių konfliktas, krikščionims ten lieka vis mažiau vietos. Kažkaip ši relikvija privalėjo būti išsaugota“, – aiškino R. Gudelis.

Namais taps Bistrampolis

R. Gudelis pasakoja, jog statulą atgabenti į Lietuvą nebuvo sudėtinga. Relikvijos kelionė buvo greita – iš Jeruzalės šv. Onos skulptūra atkeliavo lėktuvu specialiame konteineryje. Kiek ilgiau ji užtruko tik muitinėje, tačiau jokių didesnių sunkumų nekilo.

Bistrampolio dvaro teritorijoje jai ruošiama speciali vieta. Medžių apsuptyje šv. Ona stovės ant nedidelio pjedestalo ir žvelgs į visus atvykstančiuosius. Ją pamatyti ir malonės paprašyti galės kiekvienas užsukusysis į dvarą.

R. Gudelis teigia, jog tokio unikalaus kūrinio iki šiol nėra užtikęs, ir džiaugiasi galimybe juo pasidalyti su visais susidomėjusiaisiais.

Šv. Onos skulptūros šventinimo ceremonija vyks liepos 30-ąją, po vieno iš Bistrampolio 15-ojo festivalio renginių.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų